Jump to content



Asus eeepc, low graphic games ?


Τσιλιμπηθρας

Recommended Posts

Παω φοιτητής τωρα και θα φτιαξω ενα desktop PC με αρκετη δαπανη χρηματων, ΑΛΛΑ οταν θα πηγαινοέρχομαι απο το ενα σπιτι στο αλλο θελω να εχω ενα λαπτοπ, οχι ιδιαίτερα καλό...Γιαυτό εχω αρχίσει πολύ να σκέφτομαι να παρω ενα απο τα νετ-λαπτοπ όπως το eee... Δλδ δν σχεδιάζω να δώσω πάνω απο 350 για λαπτοπ,για βασικά πράγματα κυρίως, το θεμα όμως ειναι πως θαθελα να παιζω και κανα game σε αυτο, οχι τπτ το ιδιαίτερο, κανα warcraft 3 (στρατηγικής,αρκετά παλιο aka dota-ενα πολυ διαδεδομένο map του game) ή κανα ιντερνετικο παιχνιδακι οπως wow ή L2... υπάρχει η δυνατότητα να σηκώνει κάτι τετοιο το eeepc? (η εγκατάσταση τούς γίνεται και με image αρα δν ειναι πρόβλημα το οτι δν εχει CDrom) έστω και με low graphic... Eιμαι λίγο καμένος με τέτοια παιχνίδια, να μην τα παίρνω και μαζι μ οταν παω σε μια καφετέρια με wireless ή στο σπίτι κάποιου φιλου? :p :whistling

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ήδη και μπορώ να πώ πως για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Επίσης άμα ενδιαφέρεστε για τέτοιου είδους "laptop" κοιτάξτε και τα MSI Wind και Acer aspire one. Τα 2 αυτά φοράνε Intel Atom και είναι πιο καλά σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να παίζει το age of empires 3 :p Στα βιντεακια κωλουσε μεν(ήταν το 701 όμως όχι το 900αρι.. αυτό μαλον αλαζει τα πράγματα λίγο) , αλλα δν μπορώ να είμαι και ιδιαιετερα απαιτητικός από κατι τέτοιο :p και το κατανοώ πως έχει περιορισμένες δυνατότητες... Οσο για τα αλλα δυο "λαπτοπ"... δεν ξερω, ταχω κοιτάξει και μου φαίνεται πως το εεε είναι καλύτερο, μαλον εχω άδικο... Θα ψαξω για ενα μεταχειρισμένο λαπτοπακι αν δν βρω κάποιο πολύ θα πάρω ενα απο τα μικρά...αλλά δν ξέρω ποιο...

ΥΓ : ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ... Ήθελα και ενα κατεβαστιρακι... Με έναν εξωτερικό είναι gg...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε τοσο αδυναμο, με κανονικο δισκο θα σερνεται ασχημα... Δεν μιλαω για παιχνιδια, μιλαω για everyday use. Αλλωστε, δεν χρειαζεσαι χωρητικοτητα για αυτο το πραγμα, να κανεις 5 δουλειες το θες. Επισης, συντομα θα κυκλοφορησει το 901 εχει και αυτο ατομ πανω και θα εχει και τεραστια μπαταρια, καμια σχεση με τα acer και msi...

Link to comment
Share on other sites

@qbiefox: επειδή ψαχνόμουν για το msi wind, έκαναν ένα συγκριτικό με το δίσκο του (μηχανικό), και με ssd, και δεν είχε καμία διαφορά. Αν βρω λινκ, θα το ποστάρω :) Για τα άλλα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το 900 δεν αξίζει, το 901 κάτι θα λέει...Wind πολύ καλύτερο, ας έχει μηχανικό δίσκο. Τα 4 ssd και τα 12 flash δεν μου λένε τίποτα από επιδόσεις. Είναι σαν να έχεις έναν απλό ATA 8 mb cache.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για το 901 ειναι 4 ssd και 16 flash. Αυτο που σε νοιαζει ειναι η ταχυτητα του λειτουργικου και των προγραμματων σου, τα οποια πανω στο ssd που εχει το 1/30 response time απο τους μηχανικους δισκους πετανε. Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι το ssd που γινεται τετοιο σουσουρο και τοσος κοσμος περιμενει να πεσουν οι τιμες για να στησει κανα μηχανημα, ειναι οσο γρηγορο ειναι ATA 8 mb cache τι να πω...

Επισης, μην ξεχναμε την μπαταρια που εχει το 901, 6600mAh εναντι στα 2200 που εχει το απλο wind πιστευω ειναι τραγικη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας για το 901 ειναι 4 ssd και 16 flash. Αυτο που σε νοιαζει ειναι η ταχυτητα του λειτουργικου και των προγραμματων σου, τα οποια πανω στο ssd που εχει το 1/30 response time απο τους μηχανικους δισκους πετανε. Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι το ssd που γινεται τετοιο σουσουρο και τοσος κοσμος περιμενει να πεσουν οι τιμες για να στησει κανα μηχανημα, ειναι οσο γρηγορο ειναι ATA 8 mb cache τι να πω...

Επισης, μην ξεχναμε την μπαταρια που εχει το 901, 6600mAh εναντι στα 2200 που εχει το απλο wind πιστευω ειναι τραγικη διαφορα...

Εγώ μιλάω για τον συνδιασμό ssd και flash, γιατί δεν δουλεύουν ως 2 ανεξάρτητοι χώροι, αλλά ως ένας. Οπότε ουσιαστικά το ένα καθυστερεί το άλλο. Γι΄αυτό λέω ότι δεν αξίζει...Αν ήταν 20 gb ssd μόνος του, τότε σίγουρα.

Δεν μίλησα για το απλό wind...αλλά αυτό με την μεγάλη μπαταρία, με διάρκεια 5,5-6 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.