Jump to content



Watercooling and mod


crio

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Εγω ειμαι ικανοποιημενος απο τους primochill παντως, δεν εχω φυσικα και καμια τρελη γωνια στο συστημα μου. Αλλα αλλο να δινεις 5-6Ε για σωληνες και αλλο 20αρικο, ειχα tygon παλαιοτερα και δεν βλεπω να ξανααγοραζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να πάρεις ας πούμε 2 dtek (πας για CF από ότι κατάλαβα) πρέπει να σκάσεις κάνα 100άρη ακόμα...δεν ξέρω αν σε παίρνει...

Πάντως το Zalman, από ότι είδα είναι φτιαγμένο ώστε να μην διαβρώνεται, αλλά δεν ξέρω σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

@Alex o Unsto μαλλον μιλαει για primoflex pro σωληνες

μηπως εσυ ειχες δοκιμασει τους απλους?

@ στα περι διαβρωσης

μετα τα τελυεταια πειραματα επι του θεματος

τα δεδομενα μεχρι στιγμης εχουν ως εξης

- χαλκος και αλουμινιο στο ιδιο μπλοκ (οχι με απευθειας επαφη) με απιονισμενο νερο = οξειδωση εντος 2 ωρων

- χαλκος και αλουμινιο στο ιδιο μπλοκ (οχι με απευθειας επαφη) με ειδικο υγρο = κανενα ιχνος οξειδωσης μετα απο 1

μερα λειτουργειας

- χαλκος, αλουμινιο και επιμεταλλωμενος μπρουτζος σε στατικη δοκιμη με αμεση επαφη των υλικων (απιονισμενο) =

εμφανης οξειδωση εντος 1 ημερας

- χαλκος, αλουμινιο και επιμεταλλωμενος μπρουτζος σε στατικη δοκιμη με αμεση επαφη των υλικων (με ειδικο υγρο)

= κανενα ιχνος οξειδωσης μετα απο μια εβδομαδα

εγω χρησιμοποιησα fesser One για τις δοκιμες

αλλα φανταζομαι οτι οποιοδηποτε ειδικο υγρο με αντιστοιχα αντιδιαβρωτικα προσθετα

και καποιο ποσοστο γλυκολης θα εχει παραπλησια αποτελεσματα

στην φωτο του zalman block

η βαση ειναι επιμεταλωμενος χαλκος?

η επιστρωση που φαινεται να εχει φυγει, εγινε φυσικα ή προηγηθηκε τριψιμο με κανενα dremel για καθαρισμα πχ..

εκτος απο τα εμφανη καταλοιπα παντως το αλουμινιο ειναι σε καλυτερη κατασταση

η ανοδιοση ειναι πιο ανθεκτικη σε φαινομενα ηλεκτρολυτικης διαβρωσης απο επιμεταλωσεις εμβαπτισης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.