Jump to content



Τιμονιέρα και πρόβλημα με games.


jimakos21

Recommended Posts

Γεία σας φίλοι μου.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω αυτήν την τιμονιέρα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.583327

Αγορασμένη απο fnac παρίσι και αντιμετωπίζω πρόβλημα στα games και πιό συγκεκριμένα στο

Gtr evolution!

Η τιμονιέρα αυτή έχει 2 βίσματα

1 για playstation

και 1 usb.

Την έχω περίπου 1 χρόνο.

Αυτές τις μέρες διαπύστωσα κάτι που τουλάχιστον στα nfs δεν είχα ποτέ.

Όταν έχω ίσιο το τιμώνι και κανονικά πρέπει το αυτοκίνητο να πηγαίνει ευθεία

το αυτοκίνητο έχει μια τάση προς τα δεξιά!

Αλλάζω κάμερα απο μακρυνή σε κοντινή (μέσα στο αμάξι) και βλέπω οτι όταν έχω ίσιο το τιμόνι της τιμονίερας

παραδόξος το τιμόνι του αυτοκινήτου είναι δεξιά!\

Βγάζω το usb (το φυσάω λίγο κλπ) και το ξαναβάζω και κάνω και ενα restart το game.

Tότε ή θα γίνει πάλι το ίδιο ή και κάτι χειρότερο!!

Τι εννοώ χειρότερο?

Η τιμονιέρα στην ευθεία, το τιμόνι full δεξία.

Η τιμονίερα full αριστερά , το τιμόνι ίσιο.

_

Έχω τσεκάρει και τα button control και όλα.

Δεν είναι εκεί δηλαδή το θέμα καθώς θυμάμαι οτι όταν πρωτό έβαλα το GTR έπαιζα κανονικά. (δλδ πριν 2-3 μέρες)

Inform 1 : η τιμονιέρα δεν χρειάζετε εγκατάσταση driver.

Inform 2 : Δεν έχει δεχτή και κανα χτύπημα το διάστημα αυτό των λίγων ημερών ωστέ να χαλάση έτσι τραγικά.

Ερώτημα: Άρα είναι η τιμονίερα? (πιθανον)

Το παιχνίδι σε σχέση με την τιμονιέρα?

Τι??

Eυχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Δεν είμαι εύκαιρος αυτόν τον καιρό σε παιχνίδια (το nfs το έχω δανείση)

αλλά δεν νομίζω οτι και να το έκανα θα ήταν εύλογο.

Πρώτον γιατί το gtr πρίν λίγες μέρες μου έπαιζα άψογα χωρίς τάσεις για στρίψιμο κλπ.

Και δεύτερον γιατί και εγώ σαν άτομο gtr θέλω να παίξω.

Το να διαπυστώσω αν παίζει στο juiced ή στο nfs δεν με αφορά γιατί και πάλι ''ράφι'' θα φάει ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι κάτι παίζει με την τιμονιέρα.

Πέρασε τους drivers από το site της εταιρίας και αν δεν έχει δοκίμασε από άλλη τιμονιέρα.

http://ts.thrustmaster.com/eng/index.php?pg=view_files&gid=1&fid=2&pid=261&cid=1

Στο gtr evo μιας και το ανέφερες, και η δικιά μου κάνει κάτι κουλά, δηλ. καθώς πάω ευθεία (στην πίσω της Monza ας πούμε) κάποιες φορές, στην μεγάλη αναπήδηση που έχει, νιώθω το χτύπημα και στην προσγείωση πέφτει κανονικά, αλλά αμέσως μόλις πατήσει, χάνει καμιά 5-8ο προς τα δεξιά.

Μάλλον είναι bug του παιχνιδιού, γιατί πουθενά δεν μου το κάνει.

(DFP το τιμόνι μου)

Link to comment
Share on other sites

^^Ναι σωστά τα λες.

Απλώς άμα την δοκιμάσεις και σε άλλα games και δουλεύει καλά πάει να πει ότι είτε δεν την υποστηρίζει είτε έχει πάθει κάτι.

Ακου να δεις και εγώ τι έχω πάθει.

Εγώ έχω την logitech formula vibration την οποία την λειτουργούσα στο grid κανονικά μια χαρά όλα.Ε κάποιες φορες μόλις άρχιζα και πάταγα γκάζι πήγαινε σαν μούλαρι το αμαξι.Κάποιες φορές το κάνει κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5-6 χρονια σε 98SE εποχη ειχα μια τιμονιερα π ρυθμηζα απο το πινακα ελεχου ειχε μια επιλογη για χειρηστηρια κτλ και εκανα "ευθηγραμηση" στη τημονιερα και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται calibration; (Control Panel > Game Controllers)

+1 Δεν είναι θέμα drivers αλλά θέμα calibration. Συνήθως μαζί με τους drivers υπάρχει και συνοδευτικό software όπου ρυθμίζεις axles, sensitivity κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.