Jump to content



MULTIRAMA-HT XPRESS BOOK


mech5107

Recommended Posts

Πέρασα σήμερα από το Multi της Πάτρας και είδα το μικρό laptop, σε στίλ MSI wind, των Multirama.

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=145753

Tα κλασικά από specs, αλλά με 160gb δίσκο.

Το είχανε με XP Pro SP3, και το δούλεψα λίγο γιατί ψάχνω για κάτι παρόμοιο...

Αρχικά η οθόνη του πολύ καλή, 10,2" με 1024*600 ανάλυση, νομίζω. Την περίμενα πολύ χειρότερη, αλλά σου δίνει μια αίσθηση, τουλάχιστον στο desktop, ότι είναι μεγαλύτερη...

Η ποιότητα κατασκευής ήταν πολύ καλή, βασικά μου φάνηκε καλύτερο από το 900άρι Asus, που είχε στο πάνω ράφι.

Η απόκρισή του ήταν άψογη, παρόλο που δεν έχει ssd αλλά 160 ολόκληρα gb. Γενικά άνοιγε media player 9, word07, IE6, system properties το ένα μετά το άλλο και δεν κώλυσε καθόλου...

Το πληκτρολόγιο μέτριο προς καλό σε αίσθηση, το touch πολύ ωραίο.

Γενικά μου άρεσε πολύ και σκέφτομαι να το πάρω.

Με προβληματίζει όμως το μέγεθος της οθόνης και αν θα μπορέσω να δουλέψω κάνα κειμενάκι, αν θα βολεύει για surfing και γενικά ο "χώρος" που μπορεί να προσφέρει.

Τι λέτε? Το έχει κανείς να κάνει κάνα reviewδακι?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το πρωί κοίταγα και εγώ το ίδιο πράμα. Λοιπόν ένα msi wind είναι με το logo των Multi. To μόνο κακό είναι 3 cell μπαταρία (θα έρθει σύντομα 6 cells), Για αυτό που θες είναι μια χαρούλα

Link to comment
Share on other sites

Οι CPU σε αυτά δεν αλλάζουν ε?

Γιατί διάβασα για dual core ΑΤΟΜ, οπότε σκέφτομαι να το τρενάρω λίγο μήπως βγουν με τον νέο...

Επίσης έχω δεί το MSI που έχει μια spare θέση για ram, αυτό έχει?

χτες του περνάγαμε leopard με τον mischeif:D

review soon;)

Define soon:p

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ δοκιμαστικά.

Μεγάλο μειονέκτημα η μπαταρία του(περίπου 2 ώρες ιντερνετ) και η wifi κάρτα (realtek 8187SE), η οποία δεν παίζει καλά σε ubuntu (αναμένεται η ενσωμάτωση του οδηγού στον πυρήνα) και καθόλου σε leopard (σύμφωνα με το insanelymac). Περιμένω όμως από ebay την dell dw1490 που παίζει παντού :turn:

Ούτε την κάμερα κατάφερα να την κάνω να δουλέψει σε ubuntu.

Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητά του. Μέχρι και 720p ταινία παίζει χωρίς πρόβλημα.

Το βράδυ θα βάλω 1GB RAM ακόμα και το leopard...

***μιάς και πρόκειται για 99% κλώνο του wind, λέτε να παίρνει το BIOS του;***

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζεται άνετα η μνήμη, βγάζει περίπου 1.33 m spi. Ο δίσκος ψίλοχάλια απόκριση για sata, αλλά παλεύεται (ναι έτρεξα και spi και hdtach στο μηχάνημα). Το openGL του, δεν διακρίνεται, αλλά τουλάχιστον παίζει ταινίες 720p όπως υπόθηκε παραπάνω. Έχει 3 χρόνια εγγύηση, 3 usb, και αναμένεται και η μεγάλη μπαταρία του.

Το dell, δεν μου έκανε τρελή εντύπωση, και ειδικά με τα μειωμένα χαρακτηριστικά του.

Βασικά το msi wind και το multirama έχουν ίδιο κατασκευαστή στην Ταϊβάν. Τώρα πρέπει κάποιος να το ανοίξει για να σιγουρευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με συζήτηση που είχα με τα multirama, είναι ότι απλά ζητήσανε να τους φτιάξουν ίδιο (από τον ίδιο προμηθευτή τα πήρανε) και βάλανε μερικά καλούδια παραπάνω και το label της εταιρείας. Εν όψει αναμονής για την μεγάλη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η webcam όταν ανοίγετε πχ το amcap, στα πόσα καρέ τρέχει; Μου έπαιζε στην αρχή στα 30 αλλά τώρα έχει κλειδώσει στα 15...

Και μία πανοραμική με τα 3 λειτουργικά (XP - Ubuntu - Leopard 10.5.4) αγνοήστε τις ώρες, gmt vs eest

25876105mq6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι δύο κλώνοι βρέθηκαν...

http://www.pcworld.co.uk/martprd/store/pcw_page.jsp?page=Product&source_id=aw&sku=219404&camp_id=GiftPal&source_id=aw&camp_id=GiftPal

https://www.medionshop.co.uk/

http://msiwind.net/how-similar-are-the-wind-and-the-advent-4211/

Τι έγινε ρε παιδιά? Από παντού θα μας την πέσουν? Το αντίστοιχο σε turbo-x πότε το περιμένουμε?:p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα την rtl8187SE με την dell dw1490(broadcom 4312).

Παρατήρησα όμως περίπου 1 ώρα παραπάνω αυτονομία όταν είμαι σε μπαταρία και το eco mode ανοικτό. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά;:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε βαλει Leopard 10.5.4(το update 10.5.5 δεν μας κανει τη χαρη ακομα), 1gb επιπλεον Ram, ακομα εχουμε παραγγειλει Apple Airport Extreme, μεχρι τωρα ολα δουλευουν αψογα εκτος απο Wifi και audio jacks!

DSC013371.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολύ μπέρδεμα...τι να διαλέξω;

Αυτό το PC900 ή το one της ACER?

Δεν με ενδιαφέρει η αυτονομία καθώς ποτέ δεν θα παίζει εκτός ρεύματος.

Χρήση LINEAGE2 και γενικα χαλαρά παιχνιδάκια, λίγο photoshop, κτλ

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε, εχει τον 530 αυτο της μουλτιραμα,ειναι πιο παλιος απο τον 270 αλλα δεν ξερω τι διαφορα εχοθν σε επιδοσεις.Η συχνοτητα ειναι ιδια στα 1,6. Οι διπυρηνοι diamondville ειναι μονο για desktop διαθεσιμοι κι ακομη κι αν βρισκατε εναν, θα εμπαινε στη μητρικη ενος netbook για τον 270;

Link to comment
Share on other sites

Στις τρέχουσες υλοποιήσεις, ο atom είναι κολλημένος πάνω στη μητρική, οπότε δεν μπορείς να τον αλλάξεις.

Τον Ν270 έχει το xpress. Επίσης, μπορείτε να του φλασάρετε κανονικά το bios του wind.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.