Jump to content



Overclocking Athlon 64x2 4400+ Socket 939


noone85

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω τον Athlon 64x2 4400+ πάνω στο Socket 939 της Asus A8R-MVP.

Του έχω βάλει μνήμες 2x1GB Supertalent DDR400 με default timings στα 200MHz 2.5-3-3-8

Το τροφοδοτικό είναι το Thermaltake 550W το οποίο θεωρείται επαρκές.

Μέχρι τώρα τον δούλευα 220x11 στα 1.4V αν θυμάμαι καλά. Στις μνήμες δεν είχα πειράξει τάση.

Δοκίμασα σταδιακά σήμερα να ανεβάζω το FSB αφού ανέβασα το timming της μνήμης από 1Τ σε 2Τ.

Μέχρι 227 παίζει καλά ακόμα και στα default timings και στο 1Τ αλλά με 2.9V.

Από εκεί και πάνω πχ δοκίμασα στα 230 με 2Τ και ανέβασα τα timmings σε 3-4-4-9, μπαίνει στα Windows αλλά κολλάει.

Είναι φυσιολογικό;

Θέμα θερμοκρασίας δεν τίθεται αφού πάνω από 45 δεν βλέπω.

Το chipset έχει αλλαγμένη ψύκτρα και γενικά η ψύξη του συστήματος είναι καλή.

Θέμα τροφοδοσίας πάλι δεν τίθεται επειδή το ίδιο συμβαίνει είτε με 1 είτε με 2 κάρτες γραφικών.

Πιο παλιά στην μητρική είχα τον μονοπύρηνο Athlon 4000+ και τον πήγαινα άνετα 227x12 δλδ 2720.

Με περιορίζουν τόσο οι μνήμες; Και αν ναι γιατί με το ανέβασμα των timmings δεν παίζουν με ανεβασμένη συχνότητα;

Τώρα όπως είμαι (227x11 2.5-3-3-8 1T) σε windows xp το superpi το 1Μ το κάνει σε 34 δευτερόλεπτα.

Με τον 4000+ (227x12 2.5-3-3-8 1T) πάλι σε windows xp το έκανε σε 29!!!

Τα φώτα σας plz

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ τάλεντ ίσον 3άρια και μέχρι 220-230. Αν είσαι πολύ φάρδος ίσως 240 με 2Τ αλλά μην ορκίζεσαι. Χαλάρωσε τα subtimings το 2.9 είναι αρκετό. Αν έχει 3.0 δώστο αλλά δε νομίζω να καταφέρεις πολλά.Γενικώς κράτα τες χαμηλά και ανέβασε επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες που έχω είναι 2.5 η CAS Latency τους.

Γενικά τα εργοστασιακά timings όπως είπα είναι 2.5-3-3-8

Όταν λες subtimings τι εννοείς;

Toν επεξεργαστή πως να τον ανεβάσω μόνο του; Δεν έχει ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μνημες σου εχουν τσιπακια UCCC τοτε πανε περιπου 250-260 με 3-4-4-8 και 1Τ με 2.9 μεγιστη ταση!Το θεμα ειναι οτι οι μητρικες της ASUS εχουν προβλημα με τα UCCC και δεν τα κλοκαρουν πανω απο 230...Ειχα το ιδιο θεμα με μια A8n32-SLI και μνημες Gskill 4000HZ με UCCC.(Το προβλημα λυθηκε με αγορα μιας DFI LP NF4-SLI-D)Επειδη δεν μας λες τι ψυξη εχεις στον επεξεργαστη θα σου ελεγα τα εξης:

1)Μαμα ψυκτρα, οχι πανω απο 1.5 και παντα με προσοχη στις θερμοκρασιες!

2)Νερακι αντεχει λιγο παραπανω για καθε μερα 1.6 δινω εγω σε Opteron 165 για 3Ghz

3)Μια καλη αεροψυκτρα μεχρι 1.55 και παλι προσοχη στις θερμοκρασιες!Ποτε πανω απο 55-60 γιατι θα τον ζοριζεις πολυ...(Παντα μιλαω για 24/7 λειτουργια και οχι για Benches)

Αν δεις τελικα και οι μνημες δεν ανεβαινουν αλλο δοκιμασε να παιξεις με τον πολλαπλασιαστη του επεξεργαστη και τον διαιρετη των μνημων.Τελος ισως χρειαστε να δωσεις λιγη ταση και στο τσιπ της μητρικης(northbridge) για να αντεξει το εξτρα HTT και

τις μνημες.Καλη σου επιτυχια και ειμαστε εδω να δουμε τα αποτελεσματα σου!Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nephilim όπως είπα στο πρώτο μου ποστ, τα timmings όταν ήθελα να ανέβω πάνω από 227 τα ανέβαζα. Έφτασα ακόμα και μέχρι το μέγιστο αλλά και πάλι τίποτα.

Φίλε christosjr1 ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Για τον επεξεργαστή έχω την sonic tower με 2 12άρηδες ανεμιστήρες(ο ένας φυσάει ο άλλος ρουφάει). Με θερμοκρασίες κανένα πρόβλημα. Σπάνια πάνω από 45(όταν δεν είναι το κλιματιστικό ανοιχτό). Επίσης, το ρεύμα για τον επεξεργαστή πάει μέχρι 1.4V.

Γίνεται με κάποιο τρόπο να επιλέξω παραπάνω;

Όσον αφορά το Northbridge, έχω τσεκάρει την επιλογή overvoltage από το bios αλλά τζίφος. (Και στο northbridge έχω καλή ψύξη. Την έχω αλλάξει και έχω βάλει μια ψύκτρα με 4άρη ανεμιστήρα με 2 heatpipes).

Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει επιλογες το bios τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αναβαθμισεις το bios μηπως καποιο πιο καινουργια σου δινει επιλογες.Υπαρχει και η ακραια περιπτωση να του βαλεις βιος απο το deluxe ή premium μοντελο(ετσι ειχα κανει εγω στην δικη μου και ειχε βοηθησει λιγο...ΑΛΛΑ προσοχη ψαξτο καλα στο ιντερνετ να ειναι σιγουρα συμβατο!!!!!!Μπορει να χασεις την μητρικη σου ετσι...)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει deluxe μοντέλο για αυτή.

Το μεγαλύτερο μοντέλο στην ίδια πλατφόρμα είναι το A8R32-MVP Deluxe αλλά είναι εντελώς διαφορετικό.

Διαφορετικό northbridge, southbridge.

Πάντως το τελευταίο bios έχω..

Κρίμα να μην μπορώ να κάνω κάτι..

Βέβαια έχω και μια DFI NF4 SLI-DR αλλά αν το μετακομίσω χάνω το crossfire...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οι μητρικες της ASUS εχουν προβλημα με τα UCCC και δεν τα κλοκαρουν πανω απο 230...

Αυτό πάλι πως προέκυψε? Στην Asus A8R32-MVP Deluxe δούλευα τα 2x1GB UCCC μου στα 265ΜΗζ 1Τ 1+βάλε χρόνο ενώ τράβαγαν benchmarks στα 290+ΜΗζ.

Μα δεν υπάρχει deluxe μοντέλο για αυτή.

Το μεγαλύτερο μοντέλο στην ίδια πλατφόρμα είναι το A8R32-MVP Deluxe αλλά είναι εντελώς διαφορετικό.

Διαφορετικό northbridge, southbridge.

Διαφορετικό north (RD580), ίδιο south (SB600).

Η βασική διαφορά του RD580 που έχει η A8R32-MVP Deluxe είναι οτι δουλεύει το CF με 2xPCIe16x αντί 2xPCIe8x που έχει το RD480 της A8R-MVP.

Link to comment
Share on other sites

Τι καρτες εχεις απανω?

2 HD3870

Η βασική διαφορά του RD580 που έχει η A8R32-MVP Deluxe είναι οτι δουλεύει το CF με 2xPCIe16x αντί 2xPCIe8x που έχει το RD480 της A8R-MVP.

Μιας και είχες την A8R-MVP πόσο ρεύμα σου έδινε;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα ένα thread από ξένο forum το οποίο εξηγούσε για voltage mod.

Και προφανώς πρέπει να πάρω μια μεταβλητή αντίσταση, το κολλητήρι μου και να αρχίσω.

Αλλά επειδή δεν έχω και πολύ σταθερό χέρι,ας το αφήσω καλύτερα.

Το πολύ πολύ να φτιάξω δεύτερο pc με την dfi ίσα ίσα για να πάω τον athlon πάνω από 3ghz απλά για να μου φύγει η κάψα ρε αδερφέ.

Αλλά είμαι απογοητευμένος γιατί σε όλα τα site που έχουν reviews για αυτή τη κάρτα, την κάνουν θεό του overclocking. Όλοι τα παίρνουν τελικά;

ΥΓ JimmyFox δεν έχουν ίδιο southbridge. Η δικιά μου έχει το ULi M1575

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πως προέκυψε? Στην Asus A8R32-MVP Deluxe δούλευα τα 2x1GB UCCC μου στα 265ΜΗζ 1Τ 1+βάλε χρόνο ενώ τράβαγαν benchmarks στα 290+ΜΗζ.

Εαν ριξεις μια ματια σε φορουμ του εξωτερικου θα δεις για την ασυμβατοτητα...Σε μερικες μητρικες ειχε διορθωθει με νεα revision αλλα οχι σε ολες.Για παραδειγμα:Η δικη μου Asus A8N-sli δεν επαιζε τις μνημες μου ουτε 250ΗΤΤ ενω σε φιλου που ηταν νεοτερη κατα 2 χρονια τις πηγαινε 270...Ειναι μην σου κατσει...:OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.