Jump to content



Πλήρες κύκλωμα ενισχυτή τάσης


deninho

Recommended Posts

με αναστροφή και με τη χρήση τελεστικού ενισχυτή. Είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα παρακάτω, ή χρειάζομαι και κάτι άλλο;

post-4171-1416073652,3269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπε ο gns δεν το πολυκατάλαβα (:p), οπότε θα πω κι εγώ, και συγχωρέστε με αν λέμε το ίδιο :D

Με αναστροφή, είναι ο ενισχυτής που η τάση εισόδου και η τάση εξόδου έχουν διαφορά φάσης 180 μοίρες :)

Η απορία μου, βασικά, πήγαινε στο αν αυτό το σχήμα που παρέθεσα θεωρείται πλήρες ή χρειάζεται να σχεδιάσω πηγές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Με αναστροφη εννοει το positive-negative feedback και ειναι το κομματι που συνδεει το τελος του op-amp με την "αρνητικη" εισοδο αυτο με την αντισταση Rf

αυτο εχει να κανει με τον τυπο του τρανζιστορ (αν ειναι NPN ή PNP ) ;

Link to comment
Share on other sites

deninho, ο ενισχυτής του σχήματος είναι και inverter, δηλαδή η έξοδος έχει διαφορά φάσης 180 μοίρες από την είσοδο... δεν ξέρω τι θες να κάνεις, αλλά υπάρχουν και οι non-inverting opamp ενισχυτές, που η είσοδος-έξοδος να είναι σε φάση... επίσης ο δεύτερος έχει λόγο (Vo/Vi)=(1 + Rf/R) δηλαδή μεγαλύτερη ενίσχυση από τον πρώτο...

Εδιτ: Η texas instruments έχει διάφορα notes στα ηλεκτρονικά, όπως αυτό για τους τελεστικούς...

Link to comment
Share on other sites

Jaco, ευχαριστώ για τις πληροφορίες :D Δεν είχα να κάνω κάτι, πέρα από το να διαβάσω για το μάθημα της Ηλεκτρονικής, και δεν ήξερα αν αυτό ήταν το πλήρες κύκλωμα, ή όχι :p

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα, με ερωτήσεις σχετικά με ηλεκτρονική:

Έχουμε 2 χαμηλοπερατά φίλτρα (low pass filters ελληνιστί), και μετράμε από τα 10Hz ως τα 5kHz με διάφορα βήματα την τάση εξόδου (η τάση εισόδου σταθερή 1v) Φτιάχνουμε τα διάγραμμα Bode, και εν τέλει έχουμε να υπολογίσουμε το ρυθμό μείωσης του πλάτους εξόδου στις συχνότητες αποκοπής σε dB/οκτάβα και σε dB/δεκάδα. Τι εννοεί "στις συχνότητες αποκοπής"? Ως αρχική f θεωρώ τη συχνότητα αποκοπής ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

H συχνότητα αποκοπής, είναι η συχνότητα στην οποία η απόσβεση είναι -3db...

Οπότε από εκείνη την συχνότητα πχ. 1000Hz (στην οποία το πλάτος έχει μειωθεί 3db) μέχρι τα 2000Hz (μια οκτάβα) υπολογίζεις την κλίση σε db/oct και από 1000Ηz μέχρι 10ΚHz υπολογίζεις την κλίση σε db/dec...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε από εκείνη την συχνότητα πχ. 1000Hz (στην οποία το πλάτος έχει μειωθεί 3db) μέχρι τα 2000Hz (μια οκτάβα) υπολογίζεις την κλίση σε db/oct και από 1000Ηz μέχρι 10ΚHz υπολογίζεις την κλίση σε db/dec...

Ωραίος Jaco :D Αυτό είχα κατά νου :)

Αν έχω βρει ότι έχω cutoff frequency στα 1500Hz (-3dB), και στα 3000Hz έχω -6,2dB, τότε η μείωση είναι -3,2dB/oct?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.