Jump to content



καθυστέρηση μετα το startup


oxide

Recommended Posts

Λοιπον το προβλημα ειναι απλο και πολυ εκνευριστικο δυστυχως.

Οποτε ανοιγω το πισι συμβαινει το εξης.

Αφου μπει στα windows και τα φορτωσει ολα κανονικα σταματαει και σχεδον παγωνει για 2-3λεπτα.

Το θεμα εχει να κανει σιγουρα με το δικτυο.

Απο το eventvwr παρατηρησα οντως ενα κενο τοσης χρονικη διαρκειας αναμεσα στο φορτωμα των υπηρεσιων και συγκεκριμενα του netevent.dll

μετα απο τα 2-3 αυτα λεπτα ολα λειτουργουν κανονικα.

Εχω την p5k premium και εχω απενεργοποιησει απο το bios ολες τις καρτες δικτυου (ασυρματη και μια δευτερευουσα (?)) εκτος αυτης που χρησιμοποιω,επισης εχω βγαλει και τους οδηγους τους.

Μαλλον εχει να κανει με dhcp αποσο διαβασα σε διαφορα φορα.Αλλα ακρη δεν εβγαλα.

Επισης να πω οτι οι αλλοι 2 υπολογιστες του δικτυου με win xp pro ΚΑΙ αυτοι δεν εχουν καποιο προβλημα,και δεν εχω δηλωσει συγκεκριμενες ip κλτ για τον καθενα.

Το μοντεμ ειναι ενα usrobotics δεν ξερω αν παιζει αυτο κανενα ρολο.

Ευχαριστω εκ των προτερων μορτες .:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Yποπτεύομαι ότι μάλλον το svchost τραβάει ένα 90-100% cpu usage για 2-3 λεπτά και μετά ηρεμεί...

Τσέκαρε το από τον task maanger και αν είναι αυτό κάνε μια αναζήτηση εδώ, είχε αναφερθεί παλιότερα και είχαν δοθεί λύσεις. (δεν το έχω πρόχειρο το Link τώρα :( )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...

@voudas το δοκιμαζω...

@dpolal δεν μπορω παγωνει και δεν ανοιγουν εφαρμογες...το προσπαθησα και εγω...αλλα περιεργο γιατι ειμαι με q6600 τοσους πορους καταναλωνει πια?

@kostas καλη ιδεα το εχω κανει δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

το χα δοκιμασει αλλα δεν ειδα φως..ισως να μην προσεξα εγω κατι...

παντως εκανα ενα μικρο πειραμα,που ισως επρεπε να χα κανει νοριτερα.

ξεκιναω τον υπολογιστη με το καλωδιο του δικτυου βγαλμενο και η καθυστερηση δεν παρουσιαζεται.

Το συνδεω φαινεται κατω στο τρεη που συνδεεται με το που λεει συνδεμενο γινεται η γνωστη πλεον καθηστερηση.

Τωρα μενει να βρω ποια υπηρεσια ξεκινα τοτε...καμια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Από το τέστ με το καλώδιο κατάλαβα ότι είναι αυτό που σου είπα...

Ρίξε μια αναζήτηση με svchost, είχαν προτείνει μια επέβμαση μικρή στη registry που το διόρθωνε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δικτύου σου έχει καρφωτή ΙΡ ή παίρνει από DHCP; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε βρήκες τι φταίει ;)

Τρέξε ipconfig /all και δες τι ΙΡ παίρνει από τον DHCP του δικτύου σου. Μετά πήγαινε στις ιδιότητες της σύνδεσης και βάλε την ίδια ΙΡ manually.

Link to comment
Share on other sites

τελικα με καποιο "τρικ" καταφερα να εχω ανοιχτο task manager και ειδα οτι ο cpu βαρει οντως 100αρια στον ενα πυρηνα...

ειναι απο τι ειδα οντως το svchost υπαιτιο...οταν το εκλεισα εστρωσε αμεσως...αλλα μαζι εχασα πχ και τον ηχο..

οσο και αν εψαξα κατεβασα διορθωσεις κτλ δεν αλλαξε κατι ..

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί εδώ κι εδώ

Είχα προτείνει το παρακάτω για να μην ψάχνεις στα threads.

Δοκίμασε αυτό:

1) Άνοιξε το regedit

2) Πήγαινε στο HKLM\Software\Microsoft\WinNT\CurrentVersion\SvcHost

3) Σβήσε το “NetworkService = DnsCache”

Ελπίζω να δουλέψει και σε εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.