Jump to content



Αλλαγή ταλαιπωρημένου μετασχηματιστή φορητού.


hayabusa

Recommended Posts

Μετά από αρκετό αδιάκοπης χρήσης και ομολογουμένως μεγάλης ταλαιπωρίας το καλώδιο που ξεκινάει από το μετασχηματιστή και δίνει ρέυμα στον φορητό (ναι, σωστά μαντέψατε, εκείνο το λεπτό) άρχισε να εμφανίζει τα πρώτα σημάδια του γήρατος, σε ορισμένα σημεία δηλαδή έχει "ανοίξει" και φαίνονται τα συρματάκια που περνάνε από μέσα.

Προσωρινά όπου υπήρχε ανάγκη το μόνωσα αλλά αυτό αποτελεί ημίμετρο.

Η απορία είναι η εξής λοιπόν.

Που βρίσκουμε νέο και φυσικα κατάλληλο μετασχηματιστή; Να πάω στο Πλαίσιο (Turbo-X γαρ) και να μιλησω μαζι τους ή να πάρω ότι βρω από οποιοδήποτε κατάστημα;

Ο κάτοχος της πρώτης απάντησης που θα αποδειχθεί σωστή κερδίζει το χαλασμένο καλώδιο :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το θέλει ο φίλτατος παραπάνω το θέλω εγώ.

Επίσης αν κανείς έχει κανένα τροφοδοτικό χαλασμένο ή άχρηστο αναζητείται για ανταλλακτικά.

Εκτελούνται και επισκευαί(*) αν καν κανείς ενδιαφέρεται.

Φιλικά,

Χρήστος

(*) Οι επισκευαί έχουν χαρακτήρα μερακίου και είναι χωρίς χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το σε έναν ηλεκτρολόγο και ζήτα του να σου αλλάξει το φθαρμένο κομμάτι του καλωδίου κρατώντας τις άκρες του.

Στην ουσία κόβει μόνο το χαλασμένο κομμάτι και το αντικαθισά με άλλο.

Οι ενώσεις μπορεί να γίνουν είτε με λεπτές κλέμες (όχι και ότι καλύτερο) είτε να γίνουν με κολλητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου καλώδιο έχει αρχίσει να τα παίζει.

Το κακό είναι πως είμαι μέσα στην εγγύηση και δε θέλω να κάνω "μετατροπές" στο τροφοδοτικό. Πιστεύω πως η εγγύηση δεν καλύπτει "αβαρίες λόγω κακομεταχείρισης" σαν το χαλασμένο καλώδιο, αλλά από την άλλη αν πάθει κάτι το φορητό και το επιστρέψω στην αντιπροσωπία, θα δουν το επισκευασμένο τροφοδοτικό και θα ακυρώσουν την εγγύηση.

Οπότε μέχρι να λήξει η εγγύηση είτε αγοράζω τροφοδοτικό και βάζω το παλιό στην άκρη (για παν ενδεχόμενο), είτε το αφήνω έτσι και όσο κρατήσει :...:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το σε έναν ηλεκτρολόγο και ζήτα του να σου αλλάξει το φθαρμένο κομμάτι του καλωδίου κρατώντας τις άκρες του.

Στην ουσία κόβει μόνο το χαλασμένο κομμάτι και το αντικαθισά με άλλο.

Οι ενώσεις μπορεί να γίνουν είτε με λεπτές κλέμες (όχι και ότι καλύτερο) είτε να γίνουν με κολλητήρι.

Για το λόγο ότι στα σύγχρονα μηχανήματα η επαφή πρέπει να περνάει αρκετά A, δεν νομίζω να βρεθεί στην ελλάδα ούτε το κατάλληλο καλώδιο αλλά ούτε και το κατάλληλο βίσμα για αυτή την δουλειά... Για να μην πω για τον φερρίτη και τα moulded κομμάτια στην έξοδο του τροφοδοτικού...

Όσο για τις κλέμες, ως επαγγελματίας ηλεκτρονικός το θεωρώ απαράδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου καλώδιο έχει αρχίσει να τα παίζει.

Το κακό είναι πως είμαι μέσα στην εγγύηση και δε θέλω να κάνω "μετατροπές" στο τροφοδοτικό. Πιστεύω πως η εγγύηση δεν καλύπτει "αβαρίες λόγω κακομεταχείρισης" σαν το χαλασμένο καλώδιο, αλλά από την άλλη αν πάθει κάτι το φορητό και το επιστρέψω στην αντιπροσωπία, θα δουν το επισκευασμένο τροφοδοτικό και θα ακυρώσουν την εγγύηση.

Οπότε μέχρι να λήξει η εγγύηση είτε αγοράζω τροφοδοτικό και βάζω το παλιό στην άκρη (για παν ενδεχόμενο), είτε το αφήνω έτσι και όσο κρατήσει :...:

Κοίταξε, αν το καλώδιο είναι τραβηγμένο ή μασιμένο έχεις πρόβλημα. Αν όμως η μόνωση είναι λιωμένη ή ακόμα χειρότερα ξεφλουδίζει ή αφήνει μαύρο κατάλοιπο όταν την τρίβεις δυνατά με το χέρι σου τότε είναι κακής ποιότητας το καλώδιο και δεν έπρεπε να γίνει στα 2 χρόνια της εγγύησής του.

Όσο για την περίπτωση επιστροφής στην αντιπροσωπία για επισκευή εντός εγγύησης, δεν είναι απαραίτητο να στείλεις και το τροφοδοτικο... Ποιός είναι ο κατασκευαστής του μηχανήματος;

Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο ότι στα σύγχρονα μηχανήματα η επαφή πρέπει να περνάει αρκετά A, δεν νομίζω να βρεθεί στην ελλάδα ούτε το κατάλληλο καλώδιο αλλά ούτε και το κατάλληλο βίσμα για αυτή την δουλειά... Για να μην πω για τον φερρίτη και τα moulded κομμάτια στην έξοδο του τροφοδοτικού...

Όσο για τις κλέμες, ως επαγγελματίας ηλεκτρονικός το θεωρώ απαράδεκτο...

Γνωρίζω ότι δεν είναι εύκολο να βρεθεί ο ίδιος connector στην Ελλάδα και για αυτό μίλησα για πατσάρισμα του χαλασμένου κομματιού.

Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι τί το ειδικό έχει το καλώδιο αυτό και δεν μπορεί να «αλλαχθεί».

Δεν θα βάλει ο ηλεκτρολόγος καλώδιο κουδουνιού, εννοείτε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν το καλώδιο είναι τραβηγμένο ή μασιμένο έχεις πρόβλημα. Αν όμως η μόνωση είναι λιωμένη ή ακόμα χειρότερα ξεφλουδίζει ή αφήνει μαύρο κατάλοιπο όταν την τρίβεις δυνατά με το χέρι σου τότε είναι κακής ποιότητας το καλώδιο και δεν έπρεπε να γίνει στα 2 χρόνια της εγγύησής του.

Όσο για την περίπτωση επιστροφής στην αντιπροσωπία για επισκευή εντός εγγύησης, δεν είναι απαραίτητο να στείλεις και το τροφοδοτικο... Ποιός είναι ο κατασκευαστής του μηχανήματος;

Δυστυχώς είναι τραβηγμένο από το τροφοδοτικό. Φαίνεται η θωράκιση στο σημείο που ενώνεται με το κουτί.

Asus είναι και σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να επιστραφεί συσκευασμένο στο χάρτινο κουτί του με όλα τα παρελκόμενα. Η ίδια πολιτική ισχύει και για το ΗΡ που αγόρασα πρόσφατα.

btw στο κουτί της ΗΡ γράφει: Αν χάσεις την αρχική συσκευασία χάνεις την εγγύηση:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι τραβηγμένο από το τροφοδοτικό. Φαίνεται η θωράκιση στο σημείο που ενώνεται με το κουτί.

Asus είναι και σε περίπτωση βλάβης θα πρέπει να επιστραφεί συσκευασμένο στο χάρτινο κουτί του με όλα τα παρελκόμενα. Η ίδια πολιτική ισχύει και για το ΗΡ που αγόρασα πρόσφατα.

btw στο κουτί της ΗΡ γράφει: Αν χάσεις την αρχική συσκευασία χάνεις την εγγύηση:blink:

Ωχ ωχ όντως έπεσες στην περίπτωση... Έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις ένα κομμάτι θερμοσυστελλόμενου μακαρονιού σε διάμετρο λίγο μεγαλύτερη από του καλωδίου σου και να το ντύσεις στο φθαρμένο σημείο. Άμα αποτύχει και αυτό, μετά από καιρό, τότε τα ξαναλέμε.

Υ.Γ. Είμαι κατά της αγοράς νέου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περάσω θερμοσυστελλόμενο, γιατί υπάρχει ένα χοντρό δαχτυλίδι φερρίτη κοντά στο βύσμα. Θα πρέπει η διάμετρος του πλαστικού να είναι πολύ μεγάλη ώστε να περάσει, και δεν υπάρχει περίπτωση να σφίξει στο σημείο που θέλω.

Ένα καλό τροφοδοτικό σαν αυτό είναι ότι πρέπει. Σίγουρα δε θα (ξανά) επέλεγα κάτι φθηνό και άγνωστο για το φορητό μου - τραγική εμπειρία με τροφοδοτικό των 15 ευρώ από e-shop που κάηκε στα 20 λεπτά λειτουργίας, χωρίς ευτυχώς να επηρεάσει τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις ένα κομμάτι θερμοσυστελλόμενου μακαρονιού σε διάμετρο λίγο μεγαλύτερη από του καλωδίου σου και να το ντύσεις στο φθαρμένο σημείο. Άμα αποτύχει και αυτό, μετά από καιρό, τότε τα ξαναλέμε.

Υ.Γ. Είμαι κατά της αγοράς νέου.

Τα θερμοσυστελλόμενα (νάιλον και ολεφίνες) δεν είναι κατάλληλα για καλώδια που κινούνται ή που εφαρμόζεται μηχανική τάση (τράβηγμα-όχι διαφορά δυναμικού) επάνω τους, για το λόγο ότι δεν υπάρχει μηχανική συνέχεια στην μόνωση.

Υπάρχουν θερμοπλαστικά (θερμοσυστελλόμενα) που μπορούν να επισκευάσουν σωστά την βλάβη του μονωτικού του καλωδίου, αλλά θα κοστίσει πιο πολύ από το να πάρει καινούργιο αυθεντικό τροφοδοτικό δύο φορές. Τα υλικά αυτά δεν είναι κυλινδρικά και μπορούν να εφαρμοστούν στα περισσότερα πλαστικά.

Η άποψη μου είναι αντικατάσταση, τα Fortron είναι πολύ καλά και τα συνιστώ.

Προσοχή όμως: υπάρχουν στην αγορά τροφοδοτικά 3των κατασκευαστών που έχουν μέσα ένα μικρό fan για ψύξη. Καλό είναι να αποφεύγεται την αγορά τους γιατί αν σταματήσει το fan (που μάλλον είναι ποιότητα χάλια) τότε θα σκάσει από υπερθέρμανση το τροφοδοτικο με απρόβλεπτες συνέπειες.

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.