Jump to content



Ρεκτιφιέ σε μηχάνημα 6ετίας!!


x-treme

Recommended Posts

Αγαπητοί συμφορουμήτες, καλησπέρα!!

Εδώ και ένα εξάμηνο έχω το (παλιό πλέον) desktop παραγκωνισμένο σε μια γωνιά. Μετακόμισα το καλοκαίρι και από τότε δεν το συνεδεσα γιατί το κουτί είναι τρισάθλιο + κακάσχημο και δε μου έκανε καρδιά χαλάσει η παρουσία του το καινούριο μου όμορφο σπιτάκι!! Για την ιστορία ας δείξω και δυο φωτογραφίες...

dsc00162lj7.th.jpg dsc00163la2.th.jpg

Πρόκειται για ένα μηχάνημα με pentium IV στα 2.53 (northwood νομίζω), μητρική Gigabyte GA-8ST800, κάρτα γραφικών FX5200 (matrox), τρεις σκληρούς κ.ά.

Θέλω να πάρω λοιπόν ένα άλλο κουτί το οποίο θα τοποθετηθεί (μάλλον) πάνω στο γραφείο με χαρακτηριστικά:

1) Χρώμα μαύρο

2) Να έχει πορτάκι (γιατί τα drives είναι άσπρα)

3) Να είναι αθόρυβο

4) Να έχει φίλτρα στους ανεμιστήρες (γιατί δεν την παλεύω και πολύ με τη σκόνη)

5) Λιτή σχεδίαση

6) Θέσεις για τουλάχιστον 4 ανεμιστήρες

7) Φθηνό!!! (φυσικά)

8) (επιθυμητό μικρό μέγεθος)

Ειδικά για την τιμή, καταλαβαίνετε φαντάζομαι πως δεν αξίζει να επενδύσω και πολλά λεφτά σε αυτό το μηχάνημα!! Σε μια αναζήτηση που έκανα, βρήκα αυτό:

PER.700284.jpg

Επιπλέον, ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξω κάρτα γραφικών γιατί το ανεμιστηράκι της ακούγεται πολύ... Το διαολάκι δεν το φανταζόμουν πως αυτό που έκανε τη ζημιά! 3-4cm εκατοστά διάμετρο έχει... Κάποια (φθηνότατη) πρόταση???

Αυτά για τώρα! Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

για κουτι:

αυτο που βρηκες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700074 (δε λεει αν εχει φιλτρα σκονης)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=820571&catalog=20&category=69977695 (ουτε εδω λεει αλλα εχει στο πλαισιο εκθεμα σιγουρα για να δεις)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700327\

γνωμη μου να παρεις το turbo-x ειναι στιβαρη κατασκευη και πολυ φτηνη. παιρνεις και καινουριο τροφοδοτικο μιας και το παλιο σου no-name ειναι και ειναι και βεβαρημενο με αρκετες ωρες λειτουργειας

για καρτα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519525

αλλα κοιτα και για μεταχειρισμενη πιο φτηνα θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκέφτηκα να το ξεριζώσω... Δλδ θα το κάνω, και αν καεί θα πάρω άλλη (που έτσι κι αλλιώς αυτή ήταν η αρχική σκέψη). Δεν έχω πρόβλημα με μεταχειρισμένα... Αν κάποιος έχει κάρτα ή και κουτί ακόμα, ας το πει με pm. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Περιμένω και άλλες απόψεις!

@tolis86:

Καλά, σχετικά με τα φίλτρα, φαντάζομαι όλο και κάποια παντέντα θα γίνεται με φίλτρο απορροφητήρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σχετικά με τα φίλτρα, φαντάζομαι όλο και κάποια παντέντα θα γίνεται με φίλτρο απορροφητήρα!

Εννοείται, είναι το καλύτερο. Να το καθαρίζεις όμως που και που γιατι με τοσα ανεμιστήρια που θες να βάλεις θα φρακάρει από χνούδια και σκόνη. Η ηλεκ. σκούπα (χωρίς το κοντάρι) κάνει τη δουλειά εξωτερικά σε χρόνο dt χωρίς να λύσεις τίποτα.

Στη VGA αν τα έχει παίξει τελείως το fan, βγάλτο και στερέωσε όπως βολεύει κανένα άλλο. Σε εμένα σε μια Τ4200 6-ετίας, το φαν φράκαρε από χνούδια στο πρώτο 6μηνο και σχεδόν πήρε φωτιά (μαύρισε). Ευτυχώς η GPU τη γλύτωσε. Το έβγαλα και στελέωσα με βίδες ένα παλιό φαν 10ετίας από CPU και ακόμη την έχω με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς παιχνίδια με το σύστημα αυτό δεν είναι εφικτό να παίξω, οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Σκέφτομαι μήπως κάνω κανένα underclock στο σύστημα γενικότερα για μείωση της κατανάλωσης + των στροφών των fans... Αξίζει άραγες?? Καλά, σε πρώτη φάση ας αλλάξω κουτί και ας βγάλω το ανεμιστηράκι της VGA για να λειτουργήσει και πάλι το μηχάνημα και θα δούμε παραπέρα...

Κανένα άλλο κουτάκι παιδιάααααα...

Σημείωση: Πάτρα μένω.... φοιτητής γαρ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ, και το έψαχνα αυτό το μαγαζί, αλλά δε θυμόμουν την ονομασία! Θα περάσω το απόγευμα να ρίξω μια ματιά! Πλάκα πλάκα αυτή η περιοχή έχει γίνει πολύ hitech έτσι? Multirama, Plaisio, Αναλώσιμο, eworld... καλή φάση

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς παιχνίδια με το σύστημα αυτό δεν είναι εφικτό να παίξω, οπότε μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω. Σκέφτομαι μήπως κάνω κανένα underclock στο σύστημα γενικότερα για μείωση της κατανάλωσης + των στροφών των fans... Αξίζει άραγες?? Καλά, σε πρώτη φάση ας αλλάξω κουτί και ας βγάλω το ανεμιστηράκι της VGA για να λειτουργήσει και πάλι το μηχάνημα και θα δούμε παραπέρα...

Κανένα άλλο κουτάκι παιδιάααααα...

Σημείωση: Πάτρα μένω.... φοιτητής γαρ

Ρίξε μια ματιά στα Coolermaster κουτιά του eshop που έρχονται μαζί με PSU.

Τα μεν κουτιά είναι πολύ ποιοτικά, τα δέ PSU είναι πολύ ήσυχα με 12ρη ανεμ.

Με λίγα χρήματα έχεις ένα όμορφο σύστημα που μπορεί να αναλάβει δεύτερους ρόλους, δοκιμαστήριο, server, κλπ.

Για την κάρτα γραφικών μπορείς όπως είπαν να βγάλεις το ανεμιστράκι ή να βρείς κάποια άλλη fanless. (OXI καινούργια, δεν αξίζει τον κόπο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.