Jump to content



i7 2600K + Z68X-UD5-B3 + 6950


Recommended Posts

το θέμα είναι πως εγώ θέλω να ανεβάσω και της μνήμες στα 2000, τώρα τρέχουν στα 1333. απόσο θυμάμαι οι μνήμες ανεβαίνουν με το FSB που επηρεάζει και τον επεξεργαστή.

μπορώ δηλαδή να ανεβάσω μνήμες χωρίς να επηρεαστεί ο επεξεργαστής?

αυτό με το Bios που λές το έκανα 2 φορές και δεν έγινε, δηλαδή στην φάση του boot πέταγε BSOD.

επίσης αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με την κάρτα είναι ότι δεν βγάζει artifacts αλλα στα γραφικά κάνει ανωμαλίες μερικές φορές. τώρα την έχω σε 921/1325 με 1,2V και πάλη μερικές φορές το έχω παρατηρήσει αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω απο τη οφείλετε

Link to comment
Share on other sites

επίσης αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με την κάρτα είναι ότι δεν βγάζει artifacts αλλα στα γραφικά κάνει ανωμαλίες μερικές φορές. τώρα την έχω σε 921/1325 με 1,2V και πάλη μερικές φορές το έχω παρατηρήσει αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω απο τη οφείλετε

Τι εννοεις λεγοντας "ανωμαλιες";

το κανει σε τυχαιο χρονο ή οταν κανεις κατι συγκεκριμενο;

Αν βρεις ποτε το κανει, μετα ειναι ευκολο να ανακαλυψεις τι το προκαλει.

Link to comment
Share on other sites

να δώσω ένα παράδειγμα. έβαλα τοπ cρysis 2 για δοκιμασίες, εκεί που το έπαιζα άρχισε να κάνει σαν να πέφτουν κεραυνοί, κάπως, μετά οι πολυκατοικίες γινόταν άσπρες και μετά κανονικά (μια μια πολυκατοικία) και κάτι τέτοια, διλαδή κάνει σαν να έχει το ίδιο παιχνίδι bugs

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω την δυνατότητα να πειράξω ρεύμα στης μνήμες. ακόμα και για το core μόνο με της ASUS πρόγραμμα μπορώ....

το core ήδη είναι χαμηλό πιστεύω για το ρεύμα του. δεν μπορώ να καταλάβω αυτοί πως τα κατάφεραν έτσι? μήπως φταίνε τα shaderw που έχω ανοίξει?

επίσης μπορείτε να μου πείτε πιο είναι το καλύτερο GPU Stress test για να έχω σιγουριά ότι είναι οκ η κάρτα σε OC.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την κλοκάρεις την κάρτα; Μια χαρα επιδόσεις έχει.

Τις δικές μου με το ζόρι τις ανέβασα 20MHz σε πυρήνα. Οι μνήμες δεν πάνε μία χωρίς ρεύμα και θέλει είτε bios-trick είτε να κανεις volt-mod. Κατα την γνωμη μου αδικα κουραζεσαι και το ψάχνεις. Φλασαρε την καρτα να ανεβουν τα shaders και κάτσε έτσι default. Διαφορετικά θέλεις υδρόψυξη στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

το overclock στην καρτα το θεωρώ άσκοπο ελάχιστο κέρδος σε παιχνίδια , αυξημένες θερμοκρασίες και κατανάλωση .

εγώ προσωπικά την 460 την έχω στοκ απο τοτε που έβαλα το μπλοκ ,

Link to comment
Share on other sites

μάλλον βρήκα το σταθερό σημείο 890/1350 με 1.2V, θα δοκιμάσω να κατεβάσω και λίγο το ρευμα το βραδυ να δω αν θα είναι πάλη οκ....

μετά θα έχουν συνέχεια οι μνήμες και ο επεξεργαστής

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατάφερα να την clockάρω (όχι τόσο ψηλά γιατί δεν το χρειάζομαι) και να την σταθεροποιήσω χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα.

έχω ξεκλειδωμένα τα shader και δουλεύει σε συχνότητες 901/1350 χωρίς κανένα πρόβλημα με max temp 72 βαθμούς σε πυρήνα και 76 σε μνήμες.

και μια εικόνα απο το stresstest που το άφησα πάνω απο 1 ώρα

ευχαριστώ πολύ τον yancar για την βοήθεια

post-2135-1414343582,6466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έκανα πάλη τεστ με το furmark και έβγαλε περισσότερη θερμοκρασία

έβγαλε max 77 βαθμούς στον πυρήνα και 85 στην μνήμες σε συχνότητες 921/1350 και 1,1875volt (fanspeed 85%)

τώρα φαντάζωμαι η κάρτα θα είναι αρκετά stable με αυτές της θερμοκρασίες και συχνότητες

post-2135-1414343582,7136_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.