Jump to content



i7 2600K + Z68X-UD5-B3 + 6950


Recommended Posts

καλημέρα μάγκες....

πέρασαν στα χέρια μου μερικά κομμάτια και θέλω να τα βελτιώσω.... τα κομμάτια είναι

PSU: OCZ StealthX 2 600W @ 86% Efficiency

MOBO: Gigabyte Z68X-UD5-B3

RAM: AvexirBlitz Gaming Series 2x2GB 2000MHz DDR3 CL9

CPU: Intel Core i7 2600K Sandy Bridge

CPU COOLER: Antec KÜHLER H₂O 620 WaterCooling

GPU: ASUS HD6950 DCII/2DI4S/2GD5

θέλω να αρχίσω με το ξεκλείδωμα της κάρτας γραφικών και στην συνέχεια να ανεβάσω τον επεξεργαστή....

είχε ένα ποστ του πάνου που είχε βίντεο και δεν το βρίσκω, αν μπορεί να μου δώσει κάποιος λινκ θα ήμουν HAPPY :p

Link to comment
Share on other sites

έκανα το flasharisma και δεν πήγε καλα :( . στην αρχή δεν έβγαζε τίποτα στην οθόνη και μετά έβαλα την σύνδεση οθόνης σε άλλο σλοτ και άνοιξε....

όλα πήγαν καλά μέχρι που στην είσοδο των windows έμεινε σε μια γαλάζια οθόνη, τώρα είμαι στο switch 2....

τη μου προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

βασικά να κάνω μια καλύτερι ανάλυση στο τι έκανα.......

ξεκίνησα με το switch 1 και το κάνω flashαρισμα, μετά απο επανεκκίνηση δεν έβγαλε τίποτα η οθόνη και αναγκάστηκα να αλλάξω σε άλλη σύνδεση DVI και όλα οκ.... στην αρχή δεν είχε τα driver (αυτό δεν ξέρω γιατί έγινε), κατέβασα απο την AMD τα 6χχχ drivers και τα εγκατέστησα, μετά απο την εκκίνηση έμεινε σε μια γαλάζια οθόνη στην είσοδο των windows, άλλαξα στο άλλο bios και όλα οκ....

μετά απο λίγο είπα να δοκιμάσω αν θα μπεί απο το flashαρισμένο bios και μπήκε κανονικά αλλα η οθόνη κάπως έσβηνε και άναβε, άνοιξα το GPU-z και είδα ότι τα shaders ήταν στης ρυθμίσεις των 6970 (δηλαδή έχει ξεκλειδώσει)....

αυτό που θέλω να μάθω είναι αν φταίνε τα driver ή το flashing

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θέλω να μάθω είναι αν φταίνε τα driver ή το flashing

η αναλυση βοηθησε!

για να δεις τι φταιει, δοκιμασε με το μαμα bios (2) να τρεξεις το furmark για κανενα μισαωρακι.

Αν ολα πανε μια χαρα, τοτε οι drivers δεν εχουν προβλημα.

Μετα δοκιμασε να το γυρισεις στο φλασαρισμενο bios (1) και κανε το ιδιο. Αν εχεις προβληματα ισως η καρτα σου δεν εχει την δυνατοτητα να παιξει στις ρυθμισεις της 6970.

simple! ;)

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως είναι ότι ενώ είχα βάλει τα driver απο την asus και μετά που το έκανα σε 6970 δεν αναγνώρισε τα driver και αναγκάστηκα να βάλω driver απο την αρχή. και όταν τα έβαλα μετά απο επανεκκίνηση δεν λειτούργησε

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο διάβασα ότι οι κάρτες γραφικών 6970 έχουν καλύτερο VRAM απο μια 6950 και με το ξεκλείδωμα πιέζει στα όρια τα VRAM της 6950, ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ να κάνω κάτι άλλο....

να μοντάρω το bios της 6950 και να ξεκλειδώσω μόνο τα shaders και ύστερα να ανεβάσω της συχνότητες μόνος μου... ΜΗΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΉ ΛΎΣΗ Η ΌΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα όμως είναι ότι ενώ είχα βάλει τα driver απο την asus και μετά που το έκανα σε 6970 δεν αναγνώρισε τα driver και αναγκάστηκα να βάλω driver απο την αρχή. και όταν τα έβαλα μετά απο επανεκκίνηση δεν λειτούργησε

o driver της ASUS μπορει να ηταν μονο για την 6970, η απλα μονο για καρτες της ASUS.

πριν λίγο διάβασα ότι οι κάρτες γραφικών 6970 έχουν καλύτερο VRAM απο μια 6950 και με το ξεκλείδωμα πιέζει στα όρια τα VRAM της 6950, ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ να κάνω κάτι άλλο....

να μοντάρω το bios της 6950 και να ξεκλειδώσω μόνο τα shaders και ύστερα να ανεβάσω της συχνότητες μόνος μου... ΜΗΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΉ ΛΎΣΗ Η ΌΧΙ?

Ειναι και αυτο μια πιθανη λυση...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αυτό που έλεγα και είδα αποτέλεσμα. έτσι όπως το βλέπω και με clockάρισμα η 6970 θα μείνει πίσω απο αυτήν που έχω.

βρήκα κατα τύχη αυτά τα 2 τοπικ απο άλλα site που αναφέρουν αυτό που έλεγα παραπάνω, ο ένας έχει μοντάρει τα δικά του bios και είπα να τα δοκιμάσω....

τα shaders άνοιξαν κανονικά σε αυτά της 6970 και με στο 3D Mark Vantage και στους πόντους έβγαλε 928 καλύτερο σκορ. δηλαδή απο 12278 έβγαλε 13206 (performance).

αυτό που λέω είναι να μοντάρω τα δικά μου bios σε shaders και σε clocks και όπου δω ότι η κάρτα τα πάει όσο πιο καλά γίνετε θα το κάνω ένα save και θα το φορτώσω να τα έχω στο switch1....

πως την βρίσκετε την ιδέα μου tongue.gif ? αν είναι καλή ηδέα θα χρειαστώ την βοήθειά σας biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

μιας και θέλω να αφήσω την κάρτα γραφικών εδώ θέλω να ρωτήσω αν κάνει να mondarw το bios τοθ και να φορτώσω εκεί της ρυθμίσεις ή να τα έχω απο το πρόγραμμα?

στην συνέχεια θέλω την βοήθειά σας για της μνήμες και τον επεξεργαστή... είδα οτι στα sandy bridge δεν πειράζουν τα FSB (γιατί;). εγώ που θέλω να πάω της μνήμες στα 2000MHz τη πρέπει να κάνω>?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ασε εκει την καρτα. Αν θες φλασαρε το bios και περνα το δικο σου να μην ξεκιναει με προγραμμα/utility.

Σχετικα με το overclocking στους sandy ειναι πολύ απλό, υπαρχουν πολλοί guides να ακολουθησεις. Ξεκίνα και οτι απορια εχεις ρωτα.

Εγω θα σου έλεγα να εβαζες VCore 1.35 Volts και να ανεβαζες τον multi. Παραπανω μην δωσεις ρετυμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.