Jump to content



evga gtx tune up


lazarosleon

Recommended Posts

Πηρα την evga gtx 280. Ολα καλα, η καρτα σκιζει. Τρεχω το EVGA Precision το οποιο δινει γκαζια στην καρτα, και ειτε δωσω 1%, ειτε παραπανω, το μηχανημα τρωει φρικη και κανει μια επανεκινηση μονο του επι τοπου. Αντικατεστησα καρτα, τροφοδοσιες οκ, εβαλα λιγο νεωτερους Drivers το προβλημα παραμενει. τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Riva Tuner και κανει ακριβως το ιδιο. Μπλε οθονη ακαριαια, επανεκινηση. Driver ακομα ψαχνω καποιο καλο. Μιλησα με πλαισιο και μου ειπανε πως η 280, ειναι μια 260 φουλ κλοκαρισμενη και δεν παιρνει αλλο γκαζι με τιποτα, περα απο το 1 GB Ram εναντι 896 ΜΒ που ειχε η 260

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Riva Tuner και κανει ακριβως το ιδιο. Μπλε οθονη ακαριαια, επανεκινηση. Driver ακομα ψαχνω καποιο καλο. Μιλησα με πλαισιο και μου ειπανε πως η 280, ειναι μια 260 φουλ κλοκαρισμενη και δεν παιρνει αλλο γκαζι με τιποτα, περα απο το 1 GB Ram εναντι 896 ΜΒ που ειχε η 260

Αυτό δε νομίζω να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και βρηκα νεους οδηγους. Δουλεψε το μαμα προγραμματακι, 1.3.2 εκδοση. Core Clock 714 , Memory Clock 1202. Ως εκει δουλευει. Μεγαλη διαφορα ειδα στο 3DMark06, πανω απο 10 καρε διαφορα σε πολλα τεστ. Και εβγαλε 153.9 Bandwindth. Αρκετα καλα πιστευω, τωρα αν παει και λιγο παραπανω το αφηνω στους εξπερτ να μου το πουνε.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Riva Tuner και κανει ακριβως το ιδιο. Μπλε οθονη ακαριαια, επανεκινηση. Driver ακομα ψαχνω καποιο καλο. Μιλησα με πλαισιο και μου ειπανε πως η 280, ειναι μια 260 φουλ κλοκαρισμενη και δεν παιρνει αλλο γκαζι με τιποτα, περα απο το 1 GB Ram εναντι 896 ΜΒ που ειχε η 260

Δεν έχουν καμμιά σχέση πλέον της αρχιτεκτονικής τους. Οι 280 έχουν περισσότερους processors μεγαλύτερη μνήμη μεγαλύτερο bus μνήμης, υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας και μεγαλύτερη κατανάλωση:nada:

Link to comment
Share on other sites

Core Clock 714, Shader clock 1539, Memory clock 1230. Ως εκει ειναι κυριολεκτικα στο τερμα με Bandwidth 157.4 GB/S. Οτιδηποτε και να πειραξω μεσα απο το προγραμμα της μου λεει Fail. Λετε να μπορω να κανω με οτιδηποτε αλλο, κατι που να αξιζει???

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, δεν ειναι θεμα λογισμικου η ολη υποθεση?

Περα του οτι απο αγγλικα δεν παμε καλα, κατι κολητηρια βλεπω και κατι τετοια......:woot::woot::woot::woot::woot::woot:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα παρει προχτες το τμημα των οβερκλοκερς στο πλαισιο, τους λεω ''Δεν ανεβαινει πανω απο 157 περιπου GB Bandwidth''. Ε αμα την πουσαρεις σιγα σιγα στα πολλα τεστ, ανοιγουν οι διαυλοι, στρωνουνε τα αδουλευτα υλικα και σε καποια στιγμη θα σε αφησει, ειναι η απαντηση που μου δωσανε.

Δοκιμαζω σημερα με αφηνει εως 158,159,160,165 τα εβγαλε αερα. Τι κουφο ειναι αυτο? :slap:

Υπαρχει τετοια πιθανοτητα, να στρωνουνε τα υλικα???:sick::sick:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερινη απαντηση για την ψυκτρα.

Dear Lazaros,

Thank for your mail.

We are sorry for the delay of HR-03GTX for the packing error.

We will launch it once everything is properly settled about middle of next month.

Best regards

Armand Cheng

Lea-Min Tech., Co., Ltd.

(Thermalright, Taiwan)

Αντε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Core 715, Shader 1537, Memory clock 1230. Ως εκει δουλευει μια χαρα, δεν κολαει πουθενα, με το 1.3.3. Evga Precision. 157.4 GB Bandwidth ειναι μια χαρα πιστευω:rolleyes:. Αν παει και αλλο πειτε μου

Link to comment
Share on other sites

Core 715, Shader 1537, Memory clock 1230. Ως εκει δουλευει μια χαρα, δεν κολαει πουθενα, με το 1.3.3. Evga Precision. 157.4 GB Bandwidth ειναι μια χαρα πιστευω:rolleyes:. Αν παει και αλλο πειτε μου

ε ρε καημος με το bandwith....:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.