Jump to content



επιλογη καρτας γραφικων


vasilis_ts

Recommended Posts

Βγάλε τις πράσινες παρωπίδες και ξανά δες τα νούμερα.

Καταρχας φιλαρακι απο τη στιγμη που τα σκας και δε σου προσφερει κανεις καρτα γραφικων τσαμπα ειναι μεγαλη μλκ να εισαι φαν σε κατι.

Μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
έδωσες Link με τις επιδόσεις των 4850 και έγραψα τις αντίστοιχες με τις 8800gts

Σαφώς και δεν σκοτωνόμαστε - Aπλά διαφωνούμε

Τα review στο guru3d δεν μου λένε και τίποτα ιδιαίτερο - έχουν έναν 8400 default, και τις μεν ΑΤΙ τις δοκιμάζουν σε pci-e 2.0 μητρικη, και τις nvidia στο 680i με pci-e 1.0

Η κατάσταση μπορεί σαφως και να αλλάξει δραματικά με overclocking τη στιγμή που ο καθένας μπορεί να έχει άνετα 4.0Ghz+

Eπίσης επιμένω ότι η Nvidia (ακόμα και η 9600gso) κερδίζει πολύ περισσότερο με overclocking, πολύ περισσότερο από την ATI, και δείτε ένα μικρό παράδειγμα στο mass effect... (με την cpu πάντα στα 3.0 μόνο Ghz..) και όσο περισσότερο ανεβάζεις την κάρτα, τόσο περισσότερο κερδίζεις ΚΑΙ από ανέβασμα cpu (έχω λάθος?)

Και είπαμε, μην ξεχνάτε και τα physx (μπορεί να μην σας νοιάζει ιδιαίτερα βέβαια..)

Έδωσα λινκ με επιδόσεις της 4850 απέναντι σε 9800gtx + 9800gx2 (crysis,call of warez,ut3,enemy territory quake wars,wic) όχι ξερές της 4850

Πάνω στο ίδιο σύστημα με τον επεξεργαστή χρονισμένο στα ίδια mhz.

IDENTICAL όπως θα λέγανε και οι φίλοι μας οι άγγλοι.

Δεν καταλαβαίνω ακόμα που κολάμε.

Τότε η 9800gtx ήταν ένα τι παραπάνω(4850 150€,9800gtx 250€),σε παιχνίδια με physx πήγε κι άλλο πάνω αλλά στα υπόλοιπα η ati βελτιώθηκε.

Στο πινακάκι που έδωσες δεν έχει μέσα 4850

Καταρχας φιλαρακι απο τη στιγμη που τα σκας και δε σου προσφερει κανεις καρτα γραφικων τσαμπα ειναι μεγαλη μλκ να εισαι φαν σε κατι.

Μαλλον δεν ξερεις να διαβαζεις μου φαινεται...

και να σου πώ ότι άμα στις χαρίζανε και τις 2 τότε θα ήσουν πιο αντικειμενικός.

Γιατί δεν δέχεται εύκολα ο άλλος να ρίξει τον εγωισμό του ώστε να παραδεχτεί ότι τα έσκασε σε λάθος πράγμα ή ότι έκανε λάθος επιλογή δίνοντας ένα σκασμό λεφτά

Link to comment
Share on other sites

αν μου χαριζανε 4850 και 9800gtx , θα διαλεγα 9800....νιωθω πιο σιγουρος :hehe:

καλά...εσένα δεν σεν λαμβάνουμε υπ όψιν όταν το γραφείο σου είναι κάπως έτσι

loljf4.jpg

:fist::fist::fist::fist::fist::fist::fist:

Link to comment
Share on other sites

IDENTICAL όπως θα λέγανε και οι φίλοι μας οι άγγλοι.

Δεν καταλαβαίνω ακόμα που κολάμε.

Τότε η 9800gtx ήταν ένα τι παραπάνω(4850 150€,9800gtx 250€),σε παιχνίδια με physx πήγε κι άλλο πάνω αλλά στα υπόλοιπα η ati βελτιώθηκε.

Ιdentical σύγκριση έκανα και εγώ, στο μηχάνημά μου, ίδια όλα και η κλοκαρισμένη 8800gts τα πήγε καλυτερα από την κλοκαρισμένη 4850 -

Και crossfire έκανα, και sli αργότερα, και εκεί η διαφορά ήταν ακόμα μεγαλύτερη

Ενα απλό παράδειγμα μόνο θα σου πω - πόσο μπορουν να βγάλουν οι 4850 σε cross ένα vantage? Yπάρχει περίπτωση λες να ξεπεράσουν τα 15Κ? Ή τα 9Κ στο high?

Kαι πέρα από Call of Juarez (με μικρή διαφορά) που είναι καλύτερες?

Tα καινούρια crysis warhead, stalker clear sky, brothers in arms, graw2, για παράδειγμα, (και άλλα πολλά... μην μακρυγορώ..) που θα τα παίξεις καλύτερα? και που θα δεις τα physx που υποστηρίζουν?

Μην ξεχνάς ότι τώρα η 9800gtx+ (που είναι και καλυτερη από τη "σκέτη" GTX) είναι μόλις ακριβότερη από την 4850

Τώρα θέλει να πάρει κάρτα ο φίλος...

Link to comment
Share on other sites

Ιdentical σύγκριση έκανα και εγώ, στο μηχάνημά μου, ίδια όλα και η κλοκαρισμένη 8800gts τα πήγε καλυτερα από την κλοκαρισμένη 4850 -

Και crossfire έκανα, και sli αργότερα, και εκεί η διαφορά ήταν ακόμα μεγαλύτερη

Ενα απλό παράδειγμα μόνο θα σου πω - πόσο μπορουν να βγάλουν οι 4850 σε cross ένα vantage? Yπάρχει περίπτωση λες να ξεπεράσουν τα 15Κ? Ή τα 9Κ στο high?

Kαι πέρα από Call of Juarez (με μικρή διαφορά) που είναι καλύτερες?

Tα καινούρια crysis warhead, stalker clear sky, brothers in arms, graw2, για παράδειγμα, (και άλλα πολλά... μην μακρυγορώ..) που θα τα παίξεις καλύτερα? και που θα δεις τα physx που υποστηρίζουν?

Μην ξεχνάς ότι τώρα η 9800gtx+ (που είναι και καλυτερη από τη "σκέτη" GTX) είναι μόλις ακριβότερη από την 4850

Τώρα θέλει να πάρει κάρτα ο φίλος...

vantage.

xm.

attachment.php?attachmentid=1501&d=1214016841

Δες λίγα τα gpu score.

Default οι 4850.Εσένα κλοκαρισμένες.

ο επεξεργαστής στα 3870.Εσένα στα 4500(ανεβάζει και το gpu score)

Βλέπεις πόσο μικρή είναι η διαφορά.

Με τον επεξεργαστή στα 4500,και τις καρτες 740-1150 άνετα το περνάνε.

Δυστυχώς όμως δεν τις έχω τις κάρτες για να το δούμε και στην πράξη.

Στο high πόσο gpu score παίρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κλοκαρισμένες οι κάρτες (έτσι όμως είναι και πιο κοντά στα default των 9800GTX+)

Μην νομίζεις, δίνει και ο τετραπύρηνος.. είχα δοκιμάσει παλιότερα με τον Q6600 στα 3.8 και το Asus 780i και έβγαλε 14.500 με 700 ολόκληρα MHZ κάτω + το ότι είχα παλιότερους drivers τότε... (οι καινούριοι έδωσαν κιάλλο..) οπότε σχεδόν στα ίδια είμαστε από cpu power (ή αν θες, μικρή διαφορά)

Gpu score έχω 12750 σε performance και 8000 στο high

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κλοκαρισμένες οι κάρτες (έτσι όμως είναι και πιο κοντά στα default των 9800GTX+)

Μην νομίζεις, δίνει και ο τετραπύρηνος.. είχα δοκιμάσει παλιότερα με τον Q6600 στα 3.8 και το Asus 780i και έβγαλε 14.500 με 700 ολόκληρα MHZ κάτω + το ότι είχα παλιότερους drivers τότε... (οι καινούριοι έδωσαν κιάλλο..) οπότε σχεδόν στα ίδια είμαστε από cpu power (ή αν θες, μικρή διαφορά)

Gpu score έχω 12750 σε performance και 8000 στο high

στο gpu score δεν δίνει ο 4πύρηνος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.