Jump to content



επιλογη καρτας γραφικων


vasilis_ts

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω τη "γερασμενη" 7600GT μου και ψαχνοντας ειδα αυτη :

http://www.pixmania.com/gr/gr/1465229/art/twintech/geforce-9800gt-1-ga-gddr3.html?form=4#tech-specs

Twintech GeForce 9800GT 1024MB DDR3 PCI-Express 2.0

SPECIFICATION / PERFORMANCE :

Chipset : GeForce™ 9800GT

Stream Processors : 112

Memory Size : 1024MB

Memory Speed : DDR3

Memory Interface : 256-bit

Core Clock(Mhz) : 600

Memory Clock(Mhz) : 900 (effective up to 1.8Ghz)

Shader Clock (Mhz) : 1500MHz

Memory Brandwidth (GB/Sec) : 57.8GB/sec.

Texture Fill Rate (Billion/Sec) : 33.6 Billion / sec

Bus Type : PCI Express 2.0

Connectors : 2 x Dual-Link DVI-I, HDTV

Τι γνωμη εχετε? (το budget μου ειναι maximum 200€)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Μέχρι 200 ευρώ τότε μάλλον για 9800GTX+ πας

Μην βλέπεις τη μνήμη της κάρτας

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.515815

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512694

edit με το PSU:TRUST 570W δεν ξερω αν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω nvidia. Δεν ξερω γιατι, αλλα τις ATI δεν τις εχω παρει με καλο ματι. (Μπορει να

κανω και λαθος)

Άσε τις συμπάθειες και πάρε ΑΤΙ.

Αν και πάλι δεν σε πείθουμε ή κόψε κάτι από τον λογαριασμό και πάρε κάποια σαν αυτή

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1145975&HYKARTAGRAFIKONTYPOSCHIPSET=NVIDIA&category=69977735&catalog=20

(9800GT με πολύ ποιο φυσιολογική τιμή)

ή δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε για GTX260.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φράσεις του στυλ "δεν έχω πάρει με καλό μάτι", "δε συμπαθώ" κλπ δεν τις κατανοώ. Από τη στιγμή που θα βγεις κερδισμένος, είτε οικονομικά είτε από θέμα επιδόσεων, τι το σκέφτεσαι; Ειδικά όταν τόσοι έχουν 4850/70 και δεν έχει κανένας κάποιο σημαντικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχή που τα περισσότερα παιχνίδια είναι nvidia optimised + και που μπορεί να δει κάποιος και τίποτα ρημαδο-physx λέτε στον άνθρωπο να πάρει ΑΤΙ ρε αθεόφοβοι?

Πάρε φίλε μου με 160-170 ευρώ μια 9800GTX+ να βρεις την υγειά σου...

Όσο για την 4850, την σύγκρινα και με 9600GSO των 85 ευρώ.. (κλοκαρισμένες και οι 2 βέβαια, και για να είμαι δίκαιος η nvidia κερδίζει πολύ περισσότερο από το overclocking - default Μπορεί να αλάζει η κατάσταση αλλά τι μας νοιάζει? δεν τις αφήνουμε default τις κάρτες!) κάπου εκεί είναι (στην πράξη.. στα παιχνίδια δηλαδή και σε "Normal" αναλύσεις έως 1680*1050)

(ΑΝ σας φαίνεται παράξενο... σπίτι τα έχω και τα 2 pc..)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάρε ΑΤΙ για να καλοπεράσεις.... http://www.thelab.gr/showthread.php?t=55383

πόσες gtx280 γύρισαν πίσω επειδή κάηκαν από υπερθέρμανση?

Την εποχή που τα περισσότερα παιχνίδια είναι nvidia optimised + και που μπορεί να δει κάποιος και τίποτα ρημαδο-physx λέτε στον άνθρωπο να πάρει ΑΤΙ ρε αθεόφοβοι?

Πάρε φίλε μου με 160-170 ευρώ μια 9800GTX+ να βρεις την υγειά σου...

Όσο για την 4850, την σύγκρινα και με 9600GSO των 85 ευρώ.. (κλοκαρισμένες και οι 2 βέβαια, και για να είμαι δίκαιος η nvidia κερδίζει πολύ περισσότερο από το overclocking - default Μπορεί να αλάζει η κατάσταση αλλά τι μας νοιάζει? δεν τις αφήνουμε default τις κάρτες!) κάπου εκεί είναι (στην πράξη.. στα παιχνίδια δηλαδή και σε "Normal" αναλύσεις έως 1680*1050)

(ΑΝ σας φαίνεται παράξενο... σπίτι τα έχω και τα 2 pc..)

No way να έφαγε η 9600GSO την 4850.

Εδώ παλεύει η 9800gtx και ιδρώνει και δεν την περνάει.

Πώς το έκανε αυτό η 9600GSO?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φυγε οπως εισαι για 4850 μην συγκρινεις ανομια πραγματα οπως ειχα αναφερει σε αλλο θεμα μ αυτες τις δυο εταιρειες γινεται το εξης για παραδειγμα για 6 μηνες μπορει να ειναι μπροστα η ΑΤΙ τους επομενους 6 μπορει η nVidia τωρα ομως ειναι μπροστα η ΑΤΙ. Οποτε πας σε ΑΤΙ αλλα να ξερεις εγω προσωπικα αποψη μου ειναι οτι σιγουρα η nVidia θα απαντησει συντομα με κατι πολυ καλο

Και παλι 4850 να παρεις

Link to comment
Share on other sites

No way να έφαγε η 9600GSO την 4850.

Εδώ παλεύει η 9800gtx και ιδρώνει και δεν την περνάει.

Πώς το έκανε αυτό η 9600GSO?

E δεν είπα ότι και την έφαγε! :)

Σημείωσα τα εξής: Σίγουρα η 9600 κερδίζει πολύ περισσότερο από o/c (μάλλον λόγω ΚΑΙ shader clock)

Διατηρεί πιο σταθερά frames στα παιχνίδια - η 4850 έχει καλύτερα max frames, πράγμα που μπορεί να της δίνει το προβάδισμα σε average, AΛΛΑ δεν τα διατηρεί τόσο καλά.. στα minimum frames τα χαλάει τα πράγματα, και φαίνεται και στο μάτι! ακόμα και στο GRID όπου τα πάει πολύ καλά, καπου "έχανε" frames, μπούκωνε, κόμπιαζε, όπως θες πεσ'το.. ΜΟΗ airborne το ίδιο, Μass effect το ίδιο, Crysis (+ warhead) το ίδιο (χάλια min. frames), Stalker clear sky το ίδιο, Gears of war το ίδιο, τι άλλο να πω?

Ούτε με crossfire βελτιώθηκε αυτή η συμπεριφορά! (Σε Χ38, με τον Ε8400 στα 8.5*500.. δεν πιστεύω να ήταν bottleneck)

Ίδια ακριβώς κατάσταση και συμπεριφορά με την 2900ΧΤ που είχα.. ακόμα δεν το έχουν βελτιώσει?! Σαν να "αδειάζει" το frame buffer? ή αν θες, ελλειπής υποστήριξη από τα παιχνίδια? δεν ξέρω πως ακριβώς να το εξηγήσω..

+ βέβαια αυτή η "μικρή λεπτομέρεια" που ονομάζεται physx..)

όσο για το αν η (κλοκαρισμένη, δεν πάει και πολύ βέβαια, + το ότι ζεμάταγε ΟΛΟ το pcb) 4850 την παλεύει με κλοκαρισμένη 8800GTS, ή 9800gtx+, έχω πολύ ξεκάθαρη εικόνα... γιατί τα δοκίμασα πρόσφατα... ΟΧΙ! με τίποτα (+ ΤΑ απίστευτα κουσούρια της ΑΤΙ είτε single είτε crossfire σε vista X64..)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ...

Αυτό που έβλεπα εγώ είναι την ATi να κρατάει frames με την προσθήκη φίλτρων καλύτερα απ την nvidia πάντως.Αυτό με τα Min frames επίσης δεν το είδα,ειδικά στο crysis Και με τους πρώτους drivers που είχαν βγεί.

έχουν πέσει στα χέρια μου 4850/4870/9800gtx/9800gx2 και τις σύγκρινα όλες μεταξύ τους.

Αποτελέσματα μπορείς να δείς και στα review που είχα κάνει στο "κουτί".

Τι κουσούρια είχες σε vista x64?

Link to comment
Share on other sites

Κουσούρια?

Έφαγα πόση ώρα να δείξει στην 20αρα τη native ανάλυση! Δεν την έβγαζε με τίποτα λέμε, και όταν την έβγαλε με τα πολλά την έδειχνε λάθος! και τελικά ήθελε να πειράξεις και την εικόνα μέσα από το ccc..

Δεν έτρεχε το 3dmark06 - όταν πήγαινε στο cpu test και άλλαζε ανάλυση, έβγαζε μήνυμα και με πέταγε έξω..

Vantage! Έτρεχε με κάτι τεράστια artifacts σαν κολώνες ήταν! Και τελικά δεν το έτρεξε ποτέ σωστά

Η επίπονη διαδικασία να πάω να περάσω πιο καινούριους drivers! ολόκληρη τελετουργία + τάματα..

Πολύ "σκληρή" εικόνα, + πολύπλοκη διαδικασία να δείξει σωστα ταυτόχρονα συνδεδεμένη και στην τηλεόραση με HDMI..

όλα αυτά με την 8800gts (και single και sli) γίνονται πάναπλα και με τη μία..

Η 4850 ζεσταίνεται υπερβολικά και δεν "πάει" κιόλας σε o/c και κερδίζει και ελάχιστα... πολύ σημαντικό, γιατί η nvidia κερδίζει πολύ - και αυτό δεν το λένε στα tests (και ακόμα χειρότερα σε cross..)

Mε την nvidia ίδια ρολόγια φτάνω είτε single είτε sli

Όσο για αυτό με τα Min frames και τα "σκαλώματα" της ΑΤΙ είχα βρεί και review που είχε και την "καμπύλη" των frames σε σχεση με nvidia, και επιβεβαίωνε τα λεγόμενά μου (θα ψάξω και θα στο βρω αν θες)

Και βάλε ότι και η ΑΤΙ δεν "απασχολεί" shaders να κάνουν physics... και αυτό σημαντικό..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.