Jump to content



ποιες απο τις παρακατω..


Reaper

Recommended Posts

την πρωτη.

της αλλες δεν τηε ξερη ουτε η μανα τους.:rofl::giveup:

Ε όχι και άγνωστες Adata και Patriot...μην τρελαθούμε κιόλας...

Adata, για την τιμή, την εγγύηση, τα 4άρια και το Πλαίσιο...;)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα χτυπάς 470-500 FSB με τις OCZ, οι άλλες θα έχουν τερματίσει από το FSB=440...

Αν ασχοληθείς με Overclocking.

O λογος??

Ειχα δοκιμασει κατι μνημες 800@4αρια με 2.1 απο μαμα...λιγο ηθελαν να σταθεροποιηθουν στα 1066@5αρια.

Αν και ετρεχαν ολα τα progs κανονικα (games,ολιγο απο benchia κλπ) δεν ηταν απολυτα σταθερο βαση μεμτεστ.

Τελικα μιας και δεν πολυβολευε το 1066 τις αφησα στα 1000 με οσο σφιξιμο μπορουσε να γινει.

Δεν νομιζω να εχει προβλημα οποια και να παρει...εκτος αν παρει καποιες που απο "μαμα" ειναι προβληματικες.

Link to comment
Share on other sites

Οι OCZ χρονίζονται ψηλότερα από τη μάνα τους, άρα θα ανεβαίνουν περισσότερο από τις άλλες των 800 MHz. Απλά είμαι φίλος των ocz, έγινα σύμφωνα με αυτά που έιχα διαβάσει για 2x512MB DDR πολύ παλιά (βλέπε υπογραφή) και 2x2GB DDR παλιά και είχα καταλήξει στο συμπέρασμα "Αφού η OCZ βγάζει μνήμες, οι άλλες εταιρίες γιατί δεν ασχολούνται με κάτι άλλο;" Η ταπεινή μου γνώμη...για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, σοβαρά?

Θές να μου πέις πως ποιοτικά οι OCZ ας πούμε είναι καλύτερες απο τις adata και τις patriot?

Και πώς το λές αυτό το " Οι OCZ χρονίζονται ψηλότερα από τη μάνα τους "

Έχουν καλύτερη διαλογή απο τις υπόλοιπες 2?

Η μήπως η OCZ κάνει καλύτρη διαλογή απο τα ετοιμα κιτακια PQI που αγοράζει και μετά τα κάνει re brand OCZ βάζοντας μόνο το marketing Και τις ψύκτρες της?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, γενικά δεν έχω ιδέα. Για τα 3 κιτάκια των παραπάνω λινκ αναφερόμουν. Άλλωστε με την OCZ ασχολήθηκα παλιά, όταν έψαχνα DDR. Σήμερα δεν ξέρω τι κάνουν οι εταιρίες που αναφέρεις. Είχα διαβάσει και τη λίστα σου για τις DDR2 αλλά δεν τη μελέτησα, μια και δεν έχω μηχάνημα με DDR2. Δεν θέλω να παραπλανήσω το φίλο μας που ψάχνει μνήμες, λέω την προσοπική μου προτίμηση και συμβουλή, ανάμεσα στα 3 κιτάκια που αναφέρει.

Φιλικά Πέτρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, γενικά δεν έχω ιδέα.

εγω επισης που δεν εχω ιδεα,δεν ξερω και ΔΕΝ ποσταρω για να μην μπερδεψω τον φιλο μας,μηπως ειμαι κακο μελος του φορουμ και δεν συνεισφερω στην "κοινοτητα"...?

εντελως φιλικα,

Γιωργος -ihavenoideaaboutram-

Link to comment
Share on other sites

Οι OCZ χρονίζονται ψηλότερα από τη μάνα τους, άρα θα ανεβαίνουν περισσότερο από τις άλλες των 800 MHz...

Αυτό απλά δεν παίζει...

Και επειδή ασχολείσαι με τις DDR, οι Kingston - Twinmos (ΒΗ-5/6) που από την μάνα τους ήταν για 333/400 DDR, πως γίνεται και χτυπήσανε 250-260άρια με 2-2-2-5 και οι άλλες 400άρες (TM SP3200) και 433άρες (TM SP3500) δεν τα έπιαναν ούτε στα όνειρά τους?

Οι Τrancend (UCCC) στα 2χ1gb πως πήγαιναν 600άρια?

Δεν λέω, καλή η OCZ, αλλά είναι μνήμες, όχι χλωρίνη, αυτή ξέρω, αυτήν εμπιστεύομαι...

Φιλικά πάντα...:flower:

P.S. Περιμένουμε συγκριτικό OCZ Vs A-Data

Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσω για τις Τrancend (UCCC) στα 2χ1gb. Άλλα οι RAM 2x512 OCZ GOLD VX PC4000 που έχω πήγαν 275 με 2-2-2-5 (και έβγαζαν λίγο λιγότερο από 7200 MB/sec read). Βέβαια περιμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα από τις δοκιμές και τις εντυπώσεις από τον Reaper που αγόρασε τελικά ocz για το δικο του pc και adata για τον brother του.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ασχοληθικα λιγο με τις ocz (οι adata απο την επομενη εβδομαδα...)

οχι πολυ ευχαριστημενος.

1066 με 5-7-7-18 @ 2.26v --> errors

1050 same

λογου χρονου δεν βρηκα το μεγιστο stable των μνημων.. αλλα θα γινει συντομα.

900 με 5-5-5-15 2.1v ολα οκ

μια ερωτηση.

για 24/7 καλα ειναι αυτο?

temps=50 βαθμοι (λαθος στην εικονα tj max=95)

με max temp 75 βαθμους

ultra 120 extreme

post-2402-1416073668,1904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με FSB παραπάνω, πολλαπλασιαστή 8x (για να μη σε κόβει η CPU), και βολτ 2,1 και timings 5-5-5-18, που είναι και τα προτεινόμενα για τις OCZ. Αν εκεί δουλεύουν καλά, τότε ανέβασε σιγά-σιγά FSB. Προτείνω να συνεχίσεις με 460 και να ανεβαίνεις ανά 5. Μάλλον έτσι θα φτάσεις 500. Μη δόσεις πάνω από 2,1 βολτ στις μνήμες, τουλάχιστον, όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με FSB παραπάνω, πολλαπλασιαστή 8x (για να μη σε κόβει η CPU), και βολτ 2,1 και timings 5-5-5-18, που είναι και τα προτεινόμενα για τις OCZ. Αν εκεί δουλεύουν καλά, τότε ανέβασε σιγά-σιγά FSB. Προτείνω να συνεχίσεις με 460 και να ανεβαίνεις ανά 5. Μάλλον έτσι θα φτάσεις 500. Μη δόσεις πάνω από 2,1 βολτ στις μνήμες, τουλάχιστον, όχι ακόμα.

με 500μπαινει κανονικα με 5-5-5-18@2.1 το δοκιμασα με 6x πολ.

αλλα νομιζω ειναι καλυτερα για 24/7 με 450 και 5-5-5-15

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.