Jump to content



Μετατροπή Kububtu σε Xubuntu ή Ubuntu


jpavly

Recommended Posts

Είχα περάσει στο μηχανάκι μου τα xubuntu λόγω συνήθειας του kde, αλλά καθώς δοκίμασα το xfce4 θέλω να το κρατήσω μόνιμα..

Επειδή δεν θέλω να καταφύγω στο Windows way, format και install τα xubuntu, πρόσεξα ότι στα repositories έχει τα πακετάκια xubuntu-desktop, ubuntu-desktop, kubuntu-desktop. Αυτά περνάνε όλο τον Χ και λοιπά προγράμματα που θα είχε ένα stock CDάκι της ανάλογης διανομής.

Το θέμα είναι, πως βγάζω το kde με όλα του τα dependencies? Περνώντας πχ το xfce4 δεν έχω πλέον kdesudo οπότε και δεν μπορώ να ανοίξω τον adept από γραφικό. Οκ περνάμε σε Synaptic anyway, αλλά πιάνετε το νόημα.

Βρήκα αυτό μετά, αλλά το apt-get autoremove δεν αφαιρεί τίποτα απολύτως. :...:

Any ideas plix plox?

Edit: Βρήκα και αυτό: http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome.php πως το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ιδιο εχω και εγω εδω και καιρο και δε μπορω να βρω ακρη. αυτο που λεει το τελευταιο σου λινκ ειχα βρει και εγω αλλα δεν δουλεψε.. απλα μου ελεγε το ταδε πακετο δε βρεθηκε.. αν μπορει καποιος λιναξακος να μας δωσει τα φωτα του..

Link to comment
Share on other sites

kubuntu ή xubuntu εχεις;

όπως και να χει,δε χρειαζεται να βγαλεις το kde, κατεβασε τα αρχεια που χρειαζονται για xfce και μπορεις να διαλεγεις DE απο το login manager ή μπορεις να κανεις edit το xinit να τρεχει μονο το xfce.

κανονικα δουλευουν και οι 2 τροποι,αλλα επειδη εχω αλλη διανομη, δεν κοβω το λαιμο μου :p

Link to comment
Share on other sites

@jpavly

Συγκρίνοντας λίγο γρήγορα το δεύτερο link σου με αυτό εδώ, μου φαίνεται πως είναι ότι χρειάζεσαι. Προσοχή, στο τέλος της εντολής έχει ένα && sudo apt-get install ubuntu-desktop, άλλαξε το σε xubuntu-desktop.

Αν πει ότι το τάδε πακέτο δεν υπάρχει, όπως λέει ο Seek & Find, αφαιρέστε το από την εντολή.

Επίσης, θα μπορούσατε να κάνετε ένα apt-get remove kdelibs και να πάρει τα πάντα μαζί του. Αλλά ίσως μείνουν διάφορα πίσω.

(Εκτός του xubuntu-desktop μπορείς να εγκαταστήσεις τα αυτόνομα πακέτα xfce4).

Link to comment
Share on other sites

Έχω Kubuntu και έχω περάσει manually το xfce4 σκέτο. Απλά επειδή ως γνωστόν τα apps του kde είναι λίγο πιο βαριά, θέλω να πάρουν πόδι.

Έκανα μία δοκιμή με το link που έδωσα σε ένα VMware που έστησα με kubuntu, δεν είχε κάποιο πρόβλημα, συν το ότι κατάλαβα γιατί το θέλω :p

Γιατί το xfce4 είναι έτοιμο configured μαζί με όλα τα apps του, ενώ τώρα πρέπει να κάτσω να ρυθμίσω τον τόπο όλο.

Ίσως μετά από το apt-get remove kdelibs να λειτουργήσει σωστά και το autoremove..

Θα κάνω ένα δύο δοκιμές και το πολύ πολύ να αναγκαστώ να περάσω το xubuntu, σιγά :p

kubuntu ή xubuntu εχεις;

όπως και να χει,δε χρειαζεται να βγαλεις το kde, κατεβασε τα αρχεια που χρειαζονται για xfce και μπορεις να διαλεγεις DE απο το login manager ή μπορεις να κανεις edit το xinit να τρεχει μονο το xfce.

κανονικα δουλευουν και οι 2 τροποι,αλλα επειδη εχω αλλη διανομη, δεν κοβω το λαιμο μου :p

Ε ναι γίνεται και αυτό, μπορείς να περάσεις μόνο το πακέτο xubuntu-desktop και να τα έχεις both, αλλιώς δεν παίζει σκέτο xfce με τα apps του kde, όλο και κάποιο bugάκι βγαίνει. Αλλά, κάθε πακέτο είναι 600ΜΒ, οπότε γιατί να χάσω τόσα;

Link to comment
Share on other sites

νταξει δεν ξερω τι σκληρο εχεις :)

παντως, μελλοντικα δες και το lxde.παει απλα κομματια, το εβαλα σε λαπτοπ παμπαλαιο και παει πιο γρηγορα απ το desktop με κδε

αλλα προς το παρον εχει αρκετες ελλειψεις , beware

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρός είναι ένας 40άρης όλος κι όλος για το κατεβαστήρι. Πειραματικά desktop managers δεν δοκιμάζω, τσάμπα κόπος και στο τέλος μόνο η απογοήτευση μένει :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς το έκανα ανάποδα :upside:

Πέρασα πρώτα sudo apt-get install xubuntu-desktop κατέβασε το πακέτο ~600ΜΒ, το πέρασε και έκανα login σε xfce4.

Μετά άνοιξα τον Synaptic, έβαλα στο search kde, sort ανά status και έβγαλα πρώτα τα libraries. Μετά με το χεράκι ότι άλλο έμεινε και "μάλλον" όλα OK :turn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.