Jump to content



Την άκουσαν οι δίσκοι ;;;;;;;


dpolal

Recommended Posts

Έχω δύο Seagate 7200.11 500άρηδες στημένους στο σύστημα εδώ και κάτι μήνες.

Οι δίσκοι στήθηκαν με τον γνωστό τρόπο του raid-0 και raid-1 και όλα ήταν οκ.

Πριν από μια εβδομάδα προσπαθώντας να βάλω άλλο ανεμιστήρα στο μηχάνημα το BIOS τα είδε όλα.

Δεν ξεκίναγε το μηχάνημα, κόλλαγε στις μνήμες, έμπαινα στο BIOS και πάγωνε και άλλα χαρούμενα.

Τελικά έβαλα επάνω την μανίσια ψύκτρα της intel και όλα έδειξαν ότι επανήλθαν.

Κάποια στιγμή όμως εκεί που ήμουν ακόμη με τα κολλήματα διαπίστωσα ότι το Partition με το raid-1 (όχι το raid-0 αυτό ήταν οκ) είχε κάποιο πρόβλημα και ο raid controller ανέλαβε να το ξανακτήσει.

Αφού έκανε κάνα 5ωρο το έφτιαξε και όλα καλά.

Μερικές μέρες μετά διαπίστωσα ότι οι κεφαλές των δίσκων ακούγονταν πολύ έντονα κατά τη λειτουργία.

Έτρεξα ένα defrag όπου και διαπίστωσα ότι το raid-1 κομμάτι ήταν απίστευτα κατακερματισμένο.

Μετά την ανασυγκρότηση ο πολύ έντονος θόρυβος των κεφαλών σχεδόν σταμάτησε.

Παρόλα αυτά ακόμα ακούγεται και είναι αρκετά εκνευριστικό επειδή έχει μια περιοδικότητα.

Δηλαδή κάθε 2-3 λεπτά ακούγεται ένα γουργουρητό από τις κεφαλές και μετά στματάει, ακόμα και αν το μηχάνημα είναι εντελώς idle.

Τί νάναι αυτό ρε παλικάρια ;;;;

Tί προτείνεται ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα του backup δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Εκείνο που μου τι δίνει είναι ότι κανονικά μόνο ο ένας από τους δύο πρέπει να κτυπάει και ότι αν τον βγάλω αποχαιρετώ το raid-0 όπου έχω το λειτουργικό, άρα φτού και από την αρχή το στήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλαρακο ..

2 ειχα παρει και εγω απο eshop και εχω αλλαξει και τους 2 απο 2 φορες με ιδιους (δεν μου αλλαζει το μαγαζι με αλλη μαρκα ) και ακομα τα ιδια χαλια εχουν..

Αρχιζουν να κανουν degrade μετα απο λιγη χρηση ..με συμπτωματα οπος.....να αργουν ολο και πιο πολυ στην μεταφορα αρχειων η να σου κολανε στη μεταφορα τα αρχεια και να λεει οτι το αρχειο ειναι corrupt κλπ..

Αρα μιλαμε για προβληματικο μοντελο....

υποψιν αν βγαλεις το jumper απο πισω παει ορθιος απο γκαζι....(σχεδον scsi )

αλλα απο αξιοπιστια.....χεστα..

p.s

δοκιμασες να κανεις ελεγχο με καποιο application...(π.χ. Seatools ,Hard drive inspector etc..)....για κλαματα ειναι τα αποτελεσματα.....ειδικα απο το HARD DRIVE INSPECTOR PRO..

Me μηνηματα..τυπου.. Back up your data at once and avoid future use..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.