Jump to content



Περίεργο πρόβλημα φωτεινότητας/backlight (?) σε γωνία της οθόνης EIZO L565


nickstamat

Recommended Posts

Εδώ και αρκετό καιρό έχω ένα προβληματάκι με την οθόνη μου, την EIZO L565.

Συγκεκριμένα, η πάνω αριστερή γωνία εμφανίζεται μόνιμα σκιασμένη, ενώ μάλιστα φαίνεται να έχουν αποτυπωθεί πάνω της και τα γράμματα από τους τίτλους των παραθύρων που συνεχώς είναι ανοιγμένα σε εκείνο το σημείο.

Είναι ιδιαίτερα έντονο σε άσπρο φόντο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το παρατηρώ σε άλλα χρώματα.

Η οθόνη βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 9067η ώρα λειτουργίας της, αν και αυτό το πρόβλημα παρουσιάστηκε γύρω στις 6000 αν θυμάμαι καλά.

Η οθόνη θα αλλαχτεί έτσι κι αλλιώς με νέα 24".

Όμως είναι πάρα πολύ καλή και εδώ --> http://prad.de/en/guide/ergebnis_vergleich.html?pradid=e7cad8eb79f9563013795c2b0955d26e&7[]=0&8[]=0&10[]=0&12[]=0&13[]=0&14[]=0&15[]=0&16[]=0&17[]=124&18[]=0&19[]=0&20[]=0&21[]=0&22[]=0&23[]=0&24[]=0&26[]=0&27[]=0&28[]=0&29[]=0&30[]=0&32[]=0&37[]=0&38[]=0&40[]=0&42[]=0&45[]=0&46[]=0&47[]=0&50[]=0&52[]=0&55[]=0&57[]=0&65[]=0&70[]=0&82[]=0&108[]=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=compare γράφει ότι έχει S-IPS panel και γι' αυτό θέλω να την κρατήσω ως οθόνη για τον υπολογιστή μου στο εξοχικό.

Υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται το πρόβλημά της με λογικό κόστος?

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο?

Να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία ή δεν αξίζει τον κόπο?

Ευχαριστώ :)

post-2160-1416073667,8496_thumb.jpg

post-2160-1416073667,8788_thumb.jpg

post-2160-1416073667,9073_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει burn-in/burn effect ή οπως λεγεται, δοκιμασε να την κρατησεις κλειστη για μερες μπας και φυγει.

Αμα εχει bleeding δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αν στο εμφανιζει συνεχεια και οχι οταν ειναι κρυο το πανελ.

Ποσα χρονια την εχεις;

Πρεπει να ειναι αρκετα παλιο για επισκευη ή εστω για να αξιζει να δωσεις λεφτα για επισκευη τη στιγμη που παιρνεις καινουργια οθονη 22-24 με 200-400€.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε θα πάρω καινούρια οθόνη 24" για το PC μου εδώ.

Στο εξοχικό όμως έχω μία άθλια Fujitsu Siemens 15" με ΤΝ panel και δεν παίζω παιχνίδια, οπότε σκεφτόμουν ότι είναι κρίμα να πετάξω μια τέτοια οθόνη με S-IPS (~1000 Ευρώ την είχα πάρει τότε). Θα την πάω εκεί να κάνω τη δουλειά μου καλύτερα :)

Ακόμα και το καλοκαίρι που είχα αφήσει το PC για 1.5 μήνα κλειστό, δεν άλλαξε κάτι με την οθόνη, οπότε προφανώς δε διορθώνεται αφήνοντάς την κλειστή.

Επομένως? Να πάρω τηλέφωνο αύριο την αντιπροσωπεία?

Φαντάζομαι ότι για να μου πουν κόστος θα πρέπει να την εξετάσουν και δεν έχω τη δυνατότητα να τους τη δώσω :hm:

Link to comment
Share on other sites

παρτους ενα τηλεφωνο και θα δεις τι γινεται.

Γιατι ειναι κριμα να την πεταξεις;Αμα σου πουνε οτι θελει 200 ευρω π.χ. για φτιαξιμο με τα ιδια λεφτα παιρνεις 22" .Αν δε φτιαχνεται εχεις μια οθονη που παλια ηταν καλη και τωρα χαλασε :)

Link to comment
Share on other sites

παρτους ενα τηλεφωνο και θα δεις τι γινεται.

Γιατι ειναι κριμα να την πεταξεις;Αμα σου πουνε οτι θελει 200 ευρω π.χ. για φτιαξιμο με τα ιδια λεφτα παιρνεις 22" .Αν δε φτιαχνεται εχεις μια οθονη που παλια ηταν καλη και τωρα χαλασε :)

Ναι βρε παίρνεις 22" αλλά όχι S-IPS ;)

Το λυπάμαι το πανελάκι, είναι καλό...

Τεσπα, θα ρωτήσω και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο κανονικά ονομάζεται image persistence και όχι burn-in, αν δεν σου το έχει παρουσιάσει πολύ καιρό είναι αντιμετωπίσημο. Αν το έχεις πολύ καιρό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός από να βρεις ένα πρόγραμμα που θα εναλλάσει ασπρές / μαύρες εικόνες και να το αφήσεις να το τρέχει για καμμιά βδομάδα συνεχώς.

Μερικές φορές δεν έχω καταφέρει να κάνω οθόνη να επανέλθει...

Σε κάθε περίπτωση η αλλαγή panel δεν είναι συμφέρουσα.

Για περισσότερες λεπτομέριες δες

εδώ

και εδώ και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παίρνεις 22" αλλά όχι S-IPS ;)

Το λυπάμαι το πανελάκι, είναι καλό...

Τεσπα, θα ρωτήσω και βλέπουμε! Ευχαριστώ!

1000 φορες ΤΝ του 2008παρα sips του 2000, καλα αν μιλαμε και διαφορα 17ρας-22ρας ουτε συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

1000 φορες ΤΝ του 2008παρα sips του 2000, καλα αν μιλαμε και διαφορα 17ρας-22ρας ουτε συζητηση.

Για ποιο λόγο ακριβώς? Μήπως ένα ΤΝ του 2008 έχει καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων από ένα S-IPS του 2000, χωρίς τους νέους βλακώδεις contrast/saturation-boosting μηχανισμούς "βελτίωσης" εικόνας?

Δε μιλάω προφανώς για κινούμενη εικόνα (παιχνίδια, ταινίες κτλ.), καθώς εκεί το ΤΝ είναι στο στοιχείο του και τα 40 ms του πάνελ μου δείχνουν πολλά (αν και δεν έχω κανένα παράπονο, μάλλον δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός στην ομαλότητα της κίνησης). Σε γωνίες θέασης πάντως και γενικότερη ποιότητα εικόνας, πιστεύω ότι είναι ακόμα άψογη, παρά τα χρονάκια της. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.