Jump to content



Aλλαγή πλακέτας σε WD 6400AAKS


junior-21-

Recommended Posts

παίδες εαν είναι διαφορετικό το firmware δεν θα παίξει. Το λέω γιατί έχω σπάσει κατα λάθος το sata υποδοχέα ενος seagate 320gb sata2 και είχα ψάξει τότε για να βρω πλακέτα να την αλλάξω και το είχα διαβάσει σε διάφορα fora στο internet, διότι για να πάρω ένα sata υποδοχέα να το αλλάξω εγώ ήθελαν να πάρω 100 κομμάτια+ . Βέβαια είχα διαβάσει ότι η WD στις ΗΠΑ βέβαια, της έστελνες το δίσκο και σου άλλαζε η ίδια την πλακέτα χωρίς χρέωση από την WD, μόνο τα μεταφορικά σου. Τώρα στην Ελλάδα που ζούμε τι να σου πώ... Από την άλλη ακόμα και να έβρισκες ποιο smd τσιπάκι έχει "ψηθεί" 1) Θα ήθελαν παραγγελία 100+ κομμάτια, συνήθως για να το πάρεις 2) δεν είσαι σίγουρος οτι δεν έχει πάρει και τπτ άλλο παρακείμενα που δεν έχει οπτικά σημάδια που να υποδεικνύουν ότι έχει παραδώσει πνεύμα.

Καταλαβαίνω τι περνάς, γιατί πέρασα παρόμοια κατάσταση αλλά το έφτιαξα με logo. Εσύ δυστυχώς, είσαι σε χειρότερη κατάσταση. Μακάρι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου.

Από άποψη εγγύησης πως είσαι? ή σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο του δίσκου περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη εγγύησης πως είσαι? ή σε ενδιαφέρει το περιεχόμενο του δίσκου περισσότερο?

εννοείται ότι τα data με καίνε man. Σήμερα θα πάρω το αδερφάκι του ( άλλον 640 που είχαν αγοραστεί μαζί) και αύριο θα γίνει η απόπειρα...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι τα data με καίνε man. Σήμερα θα πάρω το αδερφάκι του ( άλλον 640 που είχαν αγοραστεί μαζί) και αύριο θα γίνει η απόπειρα...

Μακαρι να σου δουλέψει, αφού είχαν αγοραστει μαζί έχεις πιστεύω πολλές πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι τα data με καίνε man. Σήμερα θα πάρω το αδερφάκι του ( άλλον 640 που είχαν αγοραστεί μαζί) και αύριο θα γίνει η απόπειρα...

Junior-21- δεν ξέρω πόσο σχέση έχεις με ηλεκτρονικά, αλλά πάρε μέτρα προστασίας ESD. Ο ενισχυτής που έχουν οι κεφάλές είναι ιδιαίτερα ευαίσθητος σε ηλεκτροστατικές εκφορτίσεις (όχι ότι και η πλακέτα είναι καλύτερη).

Αν είναι δυνατόν άνοιξε τον δίσκο σε μια γειωμένη επιφάνεια εργασίας, αν δεν έχεις γειωμένη επιφάνεια, φρόντισε τουλάχιστον να έχεις ένα καλώδιο από το χέρι σου μέχρι ένα σημείο γείωσης (σωλήνα νερού - καλοριφέρ - μπρίζα) γιατί όταν θα ξεβιδώσεις την πλακέτα και την αποκολλήσεις από το σώμα του δίσκου, αυτη θα έχει επάνω της ένα αφρώδες μονωτικό που καμμιά φορα δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμο (ανάλογα με το πόσο πολύ έχει ζεσταθεί ο σκληρός δίσκος.

Αν χρειαστεις κάτι, στην διάθεσή σου.

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, δεν ξέρω γρί από ηλεκτρονικά :hehe: δλδ η αλλαγή πλακέτας δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται?

Όχι έυκολη είναι, απλά θέλει λίγο εξοικίωση... Στην επιφάνεια που θα κάνεις την αλλαγή να είναι καθαρός να μην υπάρχουν σκουπιδάκια και έτσι... βάλε 1-2 κομμάτια χαρτί κουζίνας ή βαμβακερό ύψασμα για να μην έχεις παραγωγη στατικού ηλεκτρισμού. βάλε τους δίσκους δίπλα δίπλα, ξεβίδωσέ τους και άλλαξέ τους επιτόπου. Μην αφήνεις πλακέτες χύμα, αν σου πέσει κάτω μια πλακέτα πολύ πιθανόν να πεθάνει από ηλεκτροστατική εκκένωση. Κάτσε σε καρέκλα και ηρέμησε, μην τρίβεις χερια-πόδια (τριβή = στατικός ηλεκτρισμός).

Μην ζορίζεις τίποτα, οι βίδες δεν χρειάζονται πολύ δύναμη για να ανοίξουν, αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει torx ξανά πρόσεξε να χρησιμοποιήσεις το σωστό νουμερο. Όταν βάλεις το κατσαβίδι στην βίδα αυτό πρέπει να στέκεται μόνο του σε αυτήν και να εφαρμόζει ακριβώς, δεν πρέπει να έχει μπόσικα το κατσαβίδι στην βίδα. Αν βάλεις 1 νουμερο μικρότερο κατσαβίδι και προσπαθήσιες να την βγάλεις είναι πολύ πιθανό να ζορίσεις την βίδα και να της κόψεις τα εξογκώματα που έχει για να πιασει το κατσαβίδι. Τότε η βίδα δεν θα μπορεί πλέον να βγει. Είναι λίγο αρχιδάκια τα torx. Άποψη μου είναι να πας στο praktiker(*) και να πάρεις ένα σετ (πλαστική θήκη με T-5,T-6,T-7,T-8,T-9, ξεκίνα από το μεγαλύτερο νούμερο και το πρώτο που θα μπει, δουλεψε με αυτό.

Εναλλακτικά αν σε βγάζει ο δρόμος Ηλιούπολη, έλα να σου τα αλλάξω εγώ...

Κατά τα άλλα καλή επιτυχία και πες μας τι έγινε!

(*) ενδεικτικό κατηγορίας μαγαζιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πάντως το κόλημα είναι πολύ άσχημο...
με αλλαγή πλακέτας έπαιξε?

Για την ιστορία:

Το παλιό - λιωμένο τσιπάκι αλλάχτηκε με νέο. Μένει τώρα να δούμε τί θα κάνει ο δίσκος...

post-9850-1416073701,7924_thumb.jpg

post-9850-1416073702,0079_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.