Jump to content



Εσπασαν το WPA με ...geforce !!!


JohnnyX

Recommended Posts

Βαλτε της geforce σας μπρος και σπαστε το wpa του γειτονα...απο τη γνωστη στο χωρο elcomsoft

http://www.tomshardware.com/news/nvidia-gpu-wifi-hack,6483.html

http://www.e-pcmag.gr/modules/news/article.php?storyid=4689

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι περίεργος. Το WPA2-PSK έχει κλειδί 256 bit, αν υποθέσουμε 1TFLOP σε κάθε κάρτα και 4 κάρτες τότε θα χρειαστεί τόσα χρόνια όσα και τα άστρα στο σύμπαν...(~10^56 χρόνια)!!!

Αν υποθέσουμε 10TFLOP (δεν υπάρχει τέτοια κάρτα) και 16 κάρτες πάλι θες ~10^55 χρόνια....

Μάλλον με λεξικά δουλέψανε οι Ρώσοι. Αν έχεις βάλει κωδικό μια ελληνική φράση με greeklish (που δεν είναι εύκολο να βρεις σε λεξικά) τοτε δε νομίζω να σπάει το WPA2 με brute force attach...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι περίεργος. Το WPA2-PSK έχει κλειδί 256 bit, αν υποθέσουμε 1TFLOP σε κάθε κάρτα και 4 κάρτες τότε θα χρειαστεί τόσα χρόνια όσα και τα άστρα στο σύμπαν...(~10^56 χρόνια)!!!

Αν υποθέσουμε 10TFLOP (δεν υπάρχει τέτοια κάρτα) και 16 κάρτες πάλι θες ~10^55 χρόνια....

Μάλλον με λεξικά δουλέψανε οι Ρώσοι. Αν έχεις βάλει κωδικό μια ελληνική φράση με greeklish (που δεν είναι εύκολο να βρεις σε λεξικά) τοτε δε νομίζω να σπάει το WPA2 με brute force attach...

Πολύ σωστά. brute force attach = λεξικά αλλιώς θέλεις κάτι χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να βάλεις μια ελληνική φράση με λατινικούς χαρακτήρες πχ. "miatouklefth_dyotouklefth".

Τέτοιο πράγμα δε το βρίσκεις σε λεξικά. Επιπλέον κάποια προγράμματα δε χρησιμοποιούν λεξικά, αλλα προσπαθούν

να παράγουν λέξεις (αγγλικές) με βάση κανόνες...

Link to comment
Share on other sites

Καλό το κόλπο με τα greeklish, αλλά το πιο ασφαλές είναι ο τυχαίος κωδικός. Εγώ χρησιμοποιώ έναν τυχαίο κωδικό πολλών χαρακτήρων, που δεν σημαίνει τίποτα. Απλά τον έχω μάθει καλύτερα κι από το όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το κόλπο με τα greeklish, αλλά το πιο ασφαλές είναι ο τυχαίος κωδικός. Εγώ χρησιμοποιώ έναν τυχαίο κωδικό πολλών χαρακτήρων, που δεν σημαίνει τίποτα. Απλά τον έχω μάθει καλύτερα κι από το όνομά μου.

πως σε λενε και που μενεις?:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.