Jump to content



terraτα στο γραφείο μου....


voudas

Recommended Posts

βουδα το plexi ποσο το πηρες?

δε θυμάμαι, δεν ήταν ακριβό αλλιώς θα το είχα πάρει κομμάτια να το φτιάξω μόνος μου... αν θες να ψάξω το τιμολόγιο αλλά εφώσον δε το φέρνει πια η τιμή είναι όσο το βρίσκεις απ'έξω...

Εμείς που δεν έχουμε λογαριασμό στο outofspecs μπορούμε να δούμε την εικόνα;:look:

post-33-1416073680,147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φίλε...

Πότε τα results? Η έχεις nda?

δυστυχώς ένα celeroni είναι (d201gly) που το βλέπει έτσι το memtest:( αλλά σας ψάρωσα...:p (πάντως για τον real nehalem υπάρχει nda...:baby:)

αν και πήζω απίστευτα με αυτά που έχω να κάνω, ένα quick test με os πάνω στους ssd, 5x30gb σε onboard ich9 raid0 με standard xin xp pro install...

448f7908987b83.jpg

μόλις βρω χρόνο θα απελευθερώσω πάλι τον promise να δοκιμάσω με λειτουργικό πάνω του και με τους 8 ocz...

edit: Σύριε με το array τί έγινε? όλα οκ?

Link to comment
Share on other sites

edit: Σύριε με το array τί έγινε? όλα οκ?

Λεπόν, φαίνεται να είναι ΟΚ.

Το story:

Αφού έκανα del το παλιό array και reset τους δίσκους, φτιάχνω το νέο (8*1,5Τ@raid 5).

Το περίεργο ήταν ότι τους δίσκους ενώ τους έβλεπε κανονικά ως 1,5Τ ακριβώς από κάτω τους έκανε report σαν 2,15Τ!

To παρέβλεψα και έστησα (όπως λέω παραπάνω) το νέο array.

Το μέγεθός του ήταν λάθος και αντί για 10,5Τ (7*1,5Τ) έβγαινε 15,05Τ (7*2,15Τ)!

Βρώμαγε ότι κάτι δεν πάει καλά και αυτό επιβεβαιώθηκε όταν μετά από μερικά που άρχισε το initialization του array άρχισε να πετάει παντού bad sectors.

Το σταμάτησα και (πως μου έκοψε) έκανα το εξής:

Έκανα del το array και έναν έναν τους δίσκους JBOD. Με αυτό τον τρόπο ‘σβήστηκαν’ τα bad sectors (και καλά δλδ γιατί δεν υπήρχαν προφανώς στην πράξη πάνω στους δίσκους αλλά ήταν πρόβλημα του λανθασμένου report της χωρητικότητας) και πλέον τα 2,15Τ άλλαξαν και έγιναν κανονικά 1,5Τ.

Πλέον ξανάφτιαξα το array (με σωστή χωρητικότητα 10,5Τ) και τις τελευταίες 2 ημέρες γίνεται initialize (θέλει και κοντά 3 ημέρες τρομάρα του για το full initialization).

Μένει να τελειώσει για να είμαι 100% σίγουρος ότι όλα είναι ΟΚ αλλά κατά 99% πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μετά από αυτή τη φωτο που είχα δειξει πριν 10 μέρες...

448dcdeed8dad8.jpg

πρέπει να ανεβάσω ακόμα 2 ::banging:

448f484ac6733d.jpg

448f484ac9de15.jpg

:o

Πάντως το plexy (Βούδας) είναι πανέμορφο!

Τώρα το άλλο το παλικάρι με το stacker θα έχει πρόβλημα με θερμοκρασίες στους σκληρούς που είναι στιβαγμένοι

Link to comment
Share on other sites

LOL 0.5 G/sec σταθερά Pure pwnage :victory::o

η απόκριση είναι θεαματικά άμεση...:blink:

Λεπόν, φαίνεται να είναι ΟΚ.

παλι καλά... βλάκες οι της promise... στείλε κανα mail με ινφο από το array σου για πλάκα...

ναι είναι σπαστικό να τεστάρεις διάφορα σε τόσο χρονοβόρα initilizations...

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα, θέλει 3 μέρες για να κάνει initialize raid 5 με 10,5 Τερρα;Τι στο καλό κάνει και χρειάζεται τόσες ώρες; Αλήθεια αμα χτυπήσει ένας δίσκος και κάνεις rebuild τι γίνεται;

2 και κάτι θέλει για την ακρίβεια.

Είναι full initialization και όχι ‘απλό’ γι αυτό και προφανώς κάνει τόση ώρα.

Χωρίς να το έχω ψάξει, προφανώς το full ‘γράφει παντού’ κάνει δλδ ‘πλήρη προετοιμασία’ ενώ το ‘simple’ πρέπει να είναι κάτι σαν το quick format.

To rebuild στα 750Gb που είχα δοκιμάσει πριν ήθελε ~5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.