Jump to content



Στησιμο νεου PC και αγορα τροφοδοτικου.


ce6at

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Ξεκιναω το στησιμο ενος νεου PC και τηα ηθελα την γνωμη σας για το τροφοδοτικο.

Το pc θα αποτελειται:

Gigabyte x38 ds5 mobo

Intel Q8200 η Q6600

Ram 2Gb

HDD 4 με 6 sata drives 1tb each

Καρτα γραφικων ATI4850

Βαλτε και καμια pci καρτα (matrox rt100 +tv tuner)

Για τροφοδοτικο ποσα βατ λετε να χρειαστω, λεω να μην πεσω κατω

απο 700W. ειμαι αναμεσα στα εξης:

THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700493

COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806624

Hipro-Tech ST-750-EAJ 750W PSU

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1160656

PC Power & Cooling 750W Silencer Black

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=940305

δυστυχως δεν μπορω να δωσω πανω απο 150 ευρω και σκεφτομαι

να παρω κατι σε 600 βατ για αρχη με 100 ευρω.:spell:

Περιμενω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

με 100 ευρώ πέρνεις 620w corsair και είσαι καλυμμένος. μια χαρά είναι οι επιλογές σου μόνο που αν πας σε raid καταστάσεις δεν ξέρω κατά πόσο θα είσαι καλυμμένος. η γνώμη μου είναι να πάρεις κάποιον ξεχωριστό controller. φυσικά είναι λίγο ακριβός αλλά είναι πιο αποδοτικός και πιο ασφαλής από τον ενσωματομένο. για τον επεξεργαστή δεν νομίζω να δικιολογείται η διαφορά χρημάτων υπέρ του q8200 γι' αυτό πάρε τον q6600. όσο για την μνήμη πάρε 4gb και θα είσαι υπερκαλυμμένος και για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε,

οσον αφορα το raid ναι θα κανω διαταξη 1 για ασφαλεια. Ενα ζευγαρι

το λειτουργικο και ενα με δεδομενα. Σκοπευω να παρω μια συσκευη NAS

αργοτερα για ολα τα αρχεια μου ωστε να βλεπω τα βιντεο στην τηλεοραση

με ps3 ωστε να μην ανοιγω και πολυ το PC.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ce6at δεν έχεις κανένα λόγο να αγοράσεις τροφοδοτικό άνω των 700watt, ειδικά την στιγμή που σε full load το σύστημά σου δεν πρόκειται να ξεπεράσει τα 250, 300 (βαριά) watt.

H καλύτερη μέθοδος στην επιλογή τροφοδοτικού ένα να βρείς ένα το οποίο εγγυάται 80+ efficiency στο 20% της ισχύος του, και που η δυναμική του στο full load είναι περίπου 2x το maximum load που μπορείς να πιάσεις με το μηχάνημα σου. Έτσι εξασφαλίζεις 3 πράγματα.

1> Δεν παίρνεις τροφοδοτικό που να έχει κακό efficiency όταν δουλεύεις το σύστημά σου σχεδόν idle (browsing, desktop κτλ)

2> Εξασφαλίζεις το ότι το τροφοδοτικό σου θα είναι όσο αθόρυβο γίνεται (το sweetpoint των περισσοτέρων τροφοδοτικών που αρχίζουν να δίνουν περισσότερες στροφές στο φουρφούρι τους είναι περίπου στο 50-60% του load τους ανεξαρτήτως εσωτερικών θερμοκρασιών στο psb).

3> Διατηρείς σημαντικό headway για το μέλλον ώστε και σε αναβάθμιση να σε κρατάει το psu, και μετά από 4-5 χρόνια να έχεις περίσσεια ισχύος μετά από την παλαίωση των coils κτλ...

Στην περίπτωση σου λοιπόν, κοιτάς για κάποιο τροφοδοτικό ανάμεσα στα 500-600watt. Ορίστε 2 πολύ καλές προτάσεις και αθόρυβες προτάσεις...

Enermax PSU EPR525AWT PRO82 + 525W

Corsair 550W CMPSU-550VXEU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ανάλυση που έκανε ο Dante80 παραπάνω είναι όλα τα λεφτά και πρέπει να γίνει sticky.

Με την ίδια λογική πήρα πριν 3 εβδομάδες το Enermax 625 που πήρε και ο ce6at. (μόνο που το έχω ακόμη στο κουτί.. :coax:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω στο κοuτι το εχω ακομη.....περιμενω τις μνημες και τον δισκο για να στησω το PC.

Παντως ρε παιδια να ρωτησω κατι ..γιατι δεν χρησιμοποιουν μεταλλικους πυκνωτες (solid capacitors) στα τροφοδοτικα οπως στις μητρικες? Ειναι θεμα κοστους? Σε ενα τροφοδοτικο της Antec χαλασανε οι πυκνωτες μετα απο 2 χρονια 24ρης λειτουργιας!!!. Δεν ξερω σε servers τα τροφοδοτικα τι παραπανω εχουνε? Ξερω πως συνηθως σε καθε σερβερ υπαρχουν 2 τροφοδοτικα ωστε αν χαλασει το ενα να δουλεψει το αλλο.

Επισης παρατηρω μια ανακατωσουρα στο εσωτερικο των περισοτερων τροφοδοτικων (απο σαιτ στο νετ) πολλα καλωδια κακη ροη αερα και καποιες φορες αρκετα προχειρες κολλησεις! Τωρα θα μου πεις ολα ειναι made in china! Αχ... που ειναι τα χρονια made in USA? Γενικοτερα βλεπω πως στις μητρικες θπαρχει μεγαλη προσοχη και συμπαγες κατασκευη αλλα στα τροφοδοτικα ακομη δεν βλεπω μεγαλες αλλαγες περα απο τα πολλα βατ. :to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω όλα εδώ και 2 weeks και δε βλέπω χρονικό παράθυρο να τα στήσω.

Μ'αρέσει που κάποτε γέλαγα με ένα θείο μου που το είχε έτοιμο στημένο από αγοράς και το είχε στο box 1 μήνα γιατί δεν είχε χρόνο έλεγε και απορούσα....

Πάρτα τώρα στη μάπα (που μεγάλωσες). :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.