Jump to content



Τριπλο Ψυγειο σε κουτι χωραει??


obigosu

Recommended Posts

Καλημερα απο μενα παιδες. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να παρω καινουργιο κουτι και ειμαι αναμεσα σε 2. Σε αυτο http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3037 και αυτο http://www.thermaltakeusa.com/Product.aspx?S=1393&ID=2048#Tab0 . Το μονο που με κραταει "πισω" ειναι ανα το 2ο, (της Thermaltake) μπορει να χωρεσει πανω του 3πλο ψυγειο. Γιατι απ οτι ειδα σε βιντεο το 932 χωραει ανετα. Θα μπορουσε καποιος να μου πει αν γινεται να χωρεσει 3πλο ψυγειο? Γιατι μ αρεσε παρα πολυ το κουτι και θα ηθελα να το παρω. Αλλιως αν δω οτι δε χωραει, θα παρω το 932.

Υ.Γ. Ακομα και στην thermaltake στο service εστειλα email αλλα δεν μου απαντησαν.

Ευχαριστω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε και καλως ηρθες στο OOS! :D

Σχετικα με το ερωτημα σου, διστυχως το Thermaltake Chaser MK-1 δεν χωραει τριπλο ψυγειο στην οροφη του κουτιου, οπως μπορεις να δεις εδω και εδω.

Chaser_17.jpg

Οσο για το HAF 932, ριξε μια ματια στο CoolerMaster HAF Club @ overclock.net, υπαρχουν παρα πολλες υλοποιησεις για να παρεις ιδεες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι κι ευχαριστω :) Διαβασα οτι χωραει 3πλο ψυγειο (3 αντεμιστηρες) και 2πλο στο παχος, απλα αρκει να "θυσιασεις" ενα optical drive - bay το 1ο, ωστε να χωρεσει. Επισης (προσωπικη μου αποψη) αφου χωραει πανω 2χ200mm ανεμιστηρες που σημαινει 40cm πρεπει (συμφωνα με την λογικη) να χωραει 3πλο. :p Τι λες? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι κι ευχαριστω :) Διαβασα οτι χωραει 3πλο ψυγειο (3 αντεμιστηρες) και 2πλο στο παχος, απλα αρκει να "θυσιασεις" ενα optical drive - bay το 1ο, ωστε να χωρεσει. Επισης (προσωπικη μου αποψη) αφου χωραει πανω 2χ200mm ανεμιστηρες που σημαινει 40cm πρεπει (συμφωνα με την λογικη) να χωραει 3πλο. :p Τι λες? :)

χμμμ μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα.

Σιγουρα απο αποψη χωρου "χωραει" ΑΛΛΑ, θα χρειαστεις πατεντες για να το στηριξεις εκει πανω.

Σκεψου πως εχει τρυπες για 2χ200, αρα ουτε καν 2πλο δεν μπαινει ετσι με την μια, γιατι οι τρυπες για 2χ120 δεν θα ειναι διπλα διπλα. ;)

Αποψη μου ειναι πως αφου σημερα υπαρχουν τα κουτια που προσφερουν την δυνατοτητα να γινουν υδροψυκτα να μην μπλεκουμε με μοντες και πατεντες οπως καναμε παλιοτερα.

Αυτο φυσικα ειναι δικη σου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

πολύ μου αρέσουν αυτα τα 200αρια χρηστο , και κάθονται και στην οροφή του στακερ :D το ενα 200αρι ειναι καλύτερο απο ενα διπλο 12αρι ?

Τι να το κανεις στην οροφη του στακερ??για να ζεστενεις το νερο??χαχα με κλειστο καπακι παντα η οροφη ειναι ζεστη..

Sent from my iPhone 3GS using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μπαινουν κουμπωνουν το ενα διπλα στο αλλο μεσα στο κουτι ετσι? (Συγνωμη αν ειναι ανοητη η ερωτηση απλα ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα)

Καπως ετσι πρεπει να μπαίνει η..... κώλο με κώλο

Δεν ξερω και τι χώρο έχει το κουτί αλλά μπορείς να μετρήσεις πριν τα πάρεις.

post-16-1414343586,9669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν πας τελικά σε κάτι τέτοιο θα πρότεινα να τα συνδέσεις παράληλα και οχι στην σειρά όπως δείχνει στην φώτο ο Χρήστος .

Στην συνδεσμολογία στην σειρά δεν εκμεταλεύεσαι πλήρως το δεύτερο ψυγείο γιατι το τροφοδοτείς με νερό που ήδη έχει "κρυωσει " στο πρώτο ψυγείο.

Στην παράληλη σύνδεση το νερό εισέρχεται και στα δυο ψυγεία ταυτόχρονα

και έχει την ίδια (υψηλή) θερμοκρασία και στα δυο οπότε εκμεταλεύεσαι πλήρως και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.