Jump to content



Ασύρματο δίκτυο μεταξύ 2 PC και με Internet router ταυτόχρονα?


Kyro

Recommended Posts

Έχω 2 PC που είναι συνδεδεμένα σε router ασύρματα για να παίρνουν Internet. Πως μπορώ να τα συνδέσω και μεταξύ τους για να ανταλάζουν αρχεία (ασύρματα πάντα); Γίνεται; Δεν θέλω κανένα να παίρνει Internet από το άλλο, θέλω να παίρνουν και τα 2 από το router.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά για router έχω το USR 9108

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έτσι όπως είναι τώρα δεν βλέπει το ένα το άλλο;

Είναι στο ίδιο Workgroup?

Μην περιμένεις ταχύτητες καλές μέσο wireless, άντε το πολύ να πιάνεις 1-2mb/s (σε g wireless και με άριστο σήμα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα σύνδεσα και μεταξύ τους. Η σύνδεση λογικά γίνεται μέσω του router ok (WPA2); άρα το δίκτυο είναι ασφαλισμένο. Σωστά; Άρα λογικά δεν χρειάζεται κάτι άλλο στο θέμα της ασφάλειας, σωστά;

Παρόλα αυτά κοίταξα στo pc με τα vista πρώτα για να δώσω σε συγκεκριμένο χρήστη δικαιώματα για τα share μου αλλά βλέπω μόνο τους τοπικούς χρήστες (χρήστες συστήματος, groups κτλ). Πως μπορώ να του πω τον χρήστη από το άλλο pc;

Στο άλλο PC τώρα με τα XP (SP3), πάω στις ιδιότητες του δίσκου και στην κοινή χρήση αλλά δεν έχει πουθενά να επιλέξω χρήστες. Έχει μόνο 2 επιλογές σχετικές:

1) Κοινή χρήση του φακέλου στο δίκτυο .

2)Οι χρήστες δικτύου μπορούν να αλλάξουν αρχεία.

τα έχω ενεργοποιημένα και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.