Jump to content


WDS.. Μου χει σπασει τα νευρα!


Frostbyte

Recommended Posts

Λοιπον, πριν λιγες μερες εβαλα το NetF@ster IAD της HOL και εβγαλα το παλιο μου D-Link (DSL-G624T)..

Παρατηρησα οτι και τα δυο routerακια υποστηριζανε WDS, αλλα οτι και να προσπαθουσα, δεν ειχα αποτελεσμα..

1) Εβαλα ιδια SSID και Channels.

2) Εδωσα στο D-Link την MAC (σαν WDS Uplink) που αναγραφεται στο stickerακι του NetF@ster και ορισα το WDS mode σε repeater.

3) Οι IP των router βρησκονται στο ιδιο range (το τελευταιο πεδιο διαφερει μονο).

4) Δοκιμασα και με τα δυο routers χωρις προστασια και mac filtering.

Το NetF@ster, δεν εχει manual ρυθμησεις για το WDS, οτι βρει απο το scan. Το D-Link απο την αλλη, ειναι ακριβως το αντιθετο..

Εχω δοκιμασει και μερικα αλλα μικρο-πραγματα, αλλα δεν ειδα φως.. Το NetF@ster απλα δεν βρησκει τιποτα στο scan..

Αν καποιος γνωριζει κατι ας μου πει, γιατι και στον Γουγλη δεν βρηκα τιποτα το κατατοπιστικο.. Ευχαριστω! :smoke:

PS: Το NetF@ster φοραει το 1.30.A f/w.

PS2: Παιζει απλα να μην ειναι συμβατα τα routerακια μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εννοεις διαφορετικο καναλι στο router που θα κανει το repeat? Το ειχα δοκιμασει κι αυτο αλλα δεν ειδα φως..

Παντως 2 ιδια NetF@ster παιζουνε σε WDS κανονικα, αρα πρεπει να ειναι θεμα ασυμβατοτητας με το D-Link.. :hmm:

Θα το σκαλισω λιγο ακομη σημερα και αν δε βρω ακρη θα περιμενω να ριξει κανενας καμια καλη ιδεα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.