Jump to content



Αλλαγη cpu σε laptop


adok13

Recommended Posts

παιδια για να αλαξω cpu στο laptop μου τι πρεπει να προσεξω εκτος απο το socket και το tdp του επεξεργαστη;to front side bus πρεπει να ειναι το ιδιο;η cpu μου ειναι intel t5550 με fsb sta 667Mhz.Ξερω οτι στα desktop motherboards to fsb της cpu περιοριζεται mexri ekei που σηκωνει το mobo το ιδιο συμβενει και στα laptop;

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος στα threads βοηθάει να καταλάβει κάποιος τι θέλουμε.

"Αλλαγή cpu" είναι κάτι που έχει συζητηθεί 1.800 φορές. "Αλλαγή cpu σε laptop" αλλάζει το θέμα ;)

οκ thanks,απλα ειμαστε σε ενοτητα για mobile computing γιαυτο δεν το γραψα.thanks για την διορθωση.:thank_you2:

(πως ομως να το διορθωσω; :red: )

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς πρέπει να προσέξει πολύ όποιος θέλει να αλλάξει intel cpu σε laptop...και δεν αναφέρομαι στις τεχνικές δυσκολίες...Την πάτησα πριν αρκέτο καιρό και αναφέρω.Υπάρχουν οι περιορισμοί του chipset ok, αλλά η αγαπητή INTEL σε συνεργασία με διάφορους κατασκευαστές -SONY,HP κτλ- φρόντισε να προμηθεύσει την αγορά με ''κομμενες'' cpu ,refurbished κομμάτια προφανώς ,που δεν λειτουργούν πάνω από συγκεκριμένη συχνότητα..Οι επεξεργαστές αυτοί λοιπόν είναι στη θεωρία 479socket αλλά ΔΕΝ παίζουν σε όλα τα laptops ασχέτως αν πληρούν τις συμβατότητες chipset/socket...Στη περίπτωση μου πήγα να κάνω μεταφορά cpu (t5500) από ένα HP σε ένα ACER -το οποίο σύμφωνα με τα specs ήταν 100% συμβατό με τον τ5500 και απλά δεν έπαιξε ποτέ.Δοκίμασα λοιπόν από περιέργια ένα καινούριο τ5500 (αυτόνομο προιόν-δεν ήταν σε άλλο laptop) και έπαιξε μια χαρά!

...άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς πρέπει να προσέξει πολύ όποιος θέλει να αλλάξει intel cpu σε laptop...και δεν αναφέρομαι στις τεχνικές δυσκολίες...Την πάτησα πριν αρκέτο καιρό και αναφέρω.Υπάρχουν οι περιορισμοί του chipset ok, αλλά η αγαπητή INTEL σε συνεργασία με διάφορους κατασκευαστές -SONY,HP κτλ- φρόντισε να προμηθεύσει την αγορά με ''κομμενες'' cpu ,refurbished κομμάτια προφανώς ,που δεν λειτουργούν πάνω από συγκεκριμένη συχνότητα..Οι επεξεργαστές αυτοί λοιπόν είναι στη θεωρία 479socket αλλά ΔΕΝ παίζουν σε όλα τα laptops ασχέτως αν πληρούν τις συμβατότητες chipset/socket...Στη περίπτωση μου πήγα να κάνω μεταφορά cpu (t5500) από ένα HP σε ένα ACER -το οποίο σύμφωνα με τα specs ήταν 100% συμβατό με τον τ5500 και απλά δεν έπαιξε ποτέ.Δοκίμασα λοιπόν από περιέργια ένα καινούριο τ5500 (αυτόνομο προιόν-δεν ήταν σε άλλο laptop) και έπαιξε μια χαρά!

...άντε βγάλε άκρη...

:confused::confused::wall::wall::wall:!!! το αντιστροφο στο sony γινοταν ή ουτε κι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.