Jump to content



Γνώμες για την αφαίρεση κολλημένης ψύκτρας σε CPU


aeroengine

Recommended Posts

ενας φιλος μου ειχε παρει μια ψυχτρα καινουργια,εβγαλε την μαμισια και εβαλε αυτην που ειχε παρει αλλα επειδη βαριοταν να βγαλει εξω το mobo την κολλησε απο τα ακρα με logo στιγμης(ελεος ετσι?!?!!?!)και τωρα που του καηκε το φαν και πρεπει να την αλλαξει,δεν ξερω τι να του πω να κανει...πως να βγαλουμε την logo??

:help::help::help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Θα προτεινα στον φιλο σου να μην ξαναασχοληθει οσον αφορα μονταρισμα-ξεμονταρισμα PC-Parts.......ΕΛΕΟΣ :-O:-O :offtopic2: Κολλα στιγμης ωστε να κολλησει την ψυκτρα στην CPU????????:nuke::nuke::nuke::nuke::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Πες του να βαλει το "σετακι" πλεον CPU+Ψυκτρα.......στον καταψυκτη του σπιτιου του ....μεχρι να παγωσει αρκετα καλα ....να γινει "παγωτο" αν ειναι δυνατον......και υστερα να προσπαθησει με ενα ισο κατσαβιδι να σπρωξει τον CPU .....αλλα με ΟΜΑΛΕΣ κινησεις και οχι "βιαιες"........

Το "σετακι" θα το βαλει ΠΡΩΤΑ σε μια σακουλα ωστε να μην ερθει σε αμμεση επαφη με τον παγο......... ;)

Πφφφφφφ τι αλλο θα ακουσουμε......:hang2::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχει κολλήσει την ψήκτρα πάνω στο CPU, θα έχει πέσει το καπάκι του Socket από πάνω και πλέον δεν νομίζω να βγαίνει η CPU από το socket..

Προτείνω κυκλικές κινήσεις μέχρι να σπάσει η κόλλα. Αν είναι σωστά ασφαλισμένο το socket δεν έχει φόβο για να ξεκολλήσει κανά καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχει κολλήσει την ψήκτρα πάνω στο CPU, θα έχει πέσει το καπάκι του Socket από πάνω και πλέον δεν νομίζω να βγαίνει η CPU από το socket..

Προτείνω κυκλικές κινήσεις μέχρι να σπάσει η κόλλα. Αν είναι σωστά ασφαλισμένο το socket δεν έχει φόβο για να ξεκολλήσει κανά καπάκι.

Αν εχει κολλησει CPU-Ψυκτρα+Socket????? σε αυτην την περιπτωση .....η "επιστημη" σηκωνει τα χερια ψιλα ..... Δηλαδη κλαψτα "Χαραλαμπε"........χεχεχεχεχεχε:spell: Βαζεις ενα καλο με 2πλη ποσοτητα "μπαρουτι" , δυναμητακι "MEFISTO" .....ενδιαμεσα .....και .......αντε βρε και καλο Πασχα......χεεχεχεχεχε :)

Link to comment
Share on other sites

(λαμπακι πανω απτο κεφαλι μου)

μηπως με λιγη καθαρη βενζινη να διαλυσεις την κολλα(περνωντας την πχ σε καμμια χαραμαδα με μπατονετα/οδοντογλυφιδα)?προσοχη μην πεσει στα ηλεκτρονικα,παιζει να τους κανει ζημια (δεν ειμαι κ σιγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.