Jump to content



Γνώμες για την αφαίρεση κολλημένης ψύκτρας σε CPU


aeroengine

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

ανοιξε το pc και εμπα στο bios ενω εχεις αποσυνδεσει τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη.πιασε μετα απο μερικα λεπτα την ψυκτρα με καμια χοντρη πετσετα για να μην καεις και δοκιμασε να την στριψεις αριστερα δεξια οσο θα ειναι ζεστες οι επιφανειες και θα μαλακωσει καπως και η κολλα.

το πιο πιθανο ειναι να αρχισει να μαλακωνει το σωμα της κολλας σιγα σιγα και να ελευθερωσεις την ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ασετον διαλύσει την logo (το χρησιμοποιώ σε περίπτωση που θέλω να καθαρίσω την logo, στην δουλεία).

Αλλά για να διαλυθεί η logo πρέπει να μουλιάσει κάποια ώρα στο ασετον, στην περίπτωση του φίλου σου δεν ξέρω εαν θα πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε σεις. Να αλλάξει το fan. Γιατί να σπάσει το combo που έκανε? Η logo πετρώνει όταν ξεραθεί. Δεν την μαλακώνει η θερμοκρασία. Μόνο το κόλπο με το ασετόν έχει νόημα εφόσον λειοτυργεί όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Αλλά και πάλι η modo θα πρέπει να βγει. Δεν γίνονται τέτοιες δουλειές εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν περιστρεφεται ..η θα την σφυροκοπησω η θα την βγαλω τραβωντας γιατι δεν υπαρχει κινδυνος ζημιας στην CPU διοτι μονο στα ακρα ειναι κολλημενα και οχι στο πορτακι της CPU....:nuke:

Link to comment
Share on other sites

ΙΔΕΑ! (Λίγο επικίνδυνο. προσοχή) Βάλε ένα πολύ πλατύ κατσαβίδι μεταξύ ψύκτρας και σφικτήρα cpu (αυτό στη μητρική που καπακώνει τη CPU για να την κρατά στο socket) και στρίψε το κατσαβίδι, ώστε να κάνεις τη μύτη του μοχλό. Χρησιμοποίησε λίγο και τη φαντασία σου. Δε νομίζω να χαλάσει τίποτα, παρά μόνο υπάρχει πιθανότητα να γρατζουνίσεις το κάτω μέρος της ψύκτρας, το οποίο φτιάχνεται με τρίψιμο στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σφυράκι θα έπαιρνα. Αν όντως έβαλε μόνο στις γωνίες, με 3-4 χτυπηματάκια θα σπάσει η κόλλα. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάποια ζημιά άλλη, αρκεί βέβαια να κρατήσει τη μητρική με σχετικά σωστό τρόπο για να μην του μείνει στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

αν η bison κάνει τα ίδια θαύματα με τα διαλυτικά όπως με τις κόλλες τις (μιλάμε για τρελά προιόντα), ένα διαλυτικό της σε συνδυασμό με ζέσταμα πρώτα όπως προείπε ο tsan , should do the trick....:rubik:

Link to comment
Share on other sites

δεν θελη τιποτα αλλο εκτος απο ζεσταμα μετα απο τους 80 βαθμους ολες η κυανοακρυλικες κολλες (στιγμης) διαλιοντε

κολλες και χημικα πουλαω εχω κοληση πολλες φορες με κολλα ψυχτρακια σε μοσφετ ετσι την βγαζουμε και μετα καθαριζουμε με ασετον:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

δεν θελη τιποτα αλλο εκτος απο ζεσταμα μετα απο τους 80 βαθμους ολες η κυανοακρυλικες κολλες (στιγμης) διαλιοντε

κολλες και χημικα πουλαω εχω κοληση πολλες φορες με κολλα ψυχτρακια σε μοσφετ ετσι την βγαζουμε και μετα καθαριζουμε με ασετον:crazy_pilot:

Βάζεις τα ψυχτράκια κατευθείαν με κόλλα πάνω στα μοσφετ χωρίς κάποια θερμοαγώγιμη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.