Jump to content



Laptop - Vista - 32 ή 64 bit ή και τα δυο μαζι?


Τσιλιμπηθρας

Recommended Posts

Λοιπόν... Με έπιασε μια "κάψα" να το πω... τρελα να το πω... εμμονή να το πω... να δοκιμάσω τα windows vista 64bit. ή και τα ultimate ακόμα καλύτερα. Το λαπιτοπ εχει εναν P8400 @ 2,26ghz μια Νvidia 9600M GT kai 4 giga ram. Τωρα, αυτο π θελω να κανω ειναι καταρχάς οτι κανω να το κάνω χωρίς να "αγγίξω" τα premium που ειναι προγκατεστιμενα. Αν γίνεται να κανω ενα partition και να βαλω τα ultimate και να διαλέγω κατα τιν εκκίνηση ποιο λειτουργικό να φορτώνει θα ήταν μια πολύ καλή φάση. Τωρα απο εδω κ μπρος τα φώτα σας, 1ον, γίνεται να κάνεις εγκατάσταση 2 διαφορετικά vista? 2oν το λαπτοπ μ θα τα σηκώνει τα 64bit ultimate? και 3ον γίνεται να τα εχω "αυθεντικά" χωρίς να πληρώσω με τον κωδικό των premium π εχω ? (το τρίτο μάλλον πρέπει νάνε αδύνατο αλλά ειπαααα να ρωτήσω:hmm:)

Link to comment
Share on other sites

Και τι το πέρασες το λειτουργικό, πίτα γύρο χωρίς τζατζίκι και πίτα γύρω με απ'όλα για το δοκιμάσεις ; Είτε 32bit πατάτες σου βάλω μέσα είτε 64bit την ίδια γεύση θα έχεις. Αν έχεις στόμα 64bit θα φάς χρησιμοποιώντας όλα σου τα δόντια, αλλιώς απλά θα φας σαν απλός καθημερινός 32bit άνθρωπος. Ασε τα partition και καλή όρεξη.

ΥΣ:Αν μου έλεγες να βαλεις καποιο άλλο λειτουργικό ή πχ XP για dual boot το καταλαβαινω. Αλλα τωρα να εχεις ένα τέτοιο 2 Vista μόνο και μόνο για ψάξε-βρες τις διαφορές, δεν έχει κανένα νόημα εκτός αν είσαι καμμένος.:nono:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 64bit Vista από τα 32bit, έχουν άλλη αίσθηση, με το ίδιο hardware πάντα και 2gb ram...

Για μένα αξίζει να τα βάλει μόνα τους και να ξεχάσεις τα 32bit...ειδικά αν έχει Ultimate ή Business

Link to comment
Share on other sites

Και τι το πέρασες το λειτουργικό, πίτα γύρο χωρίς τζατζίκι και πίτα γύρω με απ'όλα για το δοκιμάσεις ; Είτε 32bit πατάτες σου βάλω μέσα είτε 64bit την ίδια γεύση θα έχεις. Αν έχεις στόμα 64bit θα φάς χρησιμοποιώντας όλα σου τα δόντια, αλλιώς απλά θα φας σαν απλός καθημερινός 32bit άνθρωπος. Ασε τα partition και καλή όρεξη.

ΥΣ:Αν μου έλεγες να βαλεις καποιο άλλο λειτουργικό ή πχ XP για dual boot το καταλαβαινω. Αλλα τωρα να εχεις ένα τέτοιο 2 Vista μόνο και μόνο για ψάξε-βρες τις διαφορές, δεν έχει κανένα νόημα εκτός αν είσαι καμμένος.:nono:

χαχαχαχα :rofl: ωραία η παρομοίωση σου δν μπορώ να πω, αλλά εγω στη πίτα βάζω και τζατζικι και σοσ. δλδ θελω και τα δυο, ΕΠΙΠΛΕΟΝ πριν πειράξω το ατόφιο πράγμα που λειτούργει σωστά θέλω να δοκιμάσω τα ultimate και πως θα τρέχουν, δεν νομίζεις πως είναι λογικό να θέλω ΠΡΩΤΑ να τα δοκιμάσω και μετα να σβήσω τα premium μ? ρίσκο να χαλάσω τα primium και να ξανασεταρω το laptop για ενα γουρούνι στο σακί εγώ δεν παίρνω. και σε ευχαριστώ που με κατακρίνεις, θα μπορούσες βέβαια να μου λύσεις και καμία απορία, τρεις ερωτησουλες εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που με κατακρίνεις, θα μπορούσες βέβαια να μου λύσεις και καμία απορία, τρεις ερωτησουλες εκανα.

Τι να σου απαντησω ρε συ, αφου μου τσιλιμπουρδίζεις.

ρωτας Vista - 32 ή 64 bit ή και τα δυο μαζι?

1)Και τα δυο μαζί: Για ποιο λόγο ; Ετσι για λες οτι εχεις dual boot ; Εχει κάποια λογική εξήγηση που θες να το κάνεις αυτό ή απλά είσαι περίεργος να δεις τι ειναι τα 64bit; Αν ναι ρίξτα σ'ενα VirtualPC και δες.

2)64bit : Αν εχεις 64bit cpu, ναι, τοτε αυτα θα βαλεις. Θα παιξεις καλυτερα.

3)32bit: Αν δεν εχεις 64bit cpu, ναι, τοτε αυτα θα βαλεις. Αλλιως δεν θα επαιζε καθολου.

γουρούνι στο σακί εγώ δεν παίρνω.

Ετσι κ αλλιως ειμαι σιγουρος πως τα εχεις πειρατικα τα 64bit. Οποτε άσε τα προεγκατεστημένα και μην πειράζεις πράγματα που λειτουργούν γιατί θα τα κάνεις να χαλάσουν. :computer:

Σορρυ για τον τόνο την φωνής μου αν ακουστηκα πριν επιθετικός. Εχω νεύρα και ξεσπάω στον Λαμπη. Φυσικα αυτό έχει πολλες φορες και συνέπειες. Αλλα τι να κανεις...κακό πράγμα ο παλμογράφος.Αν τον κοιτάζεις πολύ ώρα σου πέφτουν τα μαλλιά.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε φίλε αλλά δν σ σκότωσα και την οικογένεια... Τεσπα, όλοι έχουμε νεύρα κάπου κάπου :pleasantry: Τώρα, όσο για το θέμα μ... Θέλω μια απλή απάντηση , γίνεται το dual boot π με ενδιαφέρει!?(το virtualPc τι είναι? Κατι σαν emulator?) και ο CPU μου υποστηρίζει 64bit ή τσάπα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας? και κάτι εχω ακούσει για ενα windows live update cd ή κατι τέτοιο που σ κάνει τα premium ultimate. ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.