Jump to content



windows installer error (σε Xp)


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλησπερα.

Χθες εκανα format περασα Xp32bit, μετα ολους τους drivers, updates, Sp3 κτλ, και ολα οκ!

Σημερα ξεκινησα να περασω απο cd's προγραμματα που εχω (οπως MsOffice και αλλα) αλλα με το που ξεκιναει το autorun απο το cd για εγκατασταση μου πεταει μηνυμα οτι ή τρεχω σε safemode ή οτι δεν υπάρχει windows installer και ακυρωνεται η εγκατασταση.

Tο ιδιο γινεται αν τρεξω κ το setup της εκαστωτε εφαρμογης

Δοκιμασα να κατεβασω windows installer 3,1 ή 4,5 απο την microsoft αλλα τον 3,1 δεν το δεχεται λογο παλαιοτητας και στον 4,5 βγαζει error.

Υπαρχει καποια γνωμη για βοηθεια...?:red:

Link to comment
Share on other sites

μου είχε συμβεί το ίδιο πράγμα αλλά σε vista. μήπως έτρεξες κανένα registry cleaner; εμένα κάπως έτσι πρέπει να έγινε η ζημιά...

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να κάνεις μια επιδιόρθωση με το cd των windows αλλίως ακόμη ένα φορματ θα σου λύσει τα χέρια (αφού προφανώς δεν έχεις προλάβει να κάνεις καιπολλά πράγματα με τη φρέσκια εγκατάσταση)

:)

Link to comment
Share on other sites

μου είχε συμβεί το ίδιο πράγμα αλλά σε vista. μήπως έτρεξες κανένα registry cleaner; εμένα κάπως έτσι πρέπει να έγινε η ζημιά...

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε να κάνεις μια επιδιόρθωση με το cd των windows αλλίως ακόμη ένα φορματ θα σου λύσει τα χέρια (αφού προφανώς δεν έχεις προλάβει να κάνεις καιπολλά πράγματα με τη φρέσκια εγκατάσταση)

:)

Δυστυχως ναι!

Ccleaner + RegCure...

Νομιζα οτι ειναι καλο να τα χρησιμοποιεις...:innocent:

Επιδιορθωση - πως...?

Μηπως - Recover?

Οταν κανεις Recover δε τα ξαναπερναει απο πανω...?

Δυστυχως παλι - εχω περασει τα ΠΑΝΤΑ!

:computer::computer:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το cccleaner κρατάει backup μετά από κάθε "σκούπισμα"...δοκίμασε να το επαναφέρεις και αν δεν γίνει δουλειά τα ξαναλέμε...;)

Επίσης μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν παίρνει τον 3.1 :hmm:

edit: Έχεις βάλει το SP2/3;

Link to comment
Share on other sites

τότε κάνε μια νέα καθαρή εγκατάσταση (εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Και ποτέ ξανά registry cleaners (ή με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή και έλεγχο σε κάθε σφάλμα που πάει να σβήσει ξχωριστά) ;)

:)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε με αφηνει να το περασω...

Θα δοκιμασω κ απο Safe Mode.

Δοκιμασα κ απο Services να κανω start/stop/disable/enable/και αλλες επιλογες που εχει σε αλλη καρτελα αλλα ματαια...

Μαλλον παμε για το φιλο μας τον format...

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα services στο admnistrator tools μεσα στο controll panel και κανε enable το service windows installer και δοκιμασε παλι (αφου το κανεις automatic)

Μετα απο restart ειναι enab;e/automatic/ και enable !!

Aλλα παλι κανει τα ιδια...

Παλι φορματ....

Ειναι το 3ο απο την πεμπτη....

(ολα για διοφορετικο λογο....)

ωραια κανε το αλλο

start -> msconfig->general->normal startup-> restart

και μετα ξαναδοκιμασε το enable service kai start.

@hayabusa : γιατι πετυχε η δικια σου ; Το φορματ ολοι το ξερουν σα λυση

Μισο να το δοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είχα ξοδέψει μερικούς μήνες ψάχνοντας την λύση σε αυτό το καταραμένο πρόβλημα...δεν γίνεται κάτι ομως από την στιγμή που οι registry cleaners έσβησαν απαραίτητα αρχεία, κλειδιά κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, είχα ξοδέψει μερικούς μήνες ψάχνοντας την λύση σε αυτό το καταραμένο πρόβλημα...δεν γίνεται κάτι ομως από την στιγμή που οι registry cleaners έσβησαν απαραίτητα αρχεία, κλειδιά κλπ ;)

Πασο...

Οκ παμε για σουβλακια... ε, Φορματ ενοουσα!

:bye::bye::bye:

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα απορεια για να μην την ξαναπατησω...

Τα εργαλειακια αυτα τα cleaners δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιουμε?

ή μαλλον ποτε τα χρησιμοποιουμε?

Εχω το ccleaner και το regcure.

Καλο ειναι να τα αποφευγω...?

Ρωταω γιατι μετα απο ενα φορματ και αφου περασω προγραματα και εγαρμογουλες βρισκουν παρα πολα πραγματα να διορθωσουν στην Ρέτζιστρι...

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετά από το περιστατικό αυτό τα αποφεύγω και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...σίγουρα κάνουν δουλειά απλά για να είσαι σίγουρος και ασφαλής πρέπει να ελέγξεις τα σφάλματα ενα προς ενα...και επειδή συνήθως βρίσκουν πολλά και χρόνος δεν υπάρχει έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ (και επαναλαμβάνω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.