Jump to content



Πρόβλημα με αντιγραφή δεδομένων από έναν δίσκο σε άλλον


junior-21-

Recommended Posts

Καλημέρες. Αγοράζω προχθές 2 δίσκους WD 640 AAKS, καθέναν από διαφορετικό κατάστημα, άρα και διαφορετική παρτίδα. Έχοντας καεί η γούνα μου από δίσκους τον τελευταίο μήνα, ήθελα να κάνω backup έναν 500AAKS σε έναν 640. Ξεκινάω, τον βάζω πάνω στην mobo (Asus Maximus Formula SE), τον βλέπει κανονικά bios και windows XP, τον κάνω ένα quick format και βάζω να κάνει copy. Φεύγω για λίγο από το σπίτι και 2 ώρες μετά που γυρνάω βλέπω την μπάρα προόδου της αντιγραφής στο 1/3 και να μην γράφει υπολειπόμενο χρόνο. Είχα βάλει περίπου 250gb να αντιγραφούν. Ο ρυθμός ήταν πάρα πολύ αργός. Πατάω cancel. Βρίσκω έναν φάκελο με photos στον 500άρη που είναι 240mb. Αντιγραφή στον 640 με χρονόμετρο : 1 λεπτό ακριβώς! (πολύ αργό νομίζω) Κάνω αντιγραφή τον φάκελο από τον 640 στον 500 : γίνεται σφαίρα! Αρχίζω άλλες δοκιμές. Τον φάκελο από τον 500 σε ένα 750AAKS: σφαίρα! Τον φάκελο από τον 640 στον 750: σφαίρα! Αλλάζω θέση sata : τίποτα! Τρέχω Hddtach: μια χαρά αποτελέσματα για τον 640άρη. Λέω πάει, χαιρέτησε ο controller της mobo! Αλλάζω σε Asus P5K Premium. E, τα ίδια ακριβώς! Ε λέω, ο δίσκος θα είναι. Αμ δε :hehe: Ανοίγω τον άλλον new 640 AAKS (άλλο revision) και είχα ακριβώς τα ίδια!!!!! Θα τρελλαθώ! Τι τρέχει? :help:

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πως θα πρεπει να πουλησεις ολους τους μηχανικους που εχεις και να πας σε SSD.....δεν σε θελει ρε αδελφε...

:hehe::hehe::hehe:

Για να πάρω Γιωργάκη τα giga που έχω σε ssd, τηα πρέπει να πουλήσω το σπίτι μου και βάλε

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είδα την ευθεια γραμμή στο thumbnail και λέω "ποιός είναι αυτός ο μαμάτος δίσκος". Μετά zoomαρα και διαπίστωσα ότι πρόκειται για ....flatliner

όλα τα κουλά με δίσκους junior σε εσένα έρχονται... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είδα την ευθεια γραμμή στο thumbnail και λέω "ποιός είναι αυτός ο μαμάτος δίσκος". Μετά zoomαρα και διαπίστωσα ότι πρόκειται για ....flatliner

όλα τα κουλά με δίσκους junior σε εσένα έρχονται... :crazy:

άστα να πάνε... :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μηπως σε περασανε για τεχνικο και σου δινουν οτι ειναι για RMA, αντι να σου δωσουν κατι καινουριο οπως σε κανονικο πελατη;:daisy:. Εχω διαβασει ολα τα ποστς σου και εχω φρικαρει εγω ποσο μαλλον εσυ.. καλη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μηπως σε περασανε για τεχνικο και σου δινουν οτι ειναι για RMA, αντι να σου δωσουν κατι καινουριο οπως σε κανονικο πελατη;:daisy:. Εχω διαβασει ολα τα ποστς σου και εχω φρικαρει εγω ποσο μαλλον εσυ.. καλη δυναμη.

thanx man, δεν μασάμε ;)

Μια απο τα ιδια κι εμενα ο συγκεκριμενος δισκος.Μαλλον η παρτιδα θα ειναι.

που χάθηκες εσύ φίλος? :D σε AMD pc με Νforce570 έπαιξε το hdtach κανονικά! Τι να πω, πάω σήμερα για Seagate 750gb ή 1TB μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Στρατο ειμαι.

Ασε ,εβαλα κι εγω το δισκο πανω στη m2a-vm με 690g και ο δισκος παιζει κανονικα και στα διαγνωστικα προγραμματα επισης καλα.Τι να πω κουλο και τουτο,ευτυχως που δεν τον εστειλα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.