Jump to content



το laptop του φοιτητή (1000euro)


Amadeus7

Recommended Posts

aloha, θέλω να πάρω σαν "παιδί" κι εγώ ένα laptopaki τωρα που πέρασα στη σχολή που ήθελα (πληροφορική :p). δυστυχώς δεν δικαιούμαι επιδότηση. το laptop το θέλω για gaming, programming, και multimedia εφαρμογές. επίσης να αναφέρω ότι θα βάλω και τα linux σε dual boot. μπορώ να διαθέσω γύρω στα 1000 euro. ποιό laptop μου προτείνετε??

έχω σταμπάρει τα παρακάτω και θέλω τη γνώμη σας:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1144073&catalog=21&HYNOTEBOOKTYPOSCPU=Core+2+Duo&category=69977907&page=3

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900392

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905680(σε αυτό μου τα χαλάει λίγο η γραφικών)

ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για ένα ξαδερφάκι μου...δες κι αυτό! Εγώ θα του το παραγείλλω Δευτέρα, κι επειδή το έψαξα, θα το έχει σε 2 εργάσιμες, με αντικαταβολή και την τρομερή εγγύηση της DELL...

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_387&products_id=12216

Θεωρώ πως είναι καλύτερο από όλα τα παραπάνω σε σημαντικούς τομείς... ;-)

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος πως αυτό το laptop είναι καλύτερο από αυτά που έδειξα (η τουλάχιστον από το δεύτερο?)?

1ον δε νομίζω οι ram να τρέχουν σε dual channel (λόγω διαφορετικής χωριτικότητας)

2ον οι ram αυτές τρεχουν στα 667mhz ενώ το 2ο σύστημα που λέω έχει 800mhz

3ον η κάρτα γραφικών ATI Mobility Radeon HD 3650 στα 256mb είναι καλύτερη από τη NVIDIA GeForce 9600M GT στα 512mb?

οκ η οθόνη είναι μεγαλύτερη αλλά δεν δεν θέλω να θυσιάσω ταχυτητα και αποδοτικότητα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάω πάσο επειδή δεν παρατήρησα πως αυτό το laptop το θες ΚΑΙ για gaming..

Το 3ο σύστημα που λες, έχει διαφορετικό στήσιμο σε μνήμες με της DELL!

Στο 3ο σύστημα οι μνήμες είναι 800άρες.

Το σύστημα της dell είναι μεγαλύτερο σε inches που σημαίνει καλύτερη κατανομή κι μικρότερες θερμοκρασίες, κυρίως λόγω και της 3650 αντί της 9600.. μην περιμένεις όμως να δεις διαφορά στα γραφικά όπως είναι η διαφορά 3650 και 9600 σε desktop υλοιποιήσεις! Μιλάμε για mobile εκδόσεις.. ή για να στο πω αλλιώς αρκετά "κομμένες"..

Επίσης μια και θέλεις το laptop για gaming να σου θυμίσω πως σε ένα χρόνο από τώρα, όπως θα παίζεις ένα παιχνίδι στο ένα σύστημα, θα το παίζεις και στο άλλο... σίγουρα τα συστήματα αυτά δεν είναι για να παίζεις crysis στο ultra αλλά και στα 2 το ίδιο θα "δειχνει" το pro ή η dotta..

Anyway δική σου η επιλογή αλλά σαν πρωτοετής φοιτητής, αν έπαιρνα laptop δεν θα σκεφτόμουν το αν θα παίζει καλά τα παιχνίδια αλλά την εγγύηση και την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος πως αυτό το laptop είναι καλύτερο από αυτά που έδειξα (η τουλάχιστον από το δεύτερο?)?

1ον δε νομίζω οι ram να τρέχουν σε dual channel (λόγω διαφορετικής χωριτικότητας)

2ον οι ram αυτές τρεχουν στα 667mhz ενώ το 2ο σύστημα που λέω έχει 800mhz

3ον η κάρτα γραφικών ATI Mobility Radeon HD 3650 στα 256mb είναι καλύτερη από τη NVIDIA GeForce 9600M GT στα 512mb?

οκ η οθόνη είναι μεγαλύτερη αλλά δεν δεν θέλω να θυσιάσω ταχυτητα και αποδοτικότητα για αυτό.

Φίλε οι n-vidia έχουν παρουσιάσει προβλήματα στον πυρήνα και καίγονται! Δεν ξέρω κατά ποσο μπορείς να το διακινδυνεύσεις!! Ωραία τα χαρακτηριστηκά αλλά ψάξε την αντοχή στο χρόνο, την απροβλημάτιστη λειτουργία και την μικρή κατανάλωση / μεγαλη αυτονομία ειδικά αν το χρησιμοποιείς εν κινήσει!

Link to comment
Share on other sites

έχω και κάτι άλλο στο μυαλό μου. λέω να πάρω ένα πολύ φτηνό laptop (πχ το eee pc ) και με τα υπόλοιπα λεφτά να πάρω ένα desktop pc. έχω ένα σύστημα desktop στο μυαλό μου που με 700 περίπου euro μπορεί να παίξει τα πάντα με τέλεια ποιότητα. φυσικα απειδή θα το συναρμολογήσω μόνος μου θα γλυτώσω και κάποια κεφτά. λέτε να το επιχειρήσω? φοβάμαι, πως επειδή τα πολύ φτηνά laptop έχουν πολύ χαμηλές επιδόσεις, δε θα μπορώ να τρέχω ούτε το adobe για να διαβάζω συγγράμματα. αν πάρω ένα μικρό laptop θα το θέλωω μόνο για ασύρματο internet surfing , διάβασμα και γράψιμο καιμένων και για όλες τις εργασίες της σχολής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αναμονη λιγο για τα studio.... βγαινουν τα 1737 (P8400) αμεσα

τι είναι τα studio? μοντέλα laptop?

επίσης τι λέτε γι'αυτό

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1145398&x=30&category=1000000422&catalog=21

είναι πολύ καλό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

τα dell....

γιατι βαζεις αυτα τα ** και μας παιδευεις? Δεν εισαι σε κανενα site με w*rez

To aspire one ειναι πολυ καλο... αλλα τελικα τι θες?

τι adobe θελεις να τρεξεις στο netbook? Μονο για surf-music-office ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.