Jump to content



ΑΤΙ 4870 Χ2: Προβλήματα και απορίες


jimmius

Recommended Posts

Κανε λιγο google σχετικα με το θεμα,εμενα στο κανονικο mode συνηθως φτιαχνει!

Βασικα δοκιμασε την καρτα σε αλλο pc με ιδια game και αν παιζει καλα και τοτε θα ειναι στο λειτουργικο το προβλημα η στα αλλα components στο pc σου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

μια και το thread είναι απορίες , έχω και μια ακόμα δοκίμασα σήμερα να την clockaρω .

μνήμη δεν παίρνει καθόλου σχεδόν και με 50 mghz πάνω έχει artifact,

to gpu πήγε 800 (50 πάνω) χωρίς πρόβλημα αλλά: vantage kai 06 καμία διαφορά,

είναι cpu bound με q6600 3,5?

ή είναι memory bandwith bound με την δική της μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το "τρεμόπαιγμα" στο warhead το έχω παρατηρήσει και εγώ (σε μικρό βαθμό βέβαια, και μετά από λίγη ώρα σταματάει! - κουφό...) και μάλλον έχει να κάνει με dual gpus - crossfire, X2, και sli

το ότι σου κάνει και artifacts, και τό ότι βγάζει 13600 στο vantage (μου φαίνεται πολύ χαμηλό) μήπως έχει να κάνει με το ότι η κάρτα μπορεί να ζεσταίνεται πολύ και να ρίχνει τα ρολόγια?

Επίσης δεν νομίζω ότι ο quad στα 3500 είναι και τόσο bottleneck

Σε εμένα για παράδειγμα ακόμα και αν έχω cpu και μνήμες στα τελείως default, αν κλοκάρω τις καρτες δίνουν πάρα πολύ.. (για το vantage μιλάω, που είπες ότι δεν κερδίζεις τίποτα από το overclocking..)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις.. νομίζω ότι δεν έχει σημασία τι κάνουν οι κάρτες ή το σύστημα στα default, γιατί σχεδόν ολοι κλοκάρουν, και για παράδειγμα ποτέ δεν πρόκειται να το αφήσω default ούτε όταν είμαι στο Internet.. ΌΣΟ πάει(σταθερά), και ΟΤΙ κάνει..

Τώρα αν η 4870Χ2 δεν ανεβαίνει πολύ (που σημαίνει μάλλον ότι ήδη είναι στα όρια ή ότι ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες...) ή αν δεν κερδίζει πολύ από το overclocking, αυτό είναι ένα θέμα, αλλά δεν θα ρίξω τα δικά μου στα default για να συγκρίνω - γιατί να μιλάμε σε θεωρητικό επίπεδο? Το θέμα είναι τι ΜΠΟΡΟΥΝ να κάνουν οι κάρτες...

Αφού ρώτησες, οι GTX260 σε SLI βγάζουν 20700 gpu score στο vantage (δεν υπολογίζω τα physics - με αυτά πάει 23500 περίπου) με stock cooling, σταθερά, με 60% fan, και max temp (crysis) 62C..

Δεδομένου το ότι όπως πολλοί ισχυρίζονται, ότι 4870>GTX260 ΚΑΙ ότι το crossfire έχει καλύτερο scaling από το SLI, περίμενα να δω, αν μη τι άλλο, πολύ καλύτερα scores από την 4870Χ2... γιάυτό σου είπα ότι μου φαίνεται λίγο το score..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω αίσθηση για το πως πάνε vantage οι 260, ίσως φταίει και το cpu 1ghz και penryn είναι διαφορα , ουσιαστικά με τα clock σου είσαι ισα/πάνω από gtx 280 Sli default frequencies οπότε μάλλον νορμαλ οι διαφορές!

Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω και εγω την απορία μου αναφορικά με την 4870χ2....Στην δική μου, σε 2dmode ο ένας πυρήνας λειτουργεί κανονικά σε μειωμένη συχνότητα 500MHz ενώ ο άλλος στα 750!!! ;;;;;;;; Είναι λογικό;;; Είναι λόγος για RMA;;;

Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω και εγω την απορία μου αναφορικά με την 4870χ2....Στην δική μου, σε 2dmode ο ένας πυρήνας λειτουργεί κανονικά σε μειωμένη συχνότητα 500MHz ενώ ο άλλος στα 750!!! ;;;;;;;; Είναι λογικό;;; Είναι λόγος για RMA;;;

Και στην δικιά μου το ίδιο συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω την 4870 χ2 και στο Crysis-Warhed κολλάει σχεδόν συνέχεια με ανάλυση 1280χ1024 και μερικές φορές όταν κοιτάζω μακρία (in game)κουνιόνται οι θάμνοι.Έχω CPU-Intel Core 2 Duo E7200,Motherboard-Asus P5E64 WS Evolution,RAM-2x1 ddr3 CellShock CS3222271 1600mhz(Αλλά δουλεύουν στα 1066 δεν ξέρω γιατί),GPU-sapphire ati 4870 x2

Όποις ξέρει ας με βοηθήσει-!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

αφού βεβαια έχεις βεβαιωθεί πως είναι καινούριοι drivers στο pc σου, δοκίμασε να βγάλεις anti aliasing και shadows στο medium και αν δουλεύει τότε μείνε εκεί, είναι βαρύ το game και έχει πρόβλημα με dual GPU τις ATI, δεν τις δουλεύει καλά.

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι μην κανεις upgrade μονο για το κρίσις και ειδικά τέτοια εποχή που είναι λίγο μπάχαλο με την άφιξη του i7... γίνεται ναι ναι παίζει με την 8800 και όχι με την 4870x2, σε μερικά μηχανήματα έχει σοβαρό πρόβλημα, γράψε στο google crisis warhead και 4870x2 και θα δεις κόσμο να έχει problems σαν το δικό σου δυστυχώς. επίσης το 4 core gaming είναι μύθος προς το παρόν οποτε κατά την γνώμη μου δεν το αξίζει προς το παρόν. Λυπάμαι μονο για την "crytech" γιατί η 4870x2 είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη, κάρτες στο εμπόριο. Λίγο μνήμη παραπάνω θα βοηθούσε βεβαια αν θες σκέψου το για μνήμη προς το παρόν. 32bit λειτουργικά θα σου αναγνωρίσουν μέχρι 3.5gb και 64bit όση βάλεις την βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.