Jump to content



ΑΤΙ 4870 Χ2: Προβλήματα και απορίες


jimmius

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Μια ζωή έτσι η ΑΤΙ, πολύ καλά προιόντα, και drivers γεμάτο hotfixes αν είναι δυνατόν. Η Nvidia πέρασε πολύ νωρίς σε unified architecture με αποτέλεσμα να είναι πολύ μπροστά σε αυτόν τον τομέα. Μην ξεχνάμε μετά πως τα budget των 2 εταιρειών είναι διαφορετικά και η NVidia με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κατάφερε να έχει μεγαλύτερη υποστίρηξη και από τις ίδιες εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού. Η ΑΤΙ από την άλλη πλευρά το είπε και το έκανε έβγαλε δηλαδή ένα πραγματικό τέρας επιδόσεων κάτι που ταρακούνησε την NVidia λίγο αλλά πάλι κάνει τα ίδια με τους drivers, θα δούμε, η ιστορία θα δείξει, η γνώμη μου πάντα να μην αλλάξεις κάρτα μόνο για το Crysis.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι οι drivers.....εχεις την καλυτερη καρτα στην αγορα και ψαχνεις για 280 gtx.....κατι αλλο φταει φιλαρακο η καρτα που εχεις πανισχυρη.....Σαν να μου λες θα πουλησεις μια φερραρι για να παρεις ενα porche boxter!

Εγω με 4850 crossfire ολα πανε σφεντονα.. ακομη και τοπ crysis με 1920χ1200 enthusiastic παει με 30 fps! κατι αλλο φταει, με τιποτα μην πουλησεις αυτο το θηριο! Ο επεξεργαστης σου ειναι τραγικος παντως!

Τι τροφοδοτικο εχεις , φανταζομαι το λιγοτερο 750 watt!

Link to comment
Share on other sites

BY DJ εγω ημουν αυτος που περσι τα εχωνα στην ΑΤΙ αλλα φετος με την σειρα 4800 δεν υπαρχει αντιπαλος.... Κατι αλλο φταιει, οι drivers τουλαχιστον με εμενα που ειμαι σε crossfire δουλευον σε πολυ καλο επιπεδο.....δεν εχω παραπονο.....η καρτα που εχεις και πρεπει να το καταλαβεις αυτο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει και με διαφορα.....εαν δεν μπορει αυτη δεν μπορει καμια αλλη.....

Εαν την πουλησεις τελικα με ενδιαφερει, στειλε μου ενα πμ να τα πουμε για τιμη!

Link to comment
Share on other sites

βάλε τα patch και στα δύο game. το πρώτο crysis 1.2.1 δεν έχει κανένα πρόβλημα. το warhead (στο gamer πάντα) είναι πιο γρήγορο, αλλά που και που βρίσκεις κάποιο θαμνο στο βάθος που έχει πρόβλημα flicker , η κάρτα είναι κτηνος. θα ξενερώσεις με την 280

εγώ τρέχω σε 1680* 1050. αν έχεισ ΑΑ βγάλτο καμιά κάρτα δεν το σηκώνει.

Link to comment
Share on other sites

απότι έχω διαβάσει όσοι είχαν παρόμοιο πρόβλημα με την κάρτα αυτή κατέληξαν ότι έφταιγαν drivers/λειτουργικό

σε vista x64 πρέπει να παίζει όπως πρέπει να παίζει η κάρτα

οπότε πολύ πιθανόν να πρέπει να κινηθείς προς τα εκεί αν θέλεις να φτιάξουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

εγώ τρέχω σε 1680* 1050. αν έχεισ ΑΑ βγάλτο καμιά κάρτα δεν το σηκώνει.

Nα διαφωνήσω? (οκ, δεν είναι κάρτα, είναι κάρτες..)

Kαι μήπως υπερβάλετε "λίγο" όταν λέτε ότι η 280 είναι ψοφίμι (ακόμα και η 260 με o/c σκοτώνει!), ή ότι η 48xx δεν έχει αντίπαλο?

Λέω μήπως, γιατί έχω διαφορετική άποψη, αλλά ίσως να κάνω και λάθος..

Link to comment
Share on other sites

ψοφίμι, απλά σε κάποια games e;inai san 9800gtx . είναι υπερβολική δήλωση. αλλά σε καμιά περίπτωση μή συγκρίνεις το setup σου 2 x gtx260(216) με μια 280.... βασικά λογικά είσαι πιο πάνω και από την 4870 χ2. μόνο 4870 cf με υψηλό overclock στους πυρίνες σε πιάνει... οπότε η εμεπιρία σου δεν είναι ενδεικτική της δύναμης της nvidia αυτή την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και μόνη της η 260 (ME overclock) χτυπάει άνετα την 4870 (και αυτή με Overclock)

(έχω ενημερωθεί από χρήστες με 4870...)

φτάνουμε έτσι στο συμπέρασμα ότι είναι υπερβολές όταν μου συγκρίνουν την 4870 με την 280? ΚΑΙ 1gb και 512bit και 240 shaders... πόσο μάλλον όταν και αυτή με overclock θα δίνει σίγουρα πολύ περισσότερο από την 260 ειδικά σε μεγάλες αναλύσεις

Ότι είναι ακριβή η 280 ή ότι η 4870Χ2 είναι "θηρίο" δεν το αμφισβητεί κανείς, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και μονόδρομος η ΑΤΙ παρά το ότι είναι και πιο φθηνές συγκριτικά, αλλά μην ξεχνάμε και ότι η "πράσινη" είναι όντως πράσινη καθώς σε Idle δεν καίει τίποτα! οπότε έχεις από εκεί "οικονομία"...

Βάλε και τα physX, cuda, folding, video transcoding... είναι και αυτά στα υπέρ της nvidia..

Link to comment
Share on other sites

Mε όλες κάνεις τη δουλειά σου! Όλες αυτές οι κάρτες είναι δυνατές, 4850, 9800gtx+, 4870, 260, 280, 4870X2, είτε μονές είτε διπλές.. και είναι καλό για τον καταναλωτή που έχει πολλές επιλογές.. εξαρτάται πόσα διαθέτεις, τα "γούστα", και τις προτεραιότητες, απλά δεν μου αρέσει να ακούω υπερβολές και απόλυτες απόψεις ,υπάρχουν πάντα τα υπερ και τα κατά σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Τα 850 / 4000 θα τα εχεις πιστευω, για καθε μερα τωρα δεν ξερω...

Οσο για τους drivers μια χαρα παιζουν τα παιχνιδια! Δεν πιστευω οτι η ΑΤΙ υστερει οσο υστερουσε παλιοτερα στο θεμα drivers απο nvidia! Eγω τουλαχιστον, που ειμαι με crossfire δεν εχω αντιμετωπισει ιδιαιτερο προβλημα σε καποιο παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.