Jump to content



msn spyware?


peter89

Recommended Posts

Σημερα αντιμετωπισα το εξης προβλημα.. εχει μπει καποιου ειδους κακοβουλο λογισμικο στο μσν μου και καποιο στιγμη κολλαει και στελνει σε ολες μου τις επαφες το ενα απο τα γνωστα μηνυμα Check this picture of you κλπ..

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν αποδεκτικα ποτε καποιο τετοιο μηνημα για να το "κολλησω" (ειμαι προσεκτικος)

και επισης δεν το αναγνωριζει κανενος ειδους antispy, antivirus...

καμοια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ενας απο τους συνηθησμενους ιους... αυτος οταν ειμαι μεσα κολλαει ολοκληρο το pc και συνεχιζει να στελνει μονο του, για αυτο μου εχει σπασει τα νευρα, οποτε αυτο με τον κωδικο δεν παιζει... ενω ειμαι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πόλυ συνηθισμένο πλέον αυτό στο msn. Πολύ συχνά μου έρχονται κι εμένα τέτοια από διάφορες επαφές. Άμα δεν πετύχει η αλλαγή κωδικού, ξανακάνε εγκατάσταση τον messenger.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έτσι μου κλέψανε το pass, δεν έχει σημασία αν εσύ έκανες κάτι. Μπορεί ένας φίλος σου να έπεσε στην παγίδα και να έδωσε στοιχεία σε σελίδα και να του κλέψανε το pass, να μπήκανε μέσα στις επαφές του, να βρήκανε εσένα και πάει λέγοντας. Εγώ άλλαξα το pass και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

στη δικη μου περιπτωση το msn cleaner ενω βρισκει το explorer.exe μεσα στον φακελο c:\windows\system32 το οποιο ειναι υποπτο και ενω μετα απο reboot λεει οτι το σβηνει σε νεα ανιχνευση το βρισκει ξανα

τι συμβαινει ; δουλευει τελικα η οχι ;

Link to comment
Share on other sites

lol και εγω στελνω σε αλλους,μια φορα μαλιστα καταλαβα πως μπορουσα να κανω και αλλα,οπως να τους στελνω nudge ασταματητα και αλλα τετοια.Απλα κανε επανεγγατασταση τι να σου πω :cry:

Link to comment
Share on other sites

στη δικη μου περιπτωση το msn cleaner ενω βρισκει το explorer.exe μεσα στον φακελο c:\windows\system32 το οποιο ειναι υποπτο και ενω μετα απο reboot λεει οτι το σβηνει σε νεα ανιχνευση το βρισκει ξανα

τι συμβαινει ; δουλευει τελικα η οχι ;

Το explorer.exe το εμφανίζει και σε μένα ως ύποπτο, αλλά είναι διεργασία των Windows και όχι κάποιο spyware.

Στην έκδοση 1.6.4 δεν το έβγαζε. Υποθέτω ότι είναι false positive, οπότε αγνόησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.