Jump to content



Thermal paste


The_Blade

Recommended Posts

Από πρωσωπική εμπειρία ποιό paste προτείνετε?

Χρησιμοποιούσα AS5 και OCZ Freezer αλλά έχω την αίσθηση ότι μέσα σε 2-3 μήνες κάνουν σημαντικό degrade (ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες).

Το Ceramique τι λέει? είναι πιο ανθεκτικό στο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

η πλάκα είναι πως μέχρι τώρα ότι έχω διαβάσει λέει ότι πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα (χρονικό) ώσπου να στρώση η εκάστοτε πάστα , δηλαδή η πολυδιαφημιζόμενη AS5 είναι για ένα ~ μήνα ?

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω προσέξει αύξηση , οι θερμοκρασίες μου είναι πάνω κάτω ίδιες τους τελευταίους 5 μήνες που έχω AS5 ,ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία του δωματίου .

Link to comment
Share on other sites

Ολιγον αργοπορημενα.

συμφωνα με την τελευταια δοκιμη μου σε εναν Q6600 σα να μου φαινεται οτι η ceramic

ειναι καλυτερη απο την as5,σιγουρα ηταν 2-3 βαθμοι κατω και με καλυτερη ισορροπια στις θερμοκρασιες των πυρηνων.

αλλα αυτη που τις διαλυει ολες,ειναι το υγρο μεταλλο.

Coolaboratory Liquid Pro.

μην ακουτε τις μ@λ@κιες που γραφουν οσοι δεν την εχουν δει καν,δεν ειναι επικινδυνη,

ουτε τοξικη και εχει εκπληκτικα αποτελεσματα,στη χειροτερη περιπτωση 6-8 βαθμους κατω απο την καλυτερη συμβατικη.

απλως,απαγορευεται να ακουμπησει σε αλουμινιο αφου αντιδρα με αυτο.

ειχα 60 με την as5 και επεσα αμεσως στα 50 μολις εβαλα απ αυτην.

δυσκολευει λιγο στην τοποθετηση,οταν ομως βρεις το κολπο ειναι πιο ευκολη και απο ολες τις αλλες.

Link to comment
Share on other sites

ποιος σας ειπε οτι κολλαει;

α καταλαβα,τα εχω διαβασει και γω σε ξενα φορουμ,οι παντογνωστες του ιντερνετ που λενε οτι τους κατεβει,οτι υποθετουν δηλαδη και ποτε οτι εχουν δοκιμασει γιατι απλουστατα δεν εχουν δοκιμασει απο μονοι τους τιποτα...

μεχρι το οτι περιεχει και υδραργυρο γραψανε οι ηλιθιοι,ενω στην επισημη ιστοσελιδα

υπαρχει αρχειο με οδηγιες οπως και η ακριβης συνθεση του υγρου,αποτελειται απο 5

αθωα μεταλλα.

δεν κολλαει καθολου,στερεοποιειται απλως μετα απο 3-4 μερες και οταν βγαλεις την ψυκτρα βλεπεις δυο επιφανειες σαν καθρεφτες,

η ψυκτρα βγαινει και ξαναμπαινει οσες φορες θελετε χωρις να χρειαζεται επιπλεον παστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.