Jump to content



BSOD: τι φταίει;


vtheofilis

Recommended Posts

Με το που εγκατέστησα τον δίσκο της υπογραφής, και μετά το απαραίτητο format, άρχισα να περνάω drivers. Εγκαθιστώ της μητρικής, όλα καλά, πάω να περάσω και τους Forceware (175.15), τρώω BSOD, και δεν εκκινούν τα Windows XP. Μπαίνω σε ασφαλή λειτουργεία, απεγκαθιστώ τους Forceware, τους ξαναπερνάω μήπως και δεν περάστηκαν σωστά, μου βγάζει BSOD, και αρχίζω να βγάζω και να περνώ διάφορες παλιότερες εκδόσεις. Τελικά δούλεψαν μόνο αυτοί που ήταν στο συνοδευτικό CD της κάρτας. Να σημειώσω ότι από τα κινέζικα της μπλε οθόνης το μόνο που έβγαζε κάποιο νόημα ήταν το "nv4disp". Δουλεύουν όλα καλά, βρίσκω την τελευταία έκδοση των Forceware (178.15 νομίζω) και την περνάω. Δουλεύει, χαίρομαι, και αρχίζω να περνάω κανονικά τους υπόλοιπούς drivers και τα προγράμματα μου. Πάω να περάσω και το Company of Heroes: Opposing Fronts, και αφού το περάσω και το ρυθμίσω, ξεκινάω ένα skirmish, και να πάλι τα ίδια: μπλε οθόνη και μπαίνω μόνο σε ασφαλή λειτουργεία. Βγάζω το CoH, δούλεψε, το ξαναπερνάω, μου κάνει τα ίδια, τι να κάνω τι να κάνω, κάνω άλλο ένα format μήπως δεν περάστηκαν καλά τα XP. Περνάω drivers για μητρική, περνάω τους Forceware 178.κάτι και μετά την επανεκκίνηση, βλέπω ότι εκτός από την 17" TFT στην DVI, βλέπουν και μια ακόμη οθόνη στην VGA, χωρίς να έχω συνδέσει κάτι:nada:. Παραξενεύομαι, αλλά αλλά αφού όλα δουλεύουν, συνεχίζω τις εγκαταστάσεις των συσκευών. Μέτα από λίγο, αφού rippαρα κάτι DVD, πέρασα ένα προγραμμά, το Auslogics Disk Defrag και με το που τελειώνει η εγκατάσταση, ο υπολογιστής κολλάει, επανεκκίνει (χώρις να απαιτείται από το προγραμμά εγκαταστάσης του Auslogics) και αρχίζει η ίδια ιστορία. Μπαίνω σε safe mode, βγάζω τους Forceware, τους ξαναβάζω, και δουλεύει (μέχρι στιγμής). Τι Φταίει; Το OS είναι Windows XP Pro SP2 GR.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.