Jump to content



Vista 64 vs Vista 32 ποιό και γιατί?


The_Blade

Recommended Posts

Έχω vista 32 στο πρώτο μηχάνημα της υπογραφής, το θέμα είναι ότι σκεύτομαι τα 64 για να απελευθερώσω τη μνήμη, βλέπω μόνο 3 gb. Φοβάμαι όμως ασυμβατότητες με games και applications . Υπάρχει πλέον πρόβλημα συμβατότητας? oi drivers vga είναι το ίδιο σταθεροι (ati)? Αξίζει να κάνει κάποιος τη μετάβαση ή όχι? σε απόδοση δεν πρέπει να υπάρχουν διαφορές ή είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με xp x64 και τα γουσταρω

drivers δεν ειχα βρει μονο σε μια συσκευη απο τις 30 που εχω:kiss3:

πιστευω αξιζει να πας στα x64 vista μιας και για μενα τα X86 δεν εχουν λογο υπαρξης

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα 64bit, ούτε έχω συναντήσει εφαρμογή ή παιχνίδι που να μην παίζει μέχρι τώρα. Υπάρχει βέβαια μια περίπτωση να μη λειτουργεί κάποια, οπότε καλό έινια πρώτα να δεις συμβατότητα με εφαρμογές που σου είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μοναδικο προβλημα που ειχα-εχω ειναι με το sagem..με το που ανοιγει δλδ το pc,πρεπει να βγαλω 2-3 φορες το usb του modem για να μπει στο internet κανονικα..

βασικα sagem κ vista sucks..:hehe:

Τοσο καιρο ακομα παιδευομαι(αν μπορει κανενας να βοηθησει θα του ειμαι υποχρεος)..:weep:

Αλλα κατα τα αλλα εχουν ωριμασει αρκετα πιστευω τα x64...οποτε γιατι να μην πας..

Link to comment
Share on other sites

πάνω στην ώρα,που μπορώ να βρώ τα πέρι συμβατότητας προγραμμάτων κτλπ;Ευχαριστώ boyz..:neo:

Το πιο καλό είναι να τα κοιτάς ένα ένα στο google... Δύσκολο να βρεις λίστα με όλα τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν. Μέχρι τώρα μόνο εξεζητημένα προγράμματα μηχανικών έχω βρει να μη συνεργάζονται με τα 64. Ακόμα κι αυτά σιγά σιγά όμως είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να συμβιβαστείς με το σπαστικό που έχουν τα x64 σχετικά με unsigned drivers και θες να δείς όλη τι μνήμη σου, τότε go x64. Αλλιώς κάτσε όπως είσαι.

Απο θέμα συμβατότητας το εκάστοτε λειτουργικό σαν λειτουργικό δεν έχει να κάνει.

Έχουν να κάνουν περισσότερο οι drivers για αυτό. Έχει η συσκευή σου drivers για x64. Θα παίζει.

Απο θέμα ταχύτητας δε νομίζω να δείς καμιά διαφορά. Ουσιαστική έστω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει πριν καιρό στο γούγλη εντολή που το απενεργοποιούσε για πάντα, χωρίς να χρειάζεται F8 και λειτουργούσε. Αλλά πλέον δεν το θυμάμαι, αλλά ούτε και μου χρειάζεται. Μέχρι και το ati tool, signed είναι.

Link to comment
Share on other sites

Με F8(πριν μπει στα win)το απενεργοποιησα αυτο...

Μόνο που θέλει κάθε φορά που ξεκινάς το pc, f8.

Τουλάχιστον σε x64 sp1 που δοκίμασα πρόσφατα δεν απενεργοποιόταν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που θέλει κάθε φορά που ξεκινάς το pc, f8.

Τουλάχιστον σε x64 sp1 που δοκίμασα πρόσφατα δεν απενεργοποιόταν με τίποτα.

Σε μενα παντως δεν θελει καθε φορα...μια φορα αν το κανω μετα τα παιρνει κανονικα..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτο είναι το ότι να μεν υποστηρίζετε το x64 αλλά όλοι αντιμετωπίσατε έστω κι από ένα πρόβλημα. Μήπως δεν είναι ακόμη καιρός; Σκέψου, ψάξε καλά πριν επιλέξεις.

Αν δεν υπάρχουν ουσιαστικές, εμφανείς διαφορές όπως από εδώ ( στο φόρουμ ) πάλι διάβασα, ποιός ο λόγος να το βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι απαραίτητο το πρόβλημα να αλλάζει την όλη εικόνα. Προσωπικά μπορεί να με ενόχλησε λίγο κάποια στιγμή το θέμα με τους unsigned, ήταν κάτι όμως που ήδη γνώριζα και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ πιο σημαντικό από το να βλέπω τα 4 γίγα ραμ να "λειτουργούν", για παράδειγμα. Αν και όπως είπα, αυτά πλέον έχουν λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.