Jump to content



Quad 6600 προβλημα help.........


timos1416003210

Recommended Posts

καλημερα εχω το pc της υπογραφης μου αντιμετωπισα το εξης προβλημα:

εχω ενα 500αρι Seagate δισκο σε ενα 3,5κουτι της αγορας ηθελα να κανω φορματ....ο δισκος ηταν γεματος βαζω και εγω να τα αντιγραψω...ο πρωτος φακελος ηταν 170gb μου βγαζει οτι θελει 120 λεπτα ολα οκ μεχρι στιγμης οταν εφτασε στα 40λεπτα τοτε αρχισε να αργει και να ανεβαινουν τα λεπτα 90-120-140-250++++++++ με αποτελεσμα να αργησει υπερβολικα πολυ.... περνω το δισκο και αντιγραφω τον ιδιο φακελο σε ενα αλλο pc που φοραει εναν 8200 στα 2,66 στο οποιον εβγαλε 160λεπτα και ηταν 160 λεπτα.....

το περιεργο ηταν πως στο πρωτο pc μετα απο ενα restart πηγαινε σφαιρα για το πρωτο αρχειο αντιγραφης και μετα ξανακολλαγε οπως στην αρχη οποτε εκανα παλι restart και παλι απο την αρχη αλλο φακελο για αντιγραφη

ξερει κανεις κατι σχετικο για αυτους τουσ επεξεργαστες???????????????????????????????????? (το ειχα μια βδομαδα για service λογο χαμηλων επιδοσεων και το μονο που εκαναν ηταν να μου που οτι ειχε προβλημα ενας δισκος)

Link to comment
Share on other sites

ο δίσκος στον οποίο γράφεις, ή αυτός από τον οποίο αντιγράφεις έχει προβλημα (bad sectors κλπ). πήγαινε λίγα λίγα τα αρχεία για να δεις που είναι το πρόβλημα. μάλλον είναι σε αυτόν από τον οποίον αντιγράφεις γιατί αλlιώς θα έπρεπε να πέταγε άμεσα μήνυμα cannot write.

το cpu δεν φταιει 99999,99%. είναι θέμα δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

φιλε blade αν ο δισκος ειχε προβλημα μετα το φορματ δν θα επρεπε να υπαρχει μια βελτιωση???

πήγαινε λίγα λίγα τα αρχεία για να δεις που είναι το πρόβλημα

εβαζα λιγα λιγα....και εκανε το ιδιο ξεκηναγε σφαιρα και μετα "αργα τα ζΑ" μετα αντιγραφω ενα φακελο 80gb και μου ειχα μεινει 7gb στο δισκο κανω αντιγραφη και μου βγαζει 65λεπτα για τα 7gb!!!!!!! το σταματαω κανω ρεσταρτ τα ξανακανω αντιγραφει και το κανει σε 4 λεπτα......

Link to comment
Share on other sites

το φορμάτ δεν κάνει τίποτα αν ο δίσκος έχει βλάβη. όπως το περιγράφεις τελικά το σφάλμα μάλλον ε΄΄ιναι στον δισκο στον οποίο τα αντιγράφεισ

ξερεις κανα διαγνωστικο ωστε να το σιγουρεψω?? και αν εχει προβλημα στο αλλο pc που το δοκιμασα γτ δν ειχα εκει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί και κανένα controller μητρικής να έχει πρόβλημα.... επίσης μπορεί κάποια καλωδιοταινία

α)να έχει πρόβλημα και να θέλει άλλαγμα

β)να μην πατάει καλά

γ)κάποιο ανεμιστηράκι να φυσάει πάνω της και να δημιουργεί δόνηση

Link to comment
Share on other sites

αφου του το ειπαν εκει που το ειχε για service οτι εχει προβλημα ενας δισκος.

μεταφερεις λιγα λιγα τα αρχεια και μετα πετας το δισκο,αν ειναι σε εγγυηση τοτε τον στελνεις RMA.

Link to comment
Share on other sites

αφου του το ειπαν εκει που το ειχε για service οτι εχει προβλημα ενας δισκος.

μεταφερεις λιγα λιγα τα αρχεια και μετα πετας το δισκο,αν ειναι σε εγγυηση τοτε τον στελνεις RMA.

το πιο εύκολο :)

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ετσι λενε χε χε χε

αλλα μηπως το προβλημα το εχει ο αλλος δισκος; αυτος στον οποιο τα αντιγραφεις οπως σου ειπαν παραπανω;

δοκιμασε να τα γραψεις σε καποιον τριτο δισκο (αν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Aν ο δίσκος βγαίνει απο το κουτί, βάλτον εσωτερικό, (ίσως τον βλέπει και έτσι αλλά δεν νομίζω) και κατέβασε και τρέξε το seatools της seagate. Aν έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος, θα σου το βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.