Jump to content



προβλημα με ''καψιμο'' μνημων!


AstraBob

Recommended Posts

καλησπερα παιδες...ζηταω την βοηθεια σας κ τις γνωμες σας σχετικα με μια μνημουλα που πηρα για το 2ο pc μου χθες!:yes4:

οι μνημες που φοραει το pc πανω ειναι 2χ512mb twinmos οι οποιες ειναι με chip UTT και τις ειχα παρει ειδικα για o/c!

ξεχασα να αναφερω πως ειναι 400MHz...

οι μνημες αυτες ειναι στρωμενες και φτανουν μεχρι 486MHz με timings 2-2-2-5 στα 3.5 volt :flex:

ομως χθες βρηκα αλλο ενα τετοιο dim και ειπα να το βαλω κ αυτο πανω αφου βεβαια πρωτα το στρωσω!

το βαζω λοιπον και στα 400ΜΗz παιζει με χρονισους 2.5-3-3-6 στα 3.2volt και μαλιστα εως και 430ΜΗz παει σταθερα με 3.2-3.25volt με αυτους τους χρονισμους!

οταν ομως βαλω χρονισμους 2-2-2-5 ακομα και στα 400ΜΗz δεν μπουταρει καν το pc:unsure:

οι παλιες μου οι μνημες ακομα και με 3.1v μπουταραν απο την αρχη πριν τις στρωσω ακομα και στα 420MHz με errors βεβαια....

με αυτο το dim δεν ανοιγει καν το pc μολις μπουν αυτα τα timings...:unsure:

τι να κανω παιδες...δωστε τα φωτα σας!:meeting:

Υ.Γ: cpu p4 3.2 64bit...mobo abit ag8...(αν βοηθανε καπου αυτα βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου τα παω για 3x512:yes4:

η μνημουλα αυτη παιζει στα 2.5-3-3-6 στα 420 με 3.1v χωρις κανενα error

στα 2-2-2-5 δεν παιζει με καμια ταση...βασικα οτι ταση δοκιμασα με 2-2-2-5 στα 400MHz ειναι απο 3v και πανω...αλλα δεν μπουταρει καν:unsure:

οι παλιες που ειχα τις ειχα ξεκινησει απο 3v και ανεβαινα απο 400MHz και αστρωτες επαιξαν και με 2-2-2-5 αλλα με errors βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Στρώσ' την και δες πόσο θα πάει...

Πόσο τις έχεις τις άλλες, για κάθε μέρα?

Επίσης δες αν παίζει με CL3...αν είναι BH5 δεν θα bootαρει...αν είναι CH5 θα bootάρει.

Κάνε το ίδιο και με τις άλλες, για να δεις τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

3,5v για κάθε μέρα θα τα έλεγα πολλά, και αν δεν είναι BH5, δεν θα αντέξουν και πολύ ακόμα...

Αν θυμάμαι καλά...:

Δοκίμασε την με 2-2-2-5 και 3v όσο πάει χωρίς λάθη στο memtest, κάνε ένα βράδυ τεστ5, μετά βάλε 2,5-3-3-6 και με 3v πάλι όσο πάει χωρίς λάθη, μετά κάνε το ίδιο με 3,2 και 3,4...

Link to comment
Share on other sites

τον εχω....εχω στρωσει μνημες και μνημες!:smoke::laughing:

αυτο που λες...επρεπε να παιζει στα 333 με αυτα τα timings...μου φαινεται πολυ περιεργο!

οι παλιες μου που ειναι ιδιες με αυτη(ασχέτος απο την παρτιδα) επαιξαν ακομα και αστρωτες με 2-2-2-5 με errors βεβαια!πολυ περιεργο...:o

Link to comment
Share on other sites

ειναι γιατι τα ξερω καλα αυτα τα dimακια...τα εχω φαει στην μαπα πολυ καιρο...ειναι πανομοιοτυπο με τα αλλα 2 που εχω....τσεκαρισμενοι οι κωδικοι και τα παντα:hehe:

θα την καψω!χαχαχαχαα!:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

σημερα παιδες η μνημη μπηκε και σε αλλο μηχανημα οπου κ εκει παλι δεν κατεβασε timings και ουτε κ αυτο το pc μπουταρε...:flag:

λες κ ειναι κλειδωμενη...εχω κ μια JetRam 512 που δοκιμασα αλλα και αυτη δεν κατεβαζε timings...αλλα αυτη δεν με ενδιαφερει...

:help::help::help::help::help::help::help::help::help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.