Jump to content



Blu ray player ή DVD player με upscale 1080p


eightball

Recommended Posts

Προσφατα αγορασα μια τηλεοραση full HD και θελω να παρω και εναν player για να βλεπω καλη εικονα.

Απο τη μια θελω να παρω Blu ray λογω ποιοτητας εικονας αλλα απο την αλλη δεν εχω την δυνατοτητα να αγοραζω ταινιες Blu ray ή να ξαναγυρισω σε εποχες να νοικιαζω ταινιες(κι εδω ειναι μια αλλη απορια που εχω υπαρχει η δυνατοτητα να παιζει ενα blu ray ελληνικους υποτιτλους σε divx?).

Απο την αλλη ειναι τα dvd player τα οποια εχω βρει μερικα με δυνατοτητα upscale 1080p σε πολυ προσιτες τιμες και εδω ειναι που τα χαλαμε γιατι δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα των blu ray με τα dvd player που εχουν δυνατοτητα upscale 1080p δηλαδη θα βλεπω ενα video το οποιο θα ειναι σε αναλυση 480p απλα σε μεγαλωμενη εικονα ή εχει την δυνατοτητα να προβαλει και αυτουσια video που εχουν αναλυση ας πουμε 720p?

Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου πρόσφατα, ότι είναι υπερβολή να αγοράσεις dvd-player με upscaling καθώς ήδη η τηλεόραση έχει δικό της σύστημα για upscaling.

Τώρα μόνο με δοκιμές μπορείς να βρεις ποιο από τα δυο συστήμα θα βγάζει καλύτερη εικόνα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το blu ray εχει καλυτερη εικονα απλα το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ πιο ακριβο.

Αυτο ηθελα να πω οτι αξιζει να παρω ενα bluray ή μπορω να βλεπω και μια πολη καλη εικονα με ενα τετοιο dvd?

Το upscale ουσιαστικα δηλαδη ειναι οταν κανεις zoom χωρις να κοβεις την εικονα ή αυτοματα βγαζει την εικονα σε 1080p.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω dvd με upscale, δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ... κατά τη γνώμη μου κάνει πιο εμφανή την έλλειψη λεπτομέρειας της αρχικής πηγής, ιδίως αν είναι φτηνό το μηχανάκι... είναι κ λογικό, πόσο να βελτιώσει ένα χαμηλής ανάλυσης video? μη το συγκρίνεις με το blu ray...

πάντως τα απλά dvd από το htpc (φαντάζομαι θα φτιάξεις, αλλιώς γτ να πάρεις hdtv) φαίνονται ΠΟΛΥ καλύτερα από το dvd player

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα htpc και τελειώνεις. Απείρως περισσότερες επιλογές και του πετάς μέσα και ότι κατεβάζεις και το παίζει! Άντε να καις τώρα δισκάκια blueray 30€ το ένα και να έχεις και την κάθε μ*λ*κι* του remastered δισκίου με τα PUA να μην σε αφήνει να πηδήξεις τις διαφημίσεις,το μενού,να πρέπει να πας στα chapters μονο απο τα μενου και πολλά ακόμα έξυπνα που κάνουν οι εταιρίες MKV rules και άντε γεια blueray. Μόνο για backup θα το χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο εδώ και 3 μήνες.

1) Η εικόνα είναι ελαφρώς καλύτερη με upscaling.

2) Δεν συγκρίνεται η εικόνα του blue ray.

3) Σε περίπτωση που κατεβάζεις ταινίες, (ειδικά mkv )προτείνω αντί για dvd αυτό:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303980

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.