Jump to content



Σχόλια-Συμβουλές για νέα σύνθεση


calcoutis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους labίτες. Αποφάσισα επιτέλους να αναβαθμίσω το παλιό μου καρούλι(p4 2,4ghz,1gb ram,6800gt) με κάτι πιο σύγχρονο και χρειάζομαι τις απόψεις και τις συμβουλές σας.

Η χρήση θα είναι κυρίως για gaming και θα ασχοληθώ και με προγράμματα όπως cubase και 3ds max(χωρίς όμως να έχω απαιτήσεις στα συγκεκριμένα προγράμματα άρα δεν είναι απαραίτητος τετραπύρηνος επεξεργαστής).

Έχω ήδη αγοράσει:

ΟΘΟΝΗ: LGW2600HP-BF

CASE: Coolermaster HAF 932

Επιπλέον έχω ήδη πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία. Τα λεφτά που σκοπεύω να διαθέσω είναι

1500-1700(maximum)

Μια ενδεικτική σύνθεση που έχω κάνει είναι:

CPU: E8600 tray

RAM:Corsair DDR2 8500C5DF 4gb

GPU:Sapphire 4870x2( ίσως είναι υπερβολική αλλά η ανάλυση της οθόνης είναι 1920χ1200)

HD:2xWD 6400AAKS

PSU: Hipro-Tech 750W

Ψύκτρα: True 120+ Noctua NF-P12

Ακόμα δεν έχω καταλήξει για motherboard(θα ασχοληθώ με overclocking αλλά άντε για να πάω το 8600 στα 4gHz για καθημερινή χρήση τίποτα παραπάνω) και drives έχω αρκετά. Οποιαδήποτε άποψη στα συγκεκριμένα οικονομικά πλαίσια είναι επιθυμητή. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι έτοιμος να δώσεις αυτά τα λεφτά, μπορείς να πας σε nehalem. Επιπρόσθετα, η σύνθεση που έχεις κάνει είναι εντελώς ανακόλουθη με τις ανάγκες σου. Ουσιαστικά πληρώνεις αέρα από ένα σημείο και μετά.

Κοίτα μια σύνθεση στο κατώτερο όριο του budget σου για nehalem.

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MB, Tray)

Nexus LOW-7000 Cpu Cooler (LGA 1366, 775)

Asus P6T Deluxe (s1366, DDR3, X58)

Adata 3GB DDR3-1333 Ram Kit (3 x 1GB, PC3 10666, 8-8-8-24, AD31333G001GU3K) Χ2

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS) Χ2

Samsung SH-S223F/BEBE Black DVDRW +/- (Dual Layer ReWriter, Sata 22X) Bulk

και για κάρτα γραφικών, μην δώσεις τα λεφτά για την διπλή. Πάρε αυτήν (ειδικά αν την βρεις στο 1gb μοντέλο).

GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL

Σύνολο, 1300 euro.

Πάρε τώρα και ένα σύστημα για OC στα 4ghz 24/7 που να καλύπτει τις ανάγκες σου καθολοκληρίαν...

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Intel Core 2 Duo 8400 (s775, 3.00 GHz, Cache 6MB, Tray)

Xigmatek HDT - S1283 775 / K8 / AM2

ASUS P5Q PRO

Corsair RAM DDR2 4GB KIT 6400C4DHX

GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL

Western Digital 640GB HDD (16MB Cache, 7200 rpm, Sata, WD6400AAKS) Χ2

Samsung SH-S223F/BEBE Black DVDRW +/- (Dual Layer ReWriter, Sata 22X) Bulk

860 euro.

Link to comment
Share on other sites

8600 αναφέρει αλλά αν δεν έχει σκοπό για πειραματισμούς και κάτι παραπάνω από 4ghz, τότε ας πάρει την μητρική που λέει ο Dante80 και έναν 8600 ή μία Χ48 mobo μαζί με 8400 για extra fun :D Με το budget του βέβαια μπορεί να πάει και σε i7 και είναι πειρασμός...

Link to comment
Share on other sites

8600 αναφέρει

Ναι βρε, για την σύνθεσή μου μιλάγαμε με τον 8400 και την asus, (και αντί για CPU, έβαλα και πάλι 8400). Θα συμφωνήσω μαζί σου για nehalem, αν και εγώ δεν θα τα έδινα αυτή την στιγμή. Ειδικά αν με ένοιαζαν κυρίως τα παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είχα υπ'όψιν μου τους νεχάλεμ γι' αυτό και δεν έκανα την αγορά πιο πριν.

Κάποιες απορίες-σχόλια για το σύστημα που πρότεινε ο φίλος Dante80:

s775 rig

1.Συμφωνώ για τον 8400 όντως για 0.3Ghz είναι μεγάλη η διαφορά τιμής

2.Για motherboard με ενδιαφέρει σταθερότητα,θερμοκρασίες και ας μην φτάνει 600fsb(δεν νομίζω να το χρειαστώ και ποτέ,με ενδιαφέρει ίσα ίσα να μπορώ να ανεβάσω τον 8400 στα 4Ghz).Επομένως αφού λέτε ότι η P5Q Pro με καλύπτει θα το ερευνήσω το ζήτημα

Nehalem rig

Όπως ανέφερε ο Junior-21- είναι μεγάλος πειρασμός μόνο και μόνο επειδή είναι στα λεφτά που σκοπεύω να διαθέσω.Αν πάρω τις μνήμες που πρότεινε ο Dante80 τι θα γίνει με το triple channel θα έχει μεγάλες επιπτώσεις στην απόδοση? Βέβαια αν δεν δω bench από απλούς χρήστες δύσκολα το βλέπω να πείθομαι για την αγορά του(μήπως να περιμένω καμιά βδομάδα ακόμα?)

Τέλος για την κάρτα γραφικών είμαι ακόμα σε δίλημμα. Είδα κάποια review της gainward με 1gb ram αλλά δεν την βρήκα σε κάποιο ελληνικό μαγαζί. Για την 4870 με 512 δεν ξέρω μήπως στην ανάλυση αυτή η μνήμη είναι λίγη για τα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε calcoutis, στην συγκεκριμένη φάση, οι i7 είναι λίγο σαν το τζόκερ ένα πράμα. Σίγουρα, θα ήταν χρήσιμο να δούμε κάποια σχόλια από παιδιά του φόρουμ (kbilly13 & giorgos th. σίγουρα έχουν πάρει) και μετά να κινηθείς. Π.χ. ένα κακό που έχω ακούσει έιναι ότι ζεσταίνονται αρκετα (920@ 3,8) από παιδί που ξέρω, εκτός forum όμως. Εγώ αν έπαιρνα πάντως i7, θα έπαιρνα 920, την Asus P6T Deluxe και 3GB DDR3-1600 :flower:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα,ψάξιμο στο net και λαμβάνοντας υπ'οψιν και τις συμβουλές σας κατέληξα στα παρακάτω:

CPU:E8400 tray

Mobo:Asus P5q deluxe

GPU:GTX 260 core 216 (κατα πάσα πιθανότητα όχι την συγκεκριμένη αλλά κάποια άλλη υλοποίηση πιο φθηνή)

Ψύκτρα:Xigmatek HDT-RS1283 Red Scorp

RAM:Corsair RAM DDR2 4GB KIT 8500C5DF

Δίσκοι:Western Digital 640GB 6400AAKSx2

Drive:Samsung SH-S223F

Τροφοδοτικο: Φαντάζομαι ότι ένα ποιοτικό 750W με υπερκαλύπτει το θέμα είναι ότι το πλαίσιο δεν έχει ούτε ένα

Να αναφέρω επίσης ότι δεν πρόκειται να αναβαθμίσω για κάνα 2χρόνο

Περιμένω τα σχόλια σας για το παραπάνω σύστημα ώστε να αρχίζω να το αγοράζω.Θα με καλύψει για ανελέητο gaming σε 1920x1200

για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα(έστω και με κάποιες παραχωρήσεις)?

Link to comment
Share on other sites

Καλή σύνθεση...

---Ρίξε μια ματιά στην gainward 216 αν δεν θέλεις την 4870 1gb.

---Δεν χρειάζεσαι την P5Q deluxe, ειδικά σε αυτή την τιμή. Η διαφορά της με την P5Q pro ή και την απλή P5Q είναι κάποια καλούδια που σε σένα θα είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.

---Για τροφοδοτικό, αυτό είναι ετοιμοπαράδοτο. Μεγαλύτερο δεν χρειάζεσαι.

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό διάβασμα,ψάξιμο στο net και λαμβάνοντας υπ'οψιν και τις συμβουλές σας κατέληξα στα παρακάτω:

Τροφοδοτικο: Φαντάζομαι ότι ένα ποιοτικό 750W με υπερκαλύπτει το θέμα είναι ότι το πλαίσιο δεν έχει ούτε ένα

φιλε μου μην κοιτας το site ,πηγαινε σε κανενα καταστημα ή παρε κανα τηλεφωνο

την Δευτερα απο το πλαισο Λαρισας πηρα το corsair 620w modular στα 124ευρω. αν και στο site ελεγε/λεει αναμενεται συντομα...

πς με 5 χρονια εγγυησης παρακαλω...:clap:

Link to comment
Share on other sites

πάντως σε 1920χ1200 η 4870 1gb ΔΕΝ καλύπτει με τίποτα.

Εδώ με 4870χ2 σε 1680*1050 και με ΑΑ το πράγμα ζορίζει.

Αν δε απενεργοποιήσω την μια κάρτα τότε:

πέφτω στα 35-50 στο cod5waw από 75-91(limit) κανονικά, που είναι και παλιά μηχανή

το far cry 2 από 40-75 πάει 25-50

για crysis kai crysis warhead δεν το σηζιταμε

και στο dead space έπεφτε από τα 100 στα 60 η αποδοση.

για τέτοιες αναλύσεις μόνο 4870χ2 ή gtx280, σε μικρότερες κάρτες μόνο sli ή cf....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε the blade, άμα παίζεις σε μεγάλη ανάλυση, χεσμένο το έχεις το AA...φυσικά και σε καλύπτει μια 4870 1gb. Το να βάζεις τα πάντα σε high + ΑΑ σε 1920χ1080 και μετά να τα ρίχνεις σε κάρτα που σου δίνει "μόνο" av ~35-40 fps είναι ολίγον μαζοχισμός imo...για να μην πω κάτι χειρότερο (καλοπροαίρετα το λέω, δημιουργούμε ανάγκες που ΔΕΝ έχουμε)...:turn:

Link to comment
Share on other sites

Το να βάζεις τα πάντα σε high + ΑΑ σε 1920χ1080 και μετά να τα ρίχνεις σε κάρτα που σου δίνει "μόνο" av ~35-40 fps είναι ολίγον μαζοχισμός

Κατά βάσην συμφωνώ:

  • Το ΑΑ δεν είναι απαραίτητο σε μεγάλες αναλύσεις, και κάποιος πιο απαιτητικός με ένα 2Χ είναι καλυμένος
  • Το να τα βάζεις στο HIGHESt (όπου υπάρχει) συνήθως είναι λάθος το HIGH όμως έχει μεγάλες διαφορές από το medium

Επειδή όμως ο ανθρωπος μπορεί να διαθέσει 1500 ευρώ που είναι χρήματα για top-of-the-line σύστημα, φαντάστηκα ότι θα έχει απαιτείσεις για υψηλά framerate (60+) για αυτό θα πρότεινα να πάει στην υψηλότερη κατηγορία καρτών, αλλά και για να έχει το κεφάλι του ήσυχο για καιρό.

επίσης με τέτοιο budjet μπορεί να σκεφτεί σοβαρά και τον 9550.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην κοιτας το site ,πηγαινε σε κανενα καταστημα ή παρε κανα τηλεφωνο

την Δευτερα απο το πλαισο Λαρισας πηρα το corsair 620w modular στα 124ευρω. αν και στο site ελεγε/λεει αναμενεται συντομα...

πς με 5 χρονια εγγυησης παρακαλω...:clap:

Α πολύ ωραία ευχαριστώ για την ενημέρωση θα το ψάξω. Α και καλορίζικο το καινούργιο pc.

Καλή σύνθεση...

---Ρίξε μια ματιά στην gainward 216 αν δεν θέλεις την 4870 1gb.

---Δεν χρειάζεσαι την P5Q deluxe, ειδικά σε αυτή την τιμή. Η διαφορά της με την P5Q pro ή και την απλή P5Q είναι κάποια καλούδια που σε σένα θα είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.

---Για τροφοδοτικό, αυτό είναι ετοιμοπαράδοτο. Μεγαλύτερο δεν χρειάζεσαι.

Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W

---Δυστυχώς είναι από e-shop κρίμα

---Η διαφορά στα χρήματα είναι ένα 50. Πιστεύω ότι αξίζει(ούτως ή άλλως είμαι αρκετά κάτω από το αρχικό budget με παίρνει να κάνω κάνα δυο υπερβολές)

---Ναι όντως αν πάω τελικά για gtx 260 216 θα αγοράσω το συγκεκριμένο(δεν είναι και modular μια χαρά)

Συνοψίζοντας το σύστημα θα είναι αυτό που ανέφερα στο παραπάνω πόστ μου απλώς τώρα είμαι μεταξύ

gtx 260 core 216+τροφοδοτικό και 4870x2+τροφοδοτικό(σίγουρα θα θέλει 750).

Επειδή η mobo είναι P45 και υποστηρίζει crossfire 8x/8x δεν φαντάζομαι η 4870x2 να τρέχει σε x8 αντί για x16?

Αν μπορείτε να μου προτείνετε και ενα PSU σε περίπτωση που πάρω την 4870x2 θα σας ήμουν υπόχρεος.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

H 4870χ2 έχει εσωτερικό crossfire η μητρική δεν παίζει κανένα ρόλο.

Με αυτό εδώ θα είσαι ήσυχος για πολύ καιρό, το χρησιμοποιώ και έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια . Το 750 δεν είναι ονομαστική απόδοση, μπορεί να το τρέχει 24/7, σε αντίθεση με άλλα. ΄Εγγυηση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1055712&page=4&category=69977705&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

H 4870χ2 έχει εσωτερικό crossfire η μητρική δεν παίζει κανένα ρόλο.

Με αυτό εδώ θα είσαι ήσυχος για πολύ καιρό, το χρησιμοποιώ και έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια . Το 750 δεν είναι ονομαστική απόδοση, μπορεί να το τρέχει 24/7, σε αντίθεση με άλλα. ΄Εγγυηση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1055712&page=4&category=69977705&catalog=20

Σε ευχαριστώ φίλε μου ρώτησα απλώς για να είμαι σίγουρος μην κάνω καμία βλακεία.

Σε ευχαριστώ επίσης και για την πρόταση του τροφοδοτικού θα το ψάξω.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.