Jump to content



Φθηνό TFT TV-monitor 20"+


x-treme

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Όπως λέει και ο τίτλος, ψάχνω για ένα monitor-τηλεόραση για να αντικαταστήσει τη 14άρα tv που έχω τώρα. Το budget περιορίζεται σε max 230 ευρώ (ήταν πιο κάτω, αλλά ανέβηκε ήδη και γι' αυτό δε θέλω να ανέβει κι άλλο).

Έχω βρει τις εξής:

1) LG 22'' LCD M228WA BLACK (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168577)

2) POLAROID TLU-02041BU 20' (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.167202)

3) SAMSUNG SYNCMASTER T200HD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168010)

Τις έχει δει κανένας?? Ειδικά για την 3η, λέει πως έχει DVB-T αλλά από ό,τι είδα στο manual, έχει και αναλογικό δέκτη... Αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος! Ξέρει κανείς? Πάντως εμφανισιακά, είναι πολύ μπροστά και έχει και ένα κάρο συνδέσεις!

Η 1η φαίνεται να έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά σαν πάνελ και είναι και 22". Τη 2η την έβαλα έτσι, για ποικιλία!!

Ποια είναι η γνώμη σας γενικά?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κοπελα μου εχει την αντιστοιχη 19αρα LG και ειναι αρκετα καλη τοσο σαν tv αλλα και στα παιχνιδια!Βεβαια η Samsung που λες φαινεται πολυ καλη και αφου εχει (Ενσωματωμένος ψηφιακός δέκτης επίγειας τηλεόρασης και αναλογικής) οπως λεει φαινεται να ειναι πολυ καλητερη και σε τιμη και σε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Γμτ, η M228WA δε μου κάθεται καλά. Δεν έχει πολλές εξόδους/εισόδους...

Μπαίνουν και αυτές στο παιχνίδι:

4) LG M2294D-PZ 22'' LCD TV (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169352)

5) LG M228WD-BZ 22'' LCD (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169351)

Δυστυχώς ανεβαίνει το budget... (Αλλά δε βαριέσαι! Πληρώθηκα σήμερα:jump1::jump1:)

Την (1) και τη (2) τις αποκλείω!

edit: H (1) εξαντλήθηκε!!

Link to comment
Share on other sites

Η Samsusng ειναι 20αρα οποτε αποκλεισε την και αυτην...

η 4η επιλογη ειναι η καλυτερη για μενα..

+1

Απλα πρεπει να προσεξεις σε ποση αποσταση θα βλεπεις tv γιατι θες να αντικαταστησεις την 14αρα tv και η διαφορα ειναι τεραστια!

Γιατι αλλιως σε βλεπω για :nerd:

Link to comment
Share on other sites

+1

Απλα πρεπει να προσεξεις σε ποση αποσταση θα βλεπεις tv γιατι θες να αντικαταστησεις την 14αρα tv και η διαφορα ειναι τεραστια!

Γιατι αλλιως σε βλεπω για :nerd:

Κοίτα, η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη ώστε η 14άρα να είναι ΤΡΑΓΙΚΑ μικρή. Αν υπολογίσω πως είναι περίπου 2-2,5 μέτρα... ε μια χαρά είναι!!! Τίνω πιο πολύ στις (4) και (5), αλλά δεν ξέρω... Η (4) πρέπει να έχει πιο καλό πάνελ, η (5) πρέπει να έχει πιο πολλές εισόδους! Να τις δώ και τις δύο κάπου για να συγκρίνω δεν παίζει στην Πάτρα!

Άντε παιδιά, πείτε απόψεις να την παραγγείλω αύριο μεθαύριο!! Πιο πολύ αυτή τη στιγμή με καίνει οι είσοδοι/έξοδοι (με την έννοια πως δεν ξέρω ποιες θα ε΄νιαι πιο χρήσιμες)

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος μιας Samsung 2032MW θα πω τη γνώμη μου, οι 20" για ανάλυση 1680Χ1050 είναι πολύ λίγες οπότε προτίμησε 19" που έχουν χαμηλότερη ή 22" σε αυτ'ή την ανάλυση.

Επίσης αυτό που λέτε ως θετικό με τις πολλές συνδέσεις στο πίσω μέρος είναι εξαιρετικά άσχημο αισθητικά. Πετάγονται καλώδια πίσω από την οθόνη κάθετα και όχι προς τα κάτω όπως σε άλλες, καλώδια που είναι ογκώδη όπως αυτό της κεραίας ή ένα scart. Αν η πλάτη της οθόνης κοιτάει κάπου και όχι σε τοίχο θα σε ενοχλήσει 1000%.

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος μιας Samsung 2032MW θα πω τη γνώμη μου, οι 20" για ανάλυση 1680Χ1050 είναι πολύ λίγες οπότε προτίμησε 19" που έχουν χαμηλότερη ή 22" σε αυτ'ή την ανάλυση.

Επίσης αυτό που λέτε ως θετικό με τις πολλές συνδέσεις στο πίσω μέρος είναι εξαιρετικά άσχημο αισθητικά. Πετάγονται καλώδια πίσω από την οθόνη κάθετα και όχι προς τα κάτω όπως σε άλλες, καλώδια που είναι ογκώδη όπως αυτό της κεραίας ή ένα scart. Αν η πλάτη της οθόνης κοιτάει κάπου και όχι σε τοίχο θα σε ενοχλήσει 1000%.

Οταν λες οι 20" για ανάλυση 1680Χ1050 είναι πολύ λίγες τι θες να πεις?Τα διχνει ολα πολυ μικρα?

Εγω παντως σε 12.1 εχω 1280Χ800 και ειμαι μια χαρα!Βεβαια αν καποιος θελει μπορει να βαλει την αναλυση της 19αρας στην 20αρα και να τα εχει ολα τεραστια!

Τωρα αυτο που λες για τα καλωδια μπορει να εχεις και δικιο!Καλητερα να τα εχει 10+ θυρες απο πισω παρα 1 και μονο απο κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλό το tuner της LG. Δεν το περίμενα τόσο καλό! Σαν οθόνη, καλούτσικη. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Από συνδέσεις για εμένα τουλάχιστον είναι υπεραρκετές. Πολύ ωραίο μενού γενικά και ρυθμίσεις. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.

αν μπορείς ανέβασε φωτό και πες μας πως τα πάει σε παιχνίδια και πόσο καλά είναι τα χρώματά της και ιδίως αν έχεις ξαναχρησιμοποιήση άλλη tft οθόνη (για σύγκριση)

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.

αν μπορείς ανέβασε φωτό και πες μας πως τα πάει σε παιχνίδια και πόσο καλά είναι τα χρώματά της και ιδίως αν έχεις ξαναχρησιμοποιήση άλλη tft οθόνη (για σύγκριση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.