Jump to content



Προβλημα με AGP ATI x1650pro


pastelidis.n.s.

Recommended Posts

Γεια σας παιδια ενας φιλος εχει μια μητρικη AsRock 775i65G η οποια εχει πανω onboard vga. Σημερα πηρε μια μεταχειρισμενη agp ati x1650pro, την συνδεσα κανονικα ρευμα τις εδωσα απο το τετραπινο που θηλυκωνει με το βισμα που εχει και το floppy. Εδω αρχιζει το προβλημα...παω στο bios να αλλαξω απο οnboard στην vga που πηρε... Στο bios μεσα στο chipset configuration λεει σε ενα σημειο Init.Graphic Adapter Priority και εχει 5 επιλογες οι οποιες ειναι οι εξης:

1.Internal VGA

2.AGP/Int-VGA

3.AGP/PCI

4.PCI/AGP

5.PCI/Int-VGA

Oποια και να επιλεξω η onboard vga λειτουργει και παλι.... Απο οτι καταλαβα αν επιλεξεις καποιο απο αυτα και ειναι το σωστο παυει να δινει σημα η onboard vga...

Μπορειτε να μου πειτε τι κανω λαθος, η λυση φαινεται απλη αλλα μαλλον δεν την εχω σκεφτει...

Ευχαριστω εκ των προταιρων....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To εκανα παιδια τις δοκιμασα ολες τις επιλογες και δεν δινει σημα.

Εχει και εξοδο HDMI λετε να παιζει τιποτα τετοιο και να μην λειτουργει η vga εξοδος?????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα την πηρε και μαλιστα εδωσε 40 ευρω και λεει ο τυπας που του την εδωσε οτι ειναι μια χαρα και δουλευει

Εγω ομως παραξενευομαι γιατι εφοσον αλλαζω αυτο απο το bios με καποια απο ολες τις επιλογες θα επρεπε να παψει να λειτουργει η onboard vga σωστα?????, ελα ντε ομως που δεν γινεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά win μπήκες, έστω και με onboard?

Δες αν βλέπει την ATi εκεί και ιδίως όταν έχεις βάλει επιλογή να είναι η AGP πρώτη.

Αν δεν την δει στα win, τότε η έχει πρόβλημα η κάρτα ή κάποια ρύθμιση στο bios.

Κάνα παλιό Pc να τεστάρεις δεν έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Στα win μπηκα αλλα οχι με την επιλογη που μου εδωσες αλλα και παλι νομιζω θα επρεπε να την βλεπει....

Ερωτηση: Αν ενργοποιησω καποια απο αυτες τις επιλογες δεν κλεινει και η onboard?????

Link to comment
Share on other sites

Στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Δηλαδή, βάζεις την εξωτερική κάρτα, την συνδέεις και μόλις μπουτάρεις παίζει κατευθείαν.

Καμμία φορά όμως μπορεί και να «κολλήσει» στην αρχική επιλογή (την Onboard) αλλά και πάλι με ένα clear CMOS επανέρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.