Jump to content



Συνθεση Η/Υ μεχρι 1400Ε


vazelos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους...

Θα ηθελα γνωμη για αγορα Η/Υ λαμβανοντας υπ'οψιν τα παρακατω

1. Κοστος μεχρι 1400 max

2. Ενδιαφερομαι μονο για CPU,M/B,μνημη,τροφοδοτικο,καρτα γραφικων,και οθονη...Τα λιγα που απομενουν (κουτι,δισκοι,dvd,dvdr) τα εχω ηδη απο παλιοτερο Η/Υ.

3. Χρηση γενικα,οχι καποια συγκεκριμενη,παιχνδια αρκετα,ταινιες,κτλ...

Θα ηθελα να το ψαξω,δεν επιγει απλως θα ηθελα να ειμαι ετοιμος μεχρι τελος του χρονου...

Καθε γνωμη και προταση καλοδεχουμενη...;)

Link to comment
Share on other sites

τι κουτι και δισκους εχεις?

LianLi PC75 full και δισκους διαφορους...

Διόρθωσε λίγο τον τίτλο σου για να ξεχωρίζει από τα 10 άλλα ίδια threads που παίζουν και ρίξε και μία ματιά εκεί :)

Τον τιτλο τον διαφοροποιησα ελαφρως,ομως αλλα ΙΔΙΑ θεματα δεν βρηκα...Θα μπορουσες να με βοηθησεις???Φανταζομαι ενα ιδιο θεμα θα περιεχει προτασεις Ι7,s1366 κτλ για να μπορει να βοηθαει στην περιπτωση μου??? :red:

Link to comment
Share on other sites

Ι7 :inlove: wait λιγο να γίνουν πιο προσιτοί

Κατι τετοι σκεφτομουν κι εγω...Οριακα βγαινω οικονομικα ακομα και τωρα αλλα κι εγω γι'αυτο δινω ενα χρονιικο περιθοριο για να ομαλοποιηθουν οι τιμες και πιθανα προβληματα που θα εχουν...

Θα ηθελα ομως καποιες προτασεις για ολοκληρωμενες βασικα για καρτες,οθονες,μνημες,αλλα και Μ/Β επεξεργαστη να ξερω πανω κατω που να κινηθω...

Link to comment
Share on other sites

δε συνιστω ι7,ακριβες μνημες ...

Με 145 Ε 3χ1Gb 1600 @plaisio... μπορεί να μην ειναι το γρηγοροτερο ... αλλα και μονο από το κερδος του 3channel φτάνει να δεις διαφορα...

Εγώ θα περίμενα για μετά τα xmas :) ...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι το budget που δίνεις, επαρκεί για να μεταβείς σε i7... Και ίσως να ειναι και η πιο συνετή λύση στο πρόβλημα σου, καθώς αν επενδύσεις τωρα ενα τετοιο χρηματικό ποσο σε ενα 775 σύστημα, στην ουσία εγκαταλείπεις τις όποιες πιθανότητες αναβαθμισης στο μελλον καθώς θα χρειαστείς πάλι αναβάθμιση εκ βάθρων...

i7 και απο εμένα, ακόμα και τον 920, με μια καλή μητρική και ενα ζευγάρι triple-channel οτι ναναι. Χτίσε μια καλή βάση στην οποία να μπορείς κάλλιστα αργοτερα να επενδύσεις σε καλύτερες μνήμες-επεξεργαστή. Θα σου πρότεινα:

Rampage 2 Extreme (η Gigabyte X58 ειναι επίσης πολυ καλή για τα λεφτά της)

i7 920

3x1 DDR3 @ 1333

Αυτά για να ξεκινήσεις. Υστερα περιμένεις να εξευτελιστούν οι τιμές σε 940, 960 (ε-ε-ερχεται) και στις μνήμες και εχεις πάλι ενα καινούριο μηχάνημα.

Απλα σου ξαναλέω το εξής γιατι το θεωρώ αρκετά σημαντικό. Μην επενδύσεις τωρα σε 775. Εχουν ήδη περάσει στο χρονοντούλαπο... Ολοι οι κατασκευαστές ήδη εχουν επικεντρωθεί στο s1366 και στους Νεχάλεμ. Καλύτερα να κάνεις ενα μηνα υπομονή μεχρι τα χριστούγεννα να δείς που θα κυμανθούν οι τιμές στην αγορά, και υστερα προβαίνεις σε αγορές. Υπολογίζω ενα καλό 10% κάτω σε σχέση με τις σημερινές τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Asus P6T dlx

i7 920

3x1 @ 1600 (Εδώ δίνεις τοσα λ7 ... δν νομιζω να εχεις προβλημα για 50Ε παραπανω που εχουν οι 1600)

nvidia 280

Και ενα καλο PSU και πετάς .......

Κανεις και overclock και ανεβαζεις αποτελέσματα :p

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά και εδώ αν θες.....μόλις το δα και έμεινα λίγο μλκς......εκτός και αν παίζει καμιά φουστιά στην όλη φάση αλλά...

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=57469

Μπορείς να στήσεις καλύτερο nehalem rig με αυτά τα λεφτά...ας κάνω όμως λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου...

Φίλε και συμφίλαθλε, την στιγμή που σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια κυρίως, γνώμη μου είναι να μην πάς σε lga 1366 nehalem. Τα mainstream κομμάτια βγαίνουν σε ένα εξάμηνο (P55, lga 1156 quad και dual). Αν δεν μπορείς να περιμένεις στήσε ένα καλό μηχάνημα σε κάρτα γραφικών και οθόνη, και κάνε την αλλαγή σε mobo, memory και CPU όταν θα έχουν πέσει οι τιμές με το νέο socket που θα έχεις στην αγορά πολύ καλύτερες τιμές και αποδόσεις στις DDR3 και στους επεξεργαστές (λόγω του scaling που πρέπει να πέσει για την διαφορά με την high end κατηγορία των lga 1366).

Και την δουλειά σου θα κάνεις, και λιγότερα θα πληρώσεις, και διαφορά σε επιδόσεις δεν θα έχεις. Άσε που μπορεί και να κρατήσεις τα 775 κομμάτια για htpc ή 2ο pc, ή να τα πουλήσεις για να ρίξεις και άλλο το κόστος.

Δεν είσαι animatοr ούτε γραφίστας για να ανεβείς στο lga 1366 bandwagon ακόμα δεν βγήκε στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.