Jump to content



μαυριλα στο d-tek fusion v2 block


l_satsok

Recommended Posts

παιδες χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.

κατ αρχην εχω την υδροψυξη για περιπου 45 μερες τωρα.

ενω το νερο ,οι σωληνες και ολα γενικα δειχνουν πεντακαθαρα,χτες χρειαστηκε να ανοιξω

το block του cpu για να περασω μεσα το quad core insert.

ετσι ανακαλυψα οτι το block εχει μαυρισει ελαφρως αναμεσα στα κεντρικα χαλκινα fins.

η μαυριλα εφυγε σχετικα ευκολα με τριψιμο με οδοντοβουρτσα αλλα το προβλημα ειναι γιατι εγινε αυτο μεσα σε λιγες μονο μερες.

εχω αλλαξει νερο αρκετες φορες αφου συνεχεια προσθετα κομματια,ψυγεια,αλλα μπλοκς κλπ.

στην αρχη εβαζα απιονισμενο σκετο νερο,μετα το αλλαξα με απεσταγμενο συν 5% απο το υγρο aquagate της coolermaster.

ολα τα κομματια του συστηματος ειναι χαλκινα,η μπρουτζινα.

δεν μπορω να καταλαβω αν η μαυριλα οφειλοταν σε αλγη η διαβρωση,μπορει να εχω μεγαλη πειρα στα pc ειμαι ομως πρωταρης στην υδροψυξη.

καποια βοηθεια θα μου ηταν πολυ χρησιμη,δεν ειναι δυνατον να καθαριζω το συστημα καθε μηνα ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μαυρίζει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακό,αυτή είναι αντίδραση του χαλκού στο νερό.Δοκίμασε να βάλεις cilit bang (απορυπαντικό από το super market) στο block για 5 λεπτά και μετά ξέπλυνε το και θα με θυμηθείς.

Καλό είναι πάντως να βάζεις λίγο υγρό antialge (ή κάπως έτσι) στο tank για προστασία ειδικά αν ο υπολογιστής είναι κλειστός για αρκετές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

μαυριζει μονο στο κεντρο,εκει ακριβως που πεφτει το νερο,στα ακριανα fins και στο υπολοιπο

εσωτερικο ειναι πεντακαθαρο.

θα του βαλω λιγο antialge,το παραγγειλα.

ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.