Jump to content



Asus P5E3 Non premium - Απάτη? Παμε για νεα?


Fonias A.E1416003211

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

1ο Προβλημα:

Οπως φαινεται και στην υπογραφή μου ειμαι κατοχος μιας ASUS P5E3 (σκετη, ζαμπον-τυρι) με X38 chipset, απο τον περασμενο Γεναρη. Με τον Q6600 G0 που ειχα μου δουλευε μια χαρα στα 8x400 ή 9x400 με τις μνημες στα 7-6-6-18-1Τ@2.1V. Δεν ειχα δωσει ποτε παραπανω fsb γιατι ο q6600 δουλευε στους 50οC idle και 75 full load. Τεσπα εκανα μια "ανταλλαγη" με το μηχανημα του αδερφου μου και πηρα τον νεο Q9550 και του εδωσα τον Q6600 μου. Το προβλημ ειναι το οτι δινω πολλα V στις D9GTR μνημες μου Supertalent ProjectX PC-12800 7-6-6-18 και το fsb μου δεν παει πανω απο 425 με οτι ρυθμιση και να βαλω και οτι Volt και αν δωσω στο NB,PLL,FSB. Με μνημες στο auto και 1066ΜΗz και cpu στα 6x παλι τιποτα. Τωρα ειμαι στα 8,5x400@1.285 και μνημες 7-6-6-18-1Τ 1280ΜΗz@2.1V stable.

2o Προβλημα:

Το καλοκαιρι ειχα στο pc μου 2xWD500GB aaks για δεδομενα και 2xWD160GB RAID0 με Windows Vista x64. Πηρα λοιπον 2 WD640GB aaks εκανα backup το λειτουργικο μου με το acronis και εφτιαξα ενα νεο RAID0 με τους 640αριδες και με ολη την χωρητικοτητα τους (1100+GB). Κανω restore το image με το acronis και ολα δουλευουν σφαιρα (200ΜΒ/sec average). Μετα απο καιρο χρειαστηκε να κανω φορματ και επειδη ειχαν βγει νεοι drivers ειπα να κανω install τα Vista απο την αρχη. Ελα ομως που οταν εκαναν επανεκκινηση τα vista κατα το "Finalizing Installation" κολλουσε το pc. Κατεβαζω drivers για τον controller απο το site της asus και τους ich9r απο ιντελ και τους φορτωνω κατα την εγκατασταση των vista. Αποτελεσμα:bsod στο finalizing installation και με τον ενα και με τον αλλο driver. Εκανα extended ελεγχο και στους 2 640αριδες με το diagnostic της WD, write zeros to drive, Active@boot disk - kill data (το οποιο μου εμφανισε σφαλμα στον ενα δισκο και κανενα προβλημα μετα το write zeros απο το datalifeguard) και εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα. Χτες παρελαβα ενα νεο WD640 για να τον δοκιμασω μετον σκληρο που δεν ειχε προβλημα. Τιποτα παλι. Τα νευρα μου ζαρτιερες κανονικα..

Βαζω 2 αρχαιους 40GB WD sata, κανω raid0 και κανω εγκατασταση vista, χωρις drivers και μπαινω στα windows κανονικα!!! Τι διαολο κανω στραβα????????

Και ερωτω τωρα.Εχω κανει στραβα κατι ή εχει το hardware μου προβλημα.Σημειωση οτι κατα τις εγκαταστασεις των windows το μηχανημα επαιζε σε default καταστασεις και δοκιμαζονται με 1μνημη ή και με τις 2 σε διαφορετικα slot (τα μαυρα στις asus λενε οτι ειναι καλυτερα).

Αφου εχω κουραστει τοσο που αποφασισα να παρω μια καινουργια μητρικη να τελειωσουν(?) τα βασανα μου. Κι εδω θελω την βοηθεια σας. Με τον εξοπλισμο που εχω ποια ειναι μια καλη και τιμια λυση? Ελεγα για την Asus P5Q3 που ειναι κ σχετικα φτηνη για p45 αλλα λενε οτι κατι παιζει με τις μνημες, δεν εχει επιλογη για 1Τ-2Τ.Μετα ελεγα για καμια DFI απο πλαισιο.

Τις γνωμες σας παρακαλω.

Υ.Γ. Σορρυ για το μεγαλο ποστ.Ελπιζω να μην σας κουρασα!Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν μπορω να τρεξω τις μνημες μου στα default της (7-6-6-18@1,8V) και οτι δεν μπορω να κανω εγκατασταση windows σε raid0 με 2 640αριδες μηπως? (φιλικα το λεω για να μην παρεξηγουμαι).

Επισης στο φορουμ της asus λενε πως δεν μπορεις να βαλεις 4 dimm μνημης και να παιξουν στα default τους (ελεγα να επαιρνα 2 dimm ακομα μιας και τα πρωτα τα ειχα ακριβοπληρωσει), και γενικοτερα δεν ειναι και οτι καλυτερο για o/c,εστω και λιγο λογω ασταθειας.

ΑΝ μπορει κανεις ας μου προτεινει καμια τιμια λυση με ddr3 και να πιανει fsb>=450.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη ηρθε με το 1002 bios και το εχω αλλαξει απο την στιγμη που βγηκε με το τελευταιο που ειναι το 1201.

Συμπληρωματικα σημερα εφτιαξα ενα cd Winxp με το nlite με sata raid drivers και εκανε εγκατασταση κανονικα. Ξαναδοκιμασα με αλλη εκδοση vista x64 και παλι τιποτα. Τωρα εχω vista 64 σε μονο δισκο

Με βλεπω να πηγαινω σε p5q3...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.