Jump to content



9800gx2 + E8500 3dmark06 score


The_Blade

Recommended Posts

Το δεύτερο μηχάνημα της υπογραφής έβγαλε (σε stock gpu + cpu) 14600 3dmarks 06. Μου φαίνεται λίγο χαμηλό διοτι σε q6600@3,5 μια 9800gtx+ έβγαζε 16000 περίπου. φταίει ο διπύρινος ή κάτι δεν παέι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς νομίζω δεν μπορεί να σου πει, μπορεί να τρέξεις το τεστ 10 φορές και τις 10 να έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα....

Καλύτερα με το πρώτο pc σου τρέχε 3dmark05-06, γιατί εκεί μετράνε τρελά οι τετραπύρηνοι...

Και με το δεύτερο pc σου τρέχα aquamark.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία το SLI, δηλαδή σίγουρα θα έχεις κάποιους πόντους παραπάνω, αλλά σε κάθε τέστ θα γράψουν τους πόντους τους και μέχρι εκεί....Το cpu, αν έχεις έναν τετραπύρηνο τότε θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα στο 3dmark05-06, ενώ άμα είσαι με 2 πυρήνες τότε θα δεις καλύτερο cpu score στα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό που λες, αλλά μην περιμένεις να βγάλεις τελικό σκορ....

Απλώς ο hipro επέλεγε τι τεστ θα τρέξει μόνο για δοκιμή, να δει άμα κολλάνε οι κάρτες ή ο cpu....Διορθώστε με αν κάνω λάθος......

Link to comment
Share on other sites

Κανείς νομίζω δεν μπορεί να σου πει, μπορεί να τρέξεις το τεστ 10 φορές και τις 10 να έχεις διαφορετικό αποτέλεσμα....

?????

Τι λες βρε psofe :hehe:

Δεν είναι 3870Χ2 εδώ, άντε να έχει απόκλιση max 100 marks, τπτ το σημαντικό δηλαδή.

Eγω εχω q6600...Το SLI που μετραει πολυ?

Στους Core i7. Κερδίζουν πραγματικά λόγω του extra bandwidth σε μικρές αναλύσεις.

Στο aqua χανω δηλαδη λογω 4πύρηνου? Επισης μου την σπαει το 05-06 γιατι αργει τρελά και παιζει 2 φορες * 3 βιντεο και μου ερχεται να κοιμηθω...:hehe::hehe::hehe::hehe:
Ναι, στο aquamark γράφουν καλύτερο σκορ οι δύο πυρήνες.....

Στο Aqua παίζουν ρόλο η συχνότητα του cpu και η συχνότητα/timmings των μνημών, το FSB, τα πάντα γενικά. Είναι ευαίσθητο bench.

Εννοείται λοιπόν ότι δεν παίζουν ρόλο οι πυρήνες, απλά οι διπύρηνοι κλοκάρουν πιο ψηλά, γι αυτό και εν τέλει βγαίνει καλύτερο σκορ.

Με ένα διπύρηνο και ένα 4πύρηνο στο ακριβώς ίδιο setup με τις ίδιες ρυθμίσεις, οι διαφορές θα ήταν αμελητέες.

---

Κάτσε ένα λεπτό να τραβήξω ένα 06 κι εγώ και θα σου πω τι βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

Eίδα λίγο πάντως αποτελέσματα στο bot και στην ίδια συχνότητα τετραπύρηνοι με διπύρινους στο aquamark έχουν κοντά 1,500 πόντους απόκλιση....Ναι, σύμφωνοι ότι παίζεις με συν πλην 100-150 πόντους που όμως αυτοί κάνουν την διαφορά....Βρε σεις μιλάω για υψηλές συχνότητες όπου φαίνονται οι διαφορές και σαφώς οι διπύρηνοι υπερισχύουν....

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista 64

EVGA 790i

POV 9800GX2 @ stock

Core 2 Duo E8400 @ 3.00

4x1GB DDR3 @ 1800 / 8-8-8-24

14093 marks

;)

Καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις πρόβλημα. Σκέψου ότι με σεταρισμένα Windows XP θα είχες κανα 1000ρικο πάνω. Αν ξεκινήσει το κλοκάρισμα, τότε πιάνεις άνετα τα 20Κ (και 20Κ δεν ειναι τπτ, μπορει να πας και ~25Κ αν το ζορισεις ;))

Link to comment
Share on other sites

Kαι cpu score;

Πάντως τώρα που τα είδα πιο αναλυτικά βλέπω ότι στο 06 ένας Ε8600 στα 4,4 γράφει σκορ περίπου 4,000 την ώρα που ένας Q6600 στην ίδια συχνότητα γράφει σκορ περίπου 7,000.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.