Jump to content



Ροοστάτης/ποτενσιόμετρο για αντλία 12v


theovaz

Recommended Posts

Καλιμέρα.

Έχω στην υδρόψυξή μου μία αντλία swiftech mcp655 (δλδ Laing D5) η οποία δουλεύει στα 12v και παίρνει ρεύμα από ένα molex.Η αντλία έχει ένα ποτενσιόμετρο πάνω της που ρυθμίζει την τάση που δουλεύει(4-12v νομίζω) αλλά δεν είναι προσβάσιμο γιατί η αντλία είναι μέσα στο κουτί.Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα ποτενσιόμετρο , ανάμεσα στο μoλεξ της αντλίας και του τροφοδοτικού για να μπορώ να ρυθμίζω την ταχύτητα της ?Και εαν ναι,τί ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα, δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχει το αποτελεσμα που θες, αλλα μπορεις σε πρώτη φαση να δοκιμασεις να την βαλεις σε 5V η 7V για να δεις πως συμπεριφερεται.

Δεν γινεται να κανεις μια μικρη τρυπα στο κουτι ωστε να βαζεις ενα κατσαβιδακι και να ρυθμιζεις την ταχυτητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα, δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχει το αποτελεσμα που θες, αλλα μπορεις σε πρώτη φαση να δοκιμασεις να την βαλεις σε 5V η 7V για να δεις πως συμπεριφερεται.

Δεν γινεται να κανεις μια μικρη τρυπα στο κουτι ωστε να βαζεις ενα κατσαβιδακι και να ρυθμιζεις την ταχυτητα;

Το θέμα είναι ότι όντως θέλω να της μειώνω την ταχύτητα όταν δεν χρειάζεται.Η τρυπα που λες δεν γίνεται,δυστηχώς,γιατί η αντλία είναι γύρω στα 10cm μακριά α'πτα bezels του κουτιού και υπάρχει και ένα fan controller εκεί που θα μπορούσε να γίνει η τρύπα,οπότε είναι αδύνατον.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση:T:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θες να μεταβάλεις τόσο συχνά την ροή?

Βασικά λόγω θόρυβου και κατανάλωσης,αφού όταν δεν είναι ανάγκη να δουλεύει στο full(δλδ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις εκτός από gaming/benchmarking) θα μπορούσε να δουλεύει π.χ στα 5v και να κερδίζω έτσι και σε κατανάλωση αλλά κυρίως σε θόρυβο(αυτό είναι το πιο σημαντικό).

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να παιδευτείς τόσο πολύ? Άντε το πολύ να κερδίσεις τα μισά των 27 watt σε κατανάλωση. Την αντλία την έχω στο φουλ πάνω σε ένα χοντρό σφουγγάρι και δεν ακούγεται καν..

Πόσο διαφορά είδες στην θερμοκρασία στις διάφορες σκάλες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.