Jump to content



ποιο πτυχίο αγγλικών


moutsougoulis

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος καμία πρόσφατη εμπειρία με πτυχία αγγλικών επιπέδου proficiency κ αν μπορεί να μου πει τι περίπου παίζει με επίπεδο δυσκολίας για κάθε πτυχίο ή για όποιο ξέρει.. τα πτυχία είναι τα εξής :

IELTS

City & Guilds

UCLAN

BULATS

EDEXCEL

GMAT

KPG

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα IELTS και TOEFL τα χρειάζεσαι κυρίως για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Μπορεί να θεωρούνται ανεβασμένου επιπέδου αλλά το TOEFL που έδωσα τουλάχιστον εγώ, ήταν καθαρά επιστημονικά αγγλικά. Δηλαδή όλες οι ερωτήσεις και τα κείμενα αφορούσαν φυσική, βιολογία, γεωλογία, ανθρωπολογία κοκ ή συζητήσεις μεταξύ καθηγητών και φοιτητών.

Παρόμοιο είναι και το IELTS. Το GMAT από όσο ξέρω αφορά οικονομικά. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Αν θες κάτι για εσωτερικό, παίζουν και τα cambridge και michigan.

Link to comment
Share on other sites

το πτυχίο είναι για εσωτερικό, για ένα φίλο στο στρατό βασικά, η αλήθεια είναι οτι θέλει ένα πτυχίο αλλα δεν έχει κ προσφατη επαφή με αγγλικά.. έχει δώσει κάποιος το κρατικό ξέρετε τπτ γ αυτό, είναι εύκολο/δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο nickl

Βασικα δεν ειναι ολα πτυχια

Το καθε ενα ειναι για αλλο σκοπο

Πρεπει να μας πεις γιατι τα θες

Το ielts πχ που ειχα περασει ηταν για να πιστοποιησει οτι το επιπεδο των αγγλικωμ μου ηταν επαρκες για να παρακολουθησω το μεταπτυχιακο και συνηθως κρατα 3 χρονια κατι αναλογο το toefl

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως είπαν τα παιδιά. ielts/toefl ζητούν πολλά πανεπιστήμια για αγγλία/αμερική (αντίστοιχα) και για πτυχίο. τα ielts είναι σχετικά πιο δύσκολα από τα toefl

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν έχεις Prof από από Cambridge ή Michighan δεν θα σου στερηθούν την είσοδο στο μεταπτυχιακό. Πρέπει να είναι πολύ ειδική περίπτωση όπου να πιστοποιούν την χρήση αγγλικών με συγκεκριμένο πτυχείο πχ IELTS ή TOEFL.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν έχεις Prof από από Cambridge ή Michighan δεν θα σου στερηθούν την είσοδο στο μεταπτυχιακό. Πρέπει να είναι πολύ ειδική περίπτωση όπου να πιστοποιούν την χρήση αγγλικών με συγκεκριμένο πτυχείο πχ IELTS ή TOEFL.

Για εξωτερικό μιλάς; Το Michigan απλά δε το ξέρουν έξω. Το Cambridge κάποια το δέχονται. Το ίδιο το πανεπιστήμιο του Cambridge όμως ζητάει TOEFL ή IELTS.

Link to comment
Share on other sites

το cambridge ειναι το κορυφαιο πτυχιο αγγλικων δηλαδη ο βασιλιας αλλα και το πιο δυσκολο γιατι εχει πολυ ωρολογια και θελει αρκετο χρονο για την αποκτηση του.και μιλαω για αξιοπρεπες βαθμο.εγω πριν ενα χρονο πηρα το city and guilds το οποιο ναι μεν ειναι δυσκολο αλλα δεν εχει τοσο ωρολογια.με αρκετο διαβασμα μπορεις ανετα να το παρεις με Α.βεβαια θα πεις δεν μετραει τοσο ο βαθμος αλλα σε μαστερ καμια φορα μετραει.ειναι αναγνωρισμενο σε ολα τα πανεπιστημια του εξωτερικου αυτο μαζι με τα υπολοιπα που ειπαν τα παιδια.to michigan αναγνωριζεται μονο στην Αμερικη και στην Ελλαδα και ειναι πολλαπλης επιλογης και μουφα.εισαι πιεσμενος απο αποψη χρονου.

οσο για το GMAT GRE ειναι κατι σαν τεστ νοημοσυνης στα αγγλικα με μαθηματικες ερωτησεις και αινιγματα για να δουν επιπεδο σου και παιρνεις ποντους σε ορισμεναπανεπιστημια.δεν παιρνεις αντιγραφο πτυχιου απλα το σκορ σου στελνετε στο εκαστοτε πανεπιστημιο για να παρεις ποσοστο αναλογα με το σκορ που εκανες....

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τα αγγλικα .. αλλα τα Ελληνικα τα μαμησες!

Ωρολογια = Ωρολόγια εκ της Ωρας δηλαδη τα ρολόγια...

Μαλλον εννοεις Ορολογία εκ του όρου της εννοιας και οχι εκ το ορους=βουνο .. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα με τα αγγλικα .. αλλα τα Ελληνικα τα μαμησες!

Ωρολογια = Ωρολόγια εκ της Ωρας δηλαδη τα ρολόγια...

Μαλλον εννοεις Ορολογία εκ του όρου της εννοιας και οχι εκ το ορους=βουνο .. :p

χααχαχχα ε μολις ξυπνησα ητανε και πρωι να με συμπαθας αχχαχααχ.ναι καπως ετσι.οπως και να εχει ενα πτυχιο τετοιο ειναι καλο :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.